za
CryptoKicks

Nike otrzymał patent na CryptoKicks – buty zintegrowane z blockchainem

2019-12-12
Blockchain
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Nike – jedna z najpopularniejszych marek odzieżowych na świecie, we wtorek otrzymała patent na sneakersy zintegrowane z technologią blockchain. Projekt otrzymał nazwę „CryptoKicks”. Patent zapoczątkuje nowy rewolucyjny system, który umożliwia zastosowanie blockchaina do integracji fizycznych towarów z cyfrowymi aktywami. W tym przypadku jest to sportowe obuwie Nike.

CryptoKicks patent

Wykorzystanie technologii blockchain przez Nike, to m.in próba walki z podrabianymi towarami. Na rynkach na całym świecie popularność zyskuje obuwie klasy premium, co często wykorzystują oszuści. Tym samym narażają firmy na straty. W Chinach, firma Nike odnotowała we wrześniu wzrost przychodów kwartalnych na poziomie 22%. Na tym rynku roozwinęły się także platformy przeznaczone do handlu obuwiem, na których użytkownicy mogą kupować ekskluzywne buty i sprzedawać je na rynku wtórnym z zyskiem.

Nabywca „CryptoKicks”, otrzyma cyfrowy identyfikator, przypisany do każdej pary butów oraz dedykowany token. Blockchainowe zasoby będą ograniczone, a co za tym idzie – również nakład sneakersów.

„Gdy konsument kupuje autentyczną parę butów, zostaje wygenerowana cyfrowa prezentacja powiązana z klientem, a następnie jest ona przypisywana do tokenu NFT, w którym wspólnie tworzą CryptoKicks.” – zapowiada Nike.

Jak wpłynie to na handel sneakersami?

Jeśli właściciel butów sprzeda produkt komuś innemu, własność towaru zostanie przeniesiona na kupującego. Będzie to połączone z obrotem tokenami NFT.

Firma złożyła wniosek o przyznanie patentu już w kwietniu, a więc te wiadomości nie są zaskoczeniem dla społeczności. Istnieją duże szanse na to, że w przyszłości fani marki Nike otrzymają dostęp do CryptoKicks. Na razie jednak, firma nie opublikowała żadnych dokładniejszych informacji na temat oficjalnej daty premiery nowego produktu.

cryptokicks blockchain

Przetarg na patent

Waszyngtoński rzecznik patentowy – Josh Gerben, mówi że za złożeniem wniosku musi stać większy pomysł na biznes.

„Nie należy apelować o przyznanie patentu, jeśli nie ma się zamiaru wprowadzić go na rynek, gdyż zajmuje to niepotrzebnie system znaków towarowych.”

Korporacja odzieżowa ma 4 lata na wprowadzenie komercyjnego produktu o nazwie „CryptoKicks”. Przez ten okres znak towarowy podlega ochronie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
68 356,27 USD-2,63%
Ethereum logo
EthereumETH
3860,82 USD-2,18%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,03%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
601,30 USD-1,69%
Solana logo
SolanaSOL
168,42 USD-1,93%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3858,34 USD-2,20%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,04%
XRP logo
XRPXRP
0,53 USD-1,72%
Toncoin logo
ToncoinTON
6,47 USD-0,19%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,16 USD-4,56%