fbpx

Dołącz do naszej grupy dyskusyjnej na Telegramie

Wiadomości

ConsenSys współpracuje z Société Générale w zakresie cyfrowego euro

Reading Time: 2 minutes Firma software’owa Ethereum – ConsenSys, właśnie przypieczętowała swój szósty projekt cyfrowej waluty banku centralnego. 28 października blockchainowa organizacja ogłosiła, że rozpoczyna współpracę z Société Générale […]

Reading Time: 2 minutes

Firma software’owa Ethereum – ConsenSys, właśnie przypieczętowała swój szósty projekt cyfrowej waluty banku centralnego. 28 października blockchainowa organizacja ogłosiła, że rozpoczyna współpracę z Société Générale Forge przy eksperymentach nad cyfrowym euro.

Société Générale Forge jest platformą cyfrowych rynków kapitałowych dużej grupy usług finansowych, Société Générale Group. Wiosną 2019 r. SG Forge była zaangażowana w emisję obligacji o wartości 100 mln euro w formie security tokena na blockchainie Ethereum. Platforma specjalizuje się w budowaniu modeli klasy instytucjonalnej dla regulowanych operacji na security tokenach zarejestrowanych w blockchainie.

Obok Accenture, Euroclear, HSBC i innych, SG Forge jest jednym z kluczowych partnerów wybranych przez Banque de France do eksperymentalnych prac rozwojowych cyfrowej waluty banku centralnego. Banque de France, Societe Generale SFH i SG Forge, w ramach projektu pilotażowego w maju br., wyemitowały symboliczną obligację rozliczaną za pomocą CBDC o wartości 40 mln euro.

W ramach współpracy z SG Forge, ConsenSys dostarczy swoją technologię i specjalistyczną wiedzę na potrzeby wspólnych eksperymentów. Przed rozpoczęciem projektu SG Forge firma ConsenSys ogłosiła, że otrzymała kontrakt na prowadzenie drugiej fazy realizacji projektu Ithanon-Lionrock – CBDC, transgranicznej sieci płatności między Tajlandią a Hongkongiem.

ConsenSys był również zaangażowany w rozwój CBDC singapurskiego banku centralnego w ramach projektu Ubin oraz projektu Khokha południowoafrykańskiego banku centralnego.

CBDC na świecie

W 2020 roku zainteresowanie cyfroymi walutami banku centralnego znacząco wzrosła. Jednak różne osoby mają różne poglądy. Niemiecki polityk i członek zarządu niemieckiego banku centralnego, Burkhard Balz, stwierdził niedawno, że cyfrowe euro byłoby zagrożeniem dla systemu finansowego, gdyby było wykorzystywane jako magazyn wartości.

Stanom Zjednoczonym nie spieszy się z wprowadzeniem cyfrowego dolara. Jednak współzałożyciel Morgan Creek Digital, Anthony Pompliano, twierdzi, że USA pozostaną w tyle za Chinami, jeśli wkrótce nie podejmą działań w kierunku stworzenia własnego cyfrowego dolara.

Póki co najbliżej wydania własnego CBDC są Chiny. W ciągu ostatnich kilku tygodni różne media głosiły, że kraj państwa środka przetestował swoją walutę cyfrową banku centralnego na ogromnym wolumenie transakcji w celu określenia jej stabilności. Więcej przeczytacie tutaj.

Nad swoimi CBDC pracują też m.in. Unia Europejska (testy prowadziła Francja), Filipiny czy Bahamy.

Newsletter

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą politykę prywatności.