za
jerome powell

Cyfrowe waluty krajów są “nieuniknione” – powiedział prezes Fed Filadelfii

2019-10-04
Blockchain
Binance Launchpool

„Nieuniknione” jest to, że banki centralne, w tym Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych, zaczną emitować cyfrowe waluty – powiedział w środę prezes banku Rezerwy Federalnej Filadelfii Patrick Harker. O sprawie informuje Reuters.

Mimo takiej prognozy, Harker jest zdania, że rola debiutanta w tej kwestii nie powinna przypaść USA.

„Szczerze mówiąc, nie sądzę, że powinniśmy być pierwszym autorytetem jako naród, który to zrobi”

– powiedział Harker na konferencji poświęconej bankowości społecznościowej. Pomimo tego dodał też, że:

„To jest nieuniknione … Myślę, że lepiej, żebyśmy zaczęli to robić”.

Jego komentarz pojawił się w odpowiedzi na pytanie dotyczące decyzji Fed o stworzeniu własnego systemu płatności w czasie rzeczywistym.

Cyfrowe waluty krajów

Harker docenia nowy system„FedNow”, ale wie, że to dopiero początek finansowej rewolucji:

„Patrzę na kolejne pięć lat. Co będzie następne? Myślę, że będzie to coś zbliżonego do cyfrowej waluty.”

Fed i inne banki centralne debatują już nad tym, jak podejść do wzrostu popularności kryptowalut, takich jak Bitcoin. Badają też w jaki sposób technologia blockchain może zmienić tradycyjną bankowość centralną.

Ogólny nastrój wśród polityków, urzędników i nawet fanów nowej technologii wskazuje jednak na sceptycyzm. Eksperci uważają, że wątpliwe jest to, by obecne kryptowaluty kiedykolwiek stały się wystarczająco potężne, by pokonać waluty typu fiat i zniszczyć banki.

„Jesteśmy daleko od tego” – powiedział w czerwcu przewodniczący Fed Jerome Powell, opisując ​​technologię sieci bloków jako „niemowlęcą”. Inni urzędnicy Fed stwierdzili, że korzyści płynące z waluty cyfrowej emitowanej przez bank centralny są „nieoczywiste”.

LibraCoin

libracoin Istnieją jednak również obawy, że to waluta firmy Marka Zuckerberga, LibraCoin, może mocno “namieszać” na rynku i w politykach monetarnych banków centralnych na całym świecie. Banki krajów i Bank Rozrachunków Międzynarodowych zaczęły więc też traktować możliwość rozprzestrzeniania się walut cyfrowych banku centralnego za realną. M.in. Bank Ludowy Chin reaktywował swoje prace dot. tej kwestii.

Czy więc do paru lat banki centralne zaczną emitować swoje cyfrowe waluty? Tak, to bardzo realne…

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności