Craig Wright nie jest Satoshim Nakamoto – oszust zdemaskowany

Bezpieczeństwo

Dziennikarskich dochodzeń kim był Satoshi Nakamoto czyli twórca Bitcoina było już kilka. Dziś podejrzewany o to kilka miesięcy temu Craig […]

bitbay zonda

Dziennikarskich dochodzeń kim był Satoshi Nakamoto czyli twórca Bitcoina było już kilka. Dziś podejrzewany o to kilka miesięcy temu Craig Wright „przyznał się” do bycia Satoshim.

Dziennikarskich dochodzeń kim był Satoshi Nakamoto czyli twórca Bitcoina było już kilka. Dziś podejrzewany o to kilka miesięcy temu Craig Wright „przyznał się” do bycia Satoshim.

 

Przypomnijmy. Craig Wright to 44-letni Australijczyk, programista i specjalista od zabezpieczeń i kryptografii. W grudniu 2015 media hucznie okrzyknęły go twórcą Bitcoina. Później pojawiały się przesłanki, że to jednak nie on. Również analiza kluczy PGP Craiga, wskazuje, że jest to mistyfikacja.

 

Od tamtego czasu Craig Wright coraz częściej zaczął angażować się w sprawy Bitcoina, pojawiał się na spotkaniach i konferencjach. Wiemy, też że spotkał się z deweloperem Gavinem Andresenem w Londynie oraz Jonem Matonisem z Bitcoin Foundation.

 

Dziś Craig Wright oficjalnie ogłosił na swoim blogu, że jest Satoshim Nakamoto. Znajdziemy tam również rzekomy dowód w postaci podpisanej wiadomości jednym z pierwszych adresów bitcoina.

 

W tym miejscu krótkie wprowadzenie do zagadnienia. Każdy użytkownik Bitcoina, a więc posiadacz adresu i klucza prywatnego może podpisać dowolną wiadomość, tym samym potwierdzając jej autentyczność.

 

bitcoind signmessage „bitcoinaddress” „message”

 

oraz weryfikacja:

 

bitcoind verifymessage „bitcoinaddress” „sign” „message”

 

Oznacza to, że można też stwierdzić, że twórcą wiadomości w 100% jest posiadacz danego adresu BTC który posłużył do jej podpisania.

 

Craig Wright rzekomo posłużył się adresem: 12cbQLTFMXRnSzktFkuoG3eHoMeFtpTu3S, który zawarty jest w 9 bloku Bitcoina, co nie pozostawia złudzeń, że adres ten należy do Satoshiego Nakamoto. Z tego adresu została wykonana również pierwsza transakcja w sieci Bitocina, a odbiorcą był Hal Finney.

 

Do tego momentu wszystko brzmi przekonywująco jednak….

 

Craig Wright na swoim blogu stara się przekonać nas, że jest Satoshim poprzez dziwne wywody kryptograficzne, które szybko zostają obalone przez społeczność.

 

Okazuje się, że klucz:

 

————————- Signature File ————————-

MEUCIQDBKn1Uly8m0UyzETObUSL4wYdBfd4ejvtoQfVcNCIK4AIgZmMsXNQWHvo6KDd2Tu6euEl1

3VTC3ihl6XUlhcU+fM4=

————————- End Signature ————————–

 

którym Wright podpisał cytat Jean-Paula Sartre’a:

 

“If I sign myself Jean-Paul Sartre it is not the same thing as if I sign myself Jean-Paul Sartre, Nobel Prizewinner”

 

po konwersji na format HEX, jest kluczem publicznie dostępnym (każdy może go użyć, niczego nie dowodzi) i wyciągniętym z TX tranakcji Satoshiego: https://blockchain.info/tx/828ef3b079f9c23829c56fe86e85b4a69d9e06e5b54ea597eef5fb3ffef509fe?format=hex

 

 

Pomijając nawet ten fakt, gdyby Satoshi Nakamoto chciał się ujawnić nie budząc żadnych wątpliwości, wystarczyłoby, aby ruszył (przelał bitcoiny) jeden z pierwszych adresów Bitcoina lub podpisał nim wiadomość w sposób prosty i czytelny, taki jak podany w tekście wyżej – taka funkcjonalność jest wbudowana w oprogramowanie klienta Bitcoin. Jak to powinno wyglądać, zademonstrował Charlie Lee, Twórca Litecoina. W ten sposób każdy może sprawdzić wiarygodność podpisanej wiadomości za pomocą klienta, bez wiedzy kryptograficznej. Wright próbował swój dowód skomplikować na siłę.

 

Dziś na wielkie oszustwo Craiga Wrighta, dały się nabrać takie prestiżowe magazyny jak BBC czy Economist oraz polskie media: onet.pl, interia.pl, gazeta.pl, tvn24bis.pl i wiele innych.

 

Co ciekawe w mistyfikacje Wrighta dały się też wciągnąć nawet osoby znane i szanowane w społeczności Bitcoina takie jak: Gavin Andresen – deweloper Bitcoina, oraz Jon Matonis z Bitcoin Foundation, z którymi Wright miał kontakt osobisty. 

 

Co chciał ugrać Craig Wright? Jak mówi przysłowie, jak nie wiadomo o co chodzi to pewnie chodzi o pieniądze. Wright ma problemy z australijskim urzędem skarbowym, a rozgłos w mediach i wywiady tworzą z niego celebrytę…. nieważne jak się o kimś pisze, ważne, że się pisze, a Craig jest dzisiaj bohaterem większości mediów na całym świecie.

 

Satoshi Nakamoto dalej więc pozostaje anonimowy i prawdopodobnie tak już zostanie. Wszelkie doniesienia w mediach o jego odkryciu zawsze należy przyjmować z przymrużeniem oka. Sam Craig Wright skompromitował się po raz drugi (pierwszy raz z kluczami PGP) i miejmy nadzieję, że to już koniec tej farsy.

Tagi
Craig Wright oszust Satoshi Nakamoto

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.