Coingecko: 40 % yield farmerów nie potrafi „czytać” smart kontraktów

Ciekawostki

Pomimo rosnącego w ostatnich miesiącach szału na DeFi, ostatnie badanie przeprowadzone przez CoinGecko ujawniło, że tylko 23% respondentów aktywnie uczestniczy […]

Pomimo rosnącego w ostatnich miesiącach szału na DeFi, ostatnie badanie przeprowadzone przez CoinGecko ujawniło, że tylko 23% respondentów aktywnie uczestniczy w jakiejś formie yield farmingu. Wielu farmerów stwierdziło, że nie rozumieją jak działają smart kontrakty, cieszą się jednak wysokimi zwrotami z inwestycji.

Rośnie popularność Yield Farmingu

2020 rok to w dużej mierze boom na zdecentralizowane finanse (DeFi). Gwałtowny wzrost jego popularności, można w pewnym stopniu przypisać yield farmingowi – procesowi zarabiania poprzez blokowanie funduszy za pomocą określonych protokołów.

Popularny agregator danych CoinGecko przeprowadził ankietę, której celem było rzucenie nieco światła na perspektywę użytkowników i ich podejście do aktywów cyfrowych, sektora DeFi, a w szczególności yield farmingu.

Jak pokazuje poniższy wykres, prawie wszyscy respondenci słyszeli o dwóch największych kryptowalutach – Bitcoinie i Ethereum. 94% kupiło przynajmniej jedną cyfrową walutę, a 81% obiły się o uszy sformułowania płynność i yield farming.

Co ciekawe, spośród 1347 respondentów tylko 23% odpowiedziało, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy uczestniczyło w yield farmingu. Według CoinGecko, taki wynik wskazuje na to, że yield farming jest „nadal niszową, ale rosnącą tendencją”.

Badanie wykazało również, że w yield farmingu dominują głównie mężczyźni (90%), podczas gdy kobiety stanowią zaledwie 6%. Pozostałe 4% wolało nie odpowiadać na pytanie o płeć.

Farmerzy nie wiedzą jak czytać smart kontrakty

W ciągu ostatnich kilku miesięcy okazało się, że sektor DeFi jest obarczony sporym ryzykiem. Niezależnie od tego, czy były to błędy ludzkie, czy ataki hakerskie, wiele protokołów zawiodło swoich użytkowników, co z kolei spowodowało znaczne straty w kieszeniach inwestorów.

Większość uczestników badania (79 %) stwierdziła, że rozumie związane z DeFi ryzyko. 40% farmerów odpowiedziało, że nie wiedzą, jak „czytać smart kontrakty”, a 33% nie wiedziało o „nietrwałej stracie”.

Według CoinGecko, wyniki te sugerują, że rolnicy nie są w stanie obliczyć swojego rzeczywistego zwrotu z inwestycji i są „osobami podejmującymi ekstremalne ryzyko ze względu na wysokie zyski”.

Niemniej jednak, 93% respondentów uważa, że dzięki yield farmingwi osiągają ROI na poziomie co najmniej 500%. CoinGecko zauważył, że wyniki te „nie są zaskoczeniem, ponieważ wiele z obecnych nowych pul zapewnia szalenie wysokie APY ponad 1,000%. Naszym zdaniem, te wysokie yieldy nie są opłacalne, ponieważ wiążą się z wysokim ryzykiem”.

Wysokie nagrody dla farmerów oznaczają, że nie mają nic przeciwko płaceniu wyższych opłat w sieci Ethereum. Ponad 70% odpowiedziało, że opłaty za gaz w wysokości 10 dolarów lub więcej za transakcję wydają się w tym momencie rozsądne.

Słowa kluczowe
badanie coingacko DeFi smart kontrakty

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie
bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.