za

Credit Agricole: zniesienie obostrzeń nie doprowadzi do wzrostu konsumpcji

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Dziś inflacja – zgodnie z oficjalnymi danymi GUS – jest w ryzach. Wielu ekspertów twierdzi jednak, że najgorsze zacznie się, gdy koronawirusowe restrykcje znikną i tłumnie powrócimy do sklepów. Przeciwnego zdania jest pewien bank. Zniesienie obostrzeń epidemicznych nie przyniesie gwałtownego wzrostu konsumpcji w 2021 r. – uważają ekonomiści Credit Agricole (CA).

Credit Agricole: konsumpcja nie wzrośnie nazbyt silnie

“[…] Nie oczekujemy materializacji scenariusza, w którym w br. wraz ze stopniowym znoszeniem obostrzeń nastąpi gwałtowny wzrost konsumpcji finansowanej z nagromadzonych w ub. r. oszczędności. Obostrzenia w Polsce miały przerywany charakter, tj. przyjmowały postać naprzemiennego zamrażania i odmrażania gospodarki. Za każdym razem obserwowaliśmy zwiększoną aktywność zakupową przed ich planowanym wprowadzeniem oraz realizację odłożonego popytu niezwłocznie po ich zakończeniu. Takie tendencje sygnalizują ograniczoną skłonność do odkładania konsumpcji na wiele miesięcy w przyszłość. Ponadto, należy również zwrócić uwagę, że w III kw. 2020 r., tj. okresie, w którym obowiązywały tylko niewielkie ograniczenia administracyjne, nie odnotowano znaczącego ożywienia konsumpcji”

– napisano w poniedziałkowym raporcie banku.

“Biorąc pod uwagę zarysowane powyżej czynniki oczekujemy, że odsezonowany poziom konsumpcji ukształtuje się w II kw. br. na poziomie zbliżonym do obserwowanego przed wybuchem pandemii (tj. IV kw. 2019 r.). Prognozujemy, że dynamika konsumpcji w ujęciu rok do roku będzie wyraźnie dodatnia w II kw. z uwagi na efekty niskiej bazy i wyniesie 7,1 proc. Oczekujemy, że średniorocznie wzrost spożycia prywatnego wyniesie 3,3 proc. w br. wobec spadku o 3,2 proc. w 2020 r.”

– dodano.

“Uważamy bowiem, że odłożony popyt finansowany oszczędnościami zmaterializuje się głównie w zakresie dóbr i usług, które są w dużej mierze importowane (np. dobra trwałego użytku, wakacje zagraniczne), co ograniczy jego pozytywny wpływ na PKB. Tym samym podtrzymujemy naszą prognozę wzrostu gospodarczego na 2021 r. na poziomie 3,6 proc. rdr”

– napisano dalej.

Inflacja

W grudniu – przynajmniej według wstępnym szacunków GUS – inflacja w Polsce spadła w końcu poniżej 3 proc.. Problem w tym, że mogło to wynikać z tego, że dziś większość osób oszczędza, bo boi się o swoją ekonomiczną przyszłość. Wiele jednak wskazuje na to, że w 2. poł. roku sytuacja dot. pandemii COVID-19 pozornie się uspokoi. Wtedy konsumenci mogą nabrać złudnego przekonania, że najgorsza za nami i powrócą do sklepów, czym podniosą skalę obrotu pieniądza. To – plus dodruk – może ponownie podnieść inflację.

credit agricole[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności