za
cryptosteel-1a

Cryptosteel – niezniszczalny zimny portfel “Made in Poland”

2015-03-17
Startupy
European Halving Party 2024

 

„Myślcie o nim jak o połączeniu prasy drukarskiej Gutenberga z wojskowym nieśmiertelnikiem” – mówią o projekcie „zimnego” portfela bitcoin wykonanego z nierdzewnej stali, jego twórcy. Jak zapewniają, portfela bardzo bezpiecznego, anonimowego, w pełni „offlineowego” i, co chyba w tym przypadku najważniejsze, praktycznie niezniszczalnego.

 

Kiedy przyjrzymy się z bliska portfelowi Cryptosteel, zrozumiemy co mieli na myśli jego projektanci posługując się skojarzeniem wynalazku znanego niemieckiego rzemieślnika. Rzeczywiście, składanie zapisu kluczy z pojedynczych metalowych symboli może przypominać czynność składania jednej z wczesnych drukarskich matryc. Po ich złożeniu zaś, otrzymujemy, de facto, coś na kształt wojskowego identyfikatora – w odróżnieniu od niego, portfela Cryptosteel nie polecamy jednak traktować jak wojskowego akcesorium i zabierania go wszędzie ze sobą.

 

Ktoś zapyta – i po co tyle zachodu? Czyż nie łatwiej sporządzić tego rodzaju kopię na zwykłej kartce papieru? Coż.. można.., ale czy na pewno będzie to z naszej strony odpowiedzialne?

 

Być może zabrzmi to jak kwestia nachalnego sprzedawcy ubezpieczeń, ale prawdą jest, że „wypadki chodzą po ludziach..”, a nikt z nas nie chciałby z pewnością stracić swoich oszczędności w pożarze, powodzi czy też innego rodzaju zdarzeniu losowym.

 

Jednak szczerze – ilu z was, użytkowników BTC, nadal przechowuje kopie zapasowe swoich bitcoinowych kont na zwykłej kartce papieru, ukrytej gdzieś w czeluściach szuflady? Czy uważacie, że wasze środki są na nich bezpieczne?

 

cryptosteel-2

 

Dlatego to właśnie waszym potrzebom naprzeciw wychodzi portfel Cryptosteel. Jak mówią jego pomysłodawcy i twórcy: Wojciech Stopinski, Jan Mierzejewski, a także doradca projektu (również szef firmy InPay.pl) Lech Wilczyński, ten dosyć niewielki i niepozorny przedmiot jest w stanie oprzeć się bardzo pokaźnym wahaniom temperatury, ciśnienia, a także uszkodzeniom czysto mechanicznym oraz tym spowodowanym przez substancje żrące.

 

Stal nierdzewna zapewni nas również, o dodatkowej odporności portfela na działanie tzw. „zęba czasu”.

 

cryptosteel-3

 

Nie ukrywajmy, Cryptosteel, to pomysł bardzo prosty, aczkolwiek w swojej prostocie niezwykle użyteczny i w dużym stopniu zwiększający stan bezpieczeństwa naszych bitcoinów.

 

Cryptosteel to inicjatywa typu Open Source, dlatego Wojciech Stopinski, jej pomysłodawca, nie ukrywa iż jest otwarty na wsparcie zarówno ze strony potencjalnych inwestorów, jak i osób, które chciałyby podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem w dalszym rozwoju projektu. Jak mówi:

 

Pomysł na projekt Cryptosteel zrodził się w efekcie dyskusji i przemyśleń na temat problemu przechowywania cold wallet’ów. Jako twórca szukałem rozwiązania mającego zapewnić bezpieczeństwo, anonimowość i przede wszystkim niezniszczalność portfela. Od grudnia 2013 roku prowadziłem pierwsze rozmowy z odbiorcami, w niedalekim czasie nawiązałem współpracę z aktualnym zespołem. Działający prototyp zaprezentowaliśmy w lipcu bieżącego roku.

 

cryptosteel-4a

 

Cryptosteel rozwiązuje problem niezniszczalności portfela. Jest wykonany ze stali nierdzewnej wysokiej jakości (ASI 304), co sprawia że ten nośnik jest ogniotrwały, odporny na korozję i jest całkowicie offlineowy. Do szeregu znaków w Cryptosteel nie ma dostępu nikt z zewnątrz, nikt nie pozna również klucza publicznego i nie połączy tego z danymi osobowymi właściciele, jak to się dzieje w przypadku grawerowanych płytek z QR kodem dostępnych na rynku. Cryptosteel ma więc w sobie wszystkie te cechy, jakie powinien mieć idealny zimny portfel. Dodatkowo planuję udostępnienie pełnego projektu wraz z opisem montażu w formie Open Source. Liczę tu na inwencję użytkowników kryptowalut wallet ma służyć społeczności, być maksymalnie użyteczny i spełniać rolę niezniszczalnego zabezpieczenia środków.

 

Więcej informacji na temat portfela Cryptosteel znajdziecie na stronie projektu: get.cryptosteel.com

 

 

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności