za

Czy gry hazardowe przy użyciu bitcoinów są zgodne z prawem?

Binance Launchpool

Bitcoin – internetowa waluta używana do nabywania wszystkiego począwszy od serwisów blogowych (wordpress.com) po ciasteczka na Brooklynie. Miliony dolarów (obecnie około 300mln$) przetrzymywane są w formie waluty cyfrowej, a co więcej wzrasta jej użycie przez wyspecjalizowane strony hazardowe. Ale czy gry hazardowe z użyciem bitcoina są zgodne z prawem?

W ciągu kilku ostatnich lat Departament Sprawiedliwości USA postawił sprawę jasno i zabronił otwierania kasyn on-line za granicą w których rozliczeń dokonuje się w amerykańskiej walucie czyli dolarach. W zeszłym roku kilku przedsiębiorców zadało sobie pytanie – co jeśli zakłady będą wyłącznie w bitcoinach? Bitcoin nie jest walutą w świetle prawa tym bardziej bitcoin to nie amerykański dolar.

“Zaletą bitcoina jest to, że całkowicie obchodzi ten zakaz” mówi Jerry Brito, który uważnie bada tę walutę jako część swej pracy naukowej na Mercatus Center na George Mason University. “Nie ma żadnej firmy bitcoin, na której mogli by położyć rękę regulatorzy. W zasadzie jest to po prostu gotówka”

W tym miesiącu Britto śledził raporty finansowe SatoshiDice. Firma, która jest właścicielem tej gry potwierdziła pół miliona dolarów zysku w ciągu sześciu miesięcy funkcjonowania w 2012 przyjmując zakłady w bitcoin. Ale granie może się zamienić w wielką czarną dziurę prawną. W końcu nikt nie wie czy bitcoin to pieniądze, instrument finansowy czy coś innego. “Nie mamy konta bankowego w Seals with Clubs” mówi Bryan Micon rzecznik prasowy strony pokerowej SealsWithClubs.eu działającej w oparciu o bitcoin.
“Nie mamy konta bankowego. Nie ma jakiegokolwiek banku w tym co robimy. Wykonujemy tylko tę nową transakcję poprzez protokół internetowy, który niektórzy spece nazywają pieniądzem.”
Micon twierdzi, że nie będzie łatwo federalnym uregulować coś co jest jedynie kodem komputerowym a nie realnym pieniądzem.

“Zacząłem się zastanawiać czy nie złamałem prawa grając w grę hazardową przy użyciu bitcoinów. Zadzwoniłem więc do departamentu sprawiedliwości. Odmówiono udzielenia komentarza do mojej historii. – mówi Cyrus Faravir
“Ale jest coś jeszcze w związku z graniem za bitcoiny. Moje wygrane są wciąż w bitcoinach. Sam muszę je wymienić z powrotem na dolary. I ten dodatkowy krok musze wykonać samodzielnie” – mówi Brito z George Mason University.
“Fakt działania firm w ten sposób świadczy, że oni sami nie są pewni na 100% czy to jest całkowicie zgodne z prawem w oczach regulatora bez względu na to gdzie mają swoją siedzibę.”

na podstawie artykułu:

http://www.npr.org/blogs/alltechconsidered/2013/02/06/171182974/is-online-gambling-legal-if-bitcoins-not-dollars-are-at-stake
tłum. l3sny

Jak sprawa legalności gier hazardowych wykorzystujących bitcoina ma się w Polsce?

Ustawa o grach hazardowych mówi jasno:

Dz.U. z 2009 nr 201 poz. 1540Brzmienie od 30 marca 2012

Art. 2. 1. Grami losowymi są gry o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik w szczególności zależy od przypadku, a warunki gry określa regulamin.”

Bitcoin –  nie jest wygraną pieniężną gdyż nie jest uznany prawnie za walutę. Rodzi się więc pytanie czy ustawa dotyczy też bitcoina oraz wszystkiego co jest cyfrowe i przedstawia jakąś wartość?

Bitcoin  – nie jest też rzeczą gdyż zgodnie z prawną definicją – rzeczą można nazwać tylko przedmioty materialne. Rodzi się pytanie czy dobra niematerialne też są przedmiotem tej ustawy?

Definicja rzeczy zawarta została w art. 45 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Bitmar

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
65 354,55 USD-0,02%
Ethereum logo
EthereumETH
3581,85 USD1,26%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,10%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
602,24 USD1,06%
Solana logo
SolanaSOL
136,78 USD-1,73%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3579,94 USD1,23%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,16%
XRP logo
XRPXRP
0,50 USD0,21%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD-1,22%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,03 USD-2,95%