Czy Bitcoin służy tylko do spekulacji?

2019-08-26 Bitcoin

Czy Bitcoin służy tylko do spekulacji? Marcus Swanepoel, CEO giełdy kryptowalut Luno, mówi, że większość jej użytkowników używa BTC jako […]

Czy Bitcoin służy tylko do spekulacji? Marcus Swanepoel, CEO giełdy kryptowalut Luno, mówi, że większość jej użytkowników używa BTC jako instrumentu do inwestowania. Dodał też, że transakcje stricte handlowe obejmują niewielką część przypadków użycia kryptowaluty.

Bitcoin: 90% cyfrowego złota, 10% cyfrowej gotówki

Swanepoel powiedział podczas wywiadu z dziennikarzem CNBC, który został opublikowany 26 sierpnia, że ​​tylko niewielka część użytkowników giełdy kupuje Bitcoiny, aby użyć ich w realnych transakcji handlowych. Tymczasem prawie wszyscy kupujący są inwestorami lub spekulantami. Wyjaśnił to w następujący sposób:

„Z grubsza około 90% [transakcji kupna] stanowi kategorię spekulacji inwestycyjnych, więc stoją za nimi ludzie, którzy myślą o tym długoterminowo, osoby które lubią spekulować, a około 10% to transakcje handlowe”.

Swanepoel sugeruje również, że dziś „sensowne jest wkładanie odrobiny pieniędzy w kryptowaluty”. Dodał, że chociaż ryzyko jest wysokie, potencjalne zwroty są astronomiczne.

Z kolei szef rynku OTC na giełdzie kryptowalut Kraken Nelson Minier porównał dzisiejszy rynek kryptowalut do swoich wczesnych dni na Wall Street, dodając, że wciąż jest zbyt wcześnie, aby nazwać Bitcoina mianem bezpiecznej przystani dla inwestorów na czas ewentualnego kryzysu.

„Wall Street nie jest już takie, jak kiedyś. Przez pierwsze 15 lat [kariery] byłem na Wall Street, było fajnie. Miałem wielkie szczęście. Zaczynałem na rynku CDS, który przypominał [dzisiejsze] kryptowaluty. Tutaj [tj. na rynku cyfrowych walut] masz wiele innowacji finansowych, dużo handlu. Czuje się bardzo podobnie, […] jest dużo energii i entuzjazmu w kwestii tego postępu i jego kierunku”

– wspominał. Dodał też:

„Nie jestem więc pewien, czy jest to bezpieczna przystań, ale myślę, że zaczyna to tak działać. Myślę, że ludzie zaczynają zarządzać swoimi portfelami [inwestycyjnym], zaczynają wchodzić powoli [na rynek kryptowalut]. A kiedy rynek zaczyna się trząść w posadach, widzisz wzrosty na BTC (…)”.

Bezpieczna przystań?

bitcoinNiemniej jednak Bitcoin jest coraz częściej wymieniany obok tradycyjnych aktywów, które uchodzą za tzw. bezpieczną przystań.

Ostatnie dane pokazują, że Bitcoin jest coraz mniej skorelowany z tradycyjnymi rynkami, inwestorzy coraz częściej uważają go zaś za zabezpieczenie na czas krachu. Ich przekonanie wzmacnia fakt, że banki centralne na całym świecie przyznają, że nadal mają w planach obniżanie stóp proc. To ostatnie może wywołać inflację walut typu fiat, a to może przełożyć się z kolei na poszukiwanie przez inwestorów innych aktywów, w których można trzymać oszczędności. Tymi drugimi mogą być kruszce, ale także kryptowaluty.

Tagi
bezpieczna przystać bitcoin bitcoin a złoto bitcoin handel giełdy kryptowalut Wall Street złoto

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.