za
coinbase-oko-inwigilacja-2

Coinbase inwigiluje swoich użytkowników

 

Dochodzące do nas w ostatnich dniach niepokojące głosy niektórych członków społeczności bitcoinowej korzystających z usług portfela Coinbase zdają się tłumaczyć dlaczego ta, tak niechętnie nastawiona jest do wszelkiego rodzaju regulacji nakładanych na biznesy związane z walutami cyfrowymi, w szczególności tych mających gwarantować nam rzekome „prawa konsumenckie”.

 

Wszystko wskazuje bowiem na to, iż jedna z największych obecnie firm oferujących usługi portfela bitcoin, a także przetwarzania płatności BTC dla biznesu, bardzo wnikliwie śledzi wszelkie transakcje swoich klientów.

 

Jak wyczytujemy z postów internautów korzystających z usług portfela, zamieszczonych na różnego rodzaju portalach społecznościowych (m.in. na Reddicie), Coinbase blokuje konta użytkowników wobec których zaistniało choćby podejrzenie, iż dokonali transakcji niezgodnej z prawem.

 

Blokowane są konta osób mających za pomocą portfela Coinbase wysyłać środki na konta platform hazardowych – takich jak: Satoshi Dice czy Seals With Clubs.

 

Inny z użytkowników żali się, iż jego konto zostało także zbanowane ponieważ Coinbase zarzuciło mu realizację transakcji zakupu marihuany i jej pochodnych.

 

Kolejnemu klientowi administratorzy usługi zarzucili zaś, iż za pośrednictwem portfela dokonuje regularnych zakupów podejrzanie dużej ilość bitcoinów, które (jak to ujęli) „mają podstawy wierzyć” sprzedaje następnie za pomocą serwisu LocalBitcoins – przez co w świetle prawa powinien być już traktowany jako biznes oferujący usługi finansowe i regulowany według tychże zasad, podlegając m.in. pod przepisy mające przeciwdziałać praniu pieniędzy (tzw. AML – Anti-Money Laundering). Wobec użytkownika Coinbase wszczęło w tej sprawie dodatkowe dochodzenie.

 

Należy jeszcze raz podkreślić, iż w każdym z tych przypadków, aby takie konta zablokować firmie wystarczyło jedynie podejrzenie, iż za jej pośrednictwem dopuszczano się procederów łamania prawa, a sami administratorzy nie byli zbyt wylewni w uzasadnianiu swoich decyzji.

 

Większość z wymienionych tu użytkowników otrzymało e-maile z lakonicznymi wyjaśnieniami, iż dopuścili się złamania regulaminu wynikającego z umowy korzystania z usługi – w tym miejscu pojawiał się link do cyfrowego druku regulaminu, informacja iż od tej chwili nie mogą już dokonywać żadnego rodzaju transakcji za pomocą portfela oraz sugestia, aby wypłacić pozostałe w nim środki i zaprzestać korzystania z usług Coinbase.

 

Dla mniej wtajemniczonych – jeśli chodzi o usługi płatności, portfela czy też wymiany bitcoin, Coinbase nie jest bynajmniej żadnego rodzaju monopolistą, a my chcąc czerpać z dobrodziejstw Bitcoina nie jesteśmy skazani na posługiwanie się zarówno tym jak i jemu podobnymi rozwiązaniami. Ba! Zcentralizowane narzędzia tego rodzaju wydają się dokładną antytezą idei dla której Bitcoin w ogóle powstał – decentralizacji i niezależności od nadrzędnych podmiotów, które Coinbase również reprezentuje.

 

Jeśli i tobie nie podoba się prowadzona ostatnimi czasy, wymuszana przez odgórne regulacje, polityka firmy, istnieje bardzo szeroka paleta alternatyw, zarówno dla usług portfela bitcoin jak i wymiany kryptowalut. Zachęcamy także do zapoznania się z tym artykułem w którym w przejrzysty sposób ukazujemy zestaw podstawowych narzędzi do codziennego korzystania z Bitcoina.

 

Jeśli cenisz sobie własną prywatność, przy dokonywaniu transakcji BTC warto korzystać także z usług różnego rodzaju mikserów zapewniających wysoki poziom anonimowości realizowanych transakcji, takich jak np. BitMixer.io czy Dark Wallet.

 

 

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności