fbpx

Pozostałe

Cyfrowy rubel musi zapewniać prywatność, a nie anonimowość – twierdzi rosyjski bank centralny

Elvira Nabiullina, szefowa Banku Rosji, twierdzi, że istnieje granica między anonimowością a prywatnością w odniesieniu do zbliżającego się cyfrowego rubla. […]

Elvira Nabiullina, szefowa Banku Rosji, twierdzi, że istnieje granica między anonimowością a prywatnością w odniesieniu do zbliżającego się cyfrowego rubla.

Przemawiając na konferencji prasowej w dniu 23 października, Nabiullina stwierdziła, że rosyjski cyfrowy rubel nie będzie miał takiego samego poziomu anonimowości jak gotówka. Jednak bank oczekuje, że wzmocni prywatność użytkowników. Nabiullina powiedziała:

„Mimo to, nie powinniśmy mylić anonimowości z poufnością transakcji cyfrowego rubla. Rzeczywiście, nie będzie tego samego poziomu anonimowości, który jest wspierany przez transakcje gotówkowe. Ale oczekuje się, że poufność zostanie zwiększona.”

Szefowa Banku Rosji wyjaśniła, że cyfrowy rubel będzie miał unikalny cyfrowy kod, który umożliwi bankowi centralnemu śledzenie transakcji finansowych z większą przejrzystością. Nie wiadomo jeszcze, czy strony inne niż Bank Rosji będą miały dostęp do tych danych:

„Bank centralny będzie prowadził rejestr waluty cyfrowej banku centralnego. To, czy ktoś inny będzie mógł zobaczyć te transakcje, będzie zależało od zatwierdzonego modelu rubla cyfrowego”.

Bank centralny Rosji oficjalnie udostępnił plany wypuszczenia własnej cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) w dniu 13 października. Cyfrowy rubel może być wkrótce wykorzystany jako dodatkowa forma pieniądza obok gotówki, a Rosja spodziewa się rozpocząć testy CBDC w 2021 roku.

CBDC na świecie

Jak informowaliśmy kilka dni temu Changpeng Zhao, szef giełdy Binance, uważa, że wystarczająco dobrze zaprojektowana cyfrowa waluta banku centralnego może stać się zagrożeniem dla Bitcoina.

Na początku tego miesiąca dowiedzieliśmy się także, że Japoński bank centralny, Bank of Japan (BoJ), przeprowadzi test technicznej wykonalności podstawowych funkcji i cech wymaganych dla cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) i w tym celu skorzysta z algorytmu konsensusu  Proof of Concept (PoC).

Pod koniec września informowaliśmy, że Rezerwa Federalna USA bada temat cyfrowego dolara. Potwierdziła to szefowa Fedu w Cleveland. W swoim przemówieniu dn. 23 września, Loretta Mester powiedziała, że ​​temat CBDC nie jest wcale dla jej instytucji zupełnie nowy. Jak się okazało, że Rezerwa Federalna badała waluty cyfrowe banków centralnych jeszcze przed pandemią.

 

 

coinquista rejestracja na gieldzie

Black Friday Promotion

Newsletter

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą politykę prywatności.