Craig Wright (Fake Satoshi) wdraża blockchain do polskiego rolnictwa.

Blockchain Wiadomości

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podpisał z blockchainową firmą nChain Limited, Secure off-chain blockchain transactions„, który bezpośrednio koreluje z ideą statechain-ów. […]

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podpisał z blockchainową firmą nChain Limited, porozumienie w  sprawie paszportyzacji żywności. Umowa jest kolejnym etapem wdrażanego przez KOWR projektu „Paszportyzacja Żywności”, „którego celem jest poprawa wizerunku produkowanej w Polsce żywności oraz wsparcie zrównoważonego rozwoju branży.

Ośrodek zauważa zalety płynące z wykorzystania technologii blockchain, w szczególności te zapewniające efektywny obieg informacji na wszystkich etapach łańcucha dostaw.

Wykorzystanie tej technologii umożliwi tzw. paszportyzację żywności, czyli śledzenie drogi produktu od pola do stołu.

nChain Limited wdraża blockchain do polskiego rolnictwa

17 lutego 2020 roku, w Londynie, zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Wojciech Kędzia, podpisał umowę o zachowaniu poufności z firmą nChain Limited.

Na oficjalnej stronie KOWR możemy przeczytać:

Umowa dotyczy zapewnienia wiedzy opartej na opracowanych wcześniej rozwiązaniach wykorzystujących technologię blockchain, w szczególności w zakresie monitorowania bezpieczeństwa i standardów jakościowych produkcji żywności na każdym etapie. Na podstawie tej wiedzy oraz w oparciu o planowane konsultacje z potencjalnymi interesariuszami projektu, KOWR zamierza opracować koncepcję projektu „Paszportyzacja Żywności”, który następnie jest przewidywany do wdrożenia.

Wdrożenie systemu, według założeń, ma zapewnić rolnikom wiarygodność i wzrost opłacalności produkcji. Producentom i konsumentom żywności ma dać gwarancję jakości produktów, poprzez ich kontrolę na każdym etapie łańcucha dostaw.

Sam projekt i jego założenia wyglądają bardzo obiecująco. Kontrowersje, szczególnie w kręgu bitcoinowej społeczności, może wzbudzać firma nChain i jej zarząd.

Co łączy nChain z osobą Craiga Wright’a ?

KOWR podpisał porozumienie ze spółką nChain Limited, która wraz z nChain Holdings Limited wchodzi w skład nChain Group. Główna siedziba firmy znajduje się w Londynie. Okazuje się, że założycielem nChain Group jest kontrowersyjny Australijczyk Craig Wright, który wbrew dowodom i zdrowemu rozsądkowi, podawał się za Satoshiego Nakamoto – twórcę Bitcoina. W nChain Limited pełni on funkcję Chief Science Officera.

Firma została założona w 2015 roku i od samego początku była ukierunkowana na rozwój oraz badanie technologii blockchain. W zasadzie nie ma nic w tym dziwnego, ale uwagę przykuwa ilość blockchainowych patentów składanych przez nChain Group.

Społeczność kryptowalutowa nie lubi słowa “patent” – kojarzy się ono z ograniczeniami. Niestety, coraz częściej będziemy o nim słyszeć. Do tej pory kryptowaluty oraz blockchain były w głównej mierze projektami tworzonymi przez społeczność dla społeczności. Patenty mogą to zmienić.

Wraz z pojawieniem się blockchaina wielkie firmy takie jak IBM, Intel, MasterCard zaczęły powoli składać patenty. Na początku było ich niewiele, jednak gdy na rynku patentów blockchainowych pojawiła się prywatna spółka zarządzana przez Craiga Wrighta, sprawy nabrały tempa.

Pod koniec 2019 roku, liczba złożonych wniosków patentowych wyniosła już 800. W zdecydowanej większości, patenty dotyczą kwestii zabezpieczeń portfeli kryptowalutowych oraz giełd.

nChain będzie udostępniać za darmo swoje patenty, ale tylko i wyłącznie użytkownikom platformy BSV. Mało tego, płatne licencje będą wydawane w pierwszej kolejności projektom, które chcą tworzyć na platformie BSV i ją rozwijać.

Kolejnym ciekawym wątkiem jest powracający temat statechain, jako metody skalowalności Bitcoina. Na liście mailingowej Bitcoin-Dev, Tom Treventhan, zakomunikował, że wraz z grupą deweloperów Bitcoina, chcą pracować nad statechain.

Co łączy Toma z CW i nChain? Otóż od 2016 roku do 2018 był pracownikiem nChain. W maju 2017 roku złożył wniosek patentowy „Secure off-chain blockchain transactions„, który bezpośrednio koreluje z ideą statechain-ów.

Jak twierdzi sam Craig Wright, patenty posłużą mu do decydowania w jakim kierunku będzie się rozwijał blockchain oraz kryptowaluty. Jak będzie? Czas pokaże.

Tagi
blockchain łańcuch dostaw blockchain w rolnictwie Craig Wright KOWR Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nChain Paszportyzacja Żywności

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.