za
Na czym polega cloud native?

Na czym polega cloud native?

Cloud native to nazwa strategii polegającej na efektywnym i wydajnym stosowaniu rozwiązań chmurowych – chmur obliczeniowych i skalowalności. Z racji tego, iż chmury obliczeniowe przynoszą firmom niewątpliwe korzyści, ich rolę doceniają podmioty z całego świata – zarówno mikrofirmy, jak i globalne, międzynarodowe konsorcja.

Największą zaletą oparcia systemu przechowywania danych na chmurze jest fakt, iż dzięki temu możemy bardzo szybko reagować na różnego rodzaju błędy czy nieprawidłowości, modyfikować kody źródłowe oraz dodawać potrzebne w danym momencie funkcje. Kwestią niezwykle istotną jest fakt, że wszelkie zmiany mogą być wprowadzane bez konieczności wyłączania aplikacji czy zmniejszania ich funkcjonalności, zatem ewentualne modyfikacje nie niosą za sobą żadnych negatywnych konsekwencji dla użytkowników w postaci wprowadzania przerw techniczno-serwisowych.

Firmy wykorzystują technologię cloud native przede wszystkim do tworzenia aplikacji. Tym, co wyróżnia rozwiązania cloud native od klasycznych aplikacji monolitycznych jest fakt, iż te pierwsze są budowane w oparciu o niezależne elementy przechowywane w tzw. kontenerach. Szczegółowe informacje na temat możliwości, jakie daje technologia cloud native, są dostępne na tej stronie.

Na czym polega cloud native?

Co wyróżnia aplikacje projektowane w ramach technologii cloud native?

Aplikacje, które są tworzone z wykorzystaniem technologii cloud native, są złożone z wielu elementów wielokrotnego użytku, które nazywa się mikrousługami. Te z kolei pozwalają na integrację z dowolnie wybranym środowiskiem w chmurze.

Większość mikrousług jest skonteneryzowanych i działa na zbliżonych zasadach co bloki konstrukcyjne. Warto wskazać, że mikrousługi współpracują jako całość, ale równie dobrze każda z nich może być skalowalna w sposób niezależny i na bieżąco udoskonalana oraz iterowana z wykorzystaniem orkiestracji i procesów automatyzacyjnych. Mikrousługi cechuje także wysoki poziom elastyczności, dzięki czemu aplikacje projektowane z wykorzystaniem technologii cloud native mogą być cyklicznie poddawane rozmaitym modyfikacjom i ulepszeniom bez szwanku dla ich użytkowników.

Niewątpliwym atutem aplikacji tworzonych za pośrednictwem technologii cloud native jest też fakt, iż mogą one być budowane w stosunkowo krótkim czasie przez małe zespoły informatyków. Omawiany typ aplikacji można też przenosić pomiędzy różnymi chmurami, co także stanowi ogromne ułatwienie dla specjalistów IT.

Szybsze i efektywniejsze reagowanie na zmieniające się realia rynkowe

Firma dysponująca nowoczesnymi technologiami chmurowymi może znacznie efektywniej reagować na zmieniające się uwarunkowania rynkowe, a tym samym zwiększać swoją pozycję w realiach bardzo wysokiej konkurencji, która panuje w większości branż. 

Gdy przedsiębiorstwo posiada technologię cloud native, może również w znaczący sposób zwiększyć wydajność wielu zespołów, a co za tym idzie – zmniejszyć koszty operacyjne i pozyskać środki na niezbędne inwestycje.

Cloud native pozwala wykorzystywać nowinki technologiczne

W aplikacjach typu cloud native można wykorzystywać także różne nowinki technologiczne – np. Internet rzeczy czy sztuczną inteligencję. Dzięki takim udogodnieniom użytkownicy jeszcze chętniej będą korzystać ze stworzonych aplikacji. 

Ponadto architektura systemu cloud native pozwala deweloperom planować cykliczne aktualizacje z wykorzystaniem procesów DevOps. Dzięki temu rozwiązaniu cały proces zarządzania aplikacją jest zdecydowanie łatwiejszy, a użytkownicy wiedzą, kiedy pojawią się oczekiwane przez nich nowości.

Korzyści z wykorzystania technologii cloud native dla firm 

Przedsiębiorstwa, które decydują się na inwestycję w technologię cloud native, odnoszą wiele korzyści. Technologia ta cechuje się wyjątkowo wysokim poziomem niezawodności i elastyczności. Wynika to przede wszystkim z tego, iż infrastruktura informatyczna może być rozbudowywana i modyfikowana bez konieczności wstrzymywania działania aplikacji, co doceniają również użytkownicy.

Ewentualne błędy czy awarie w działaniu aplikacji są możliwe do zidentyfikowania znacznie szybciej, a to z kolei ma wpływ na komfort użytkowników, gdyż nie ma potrzeby wprowadzania przerw technicznych na prace serwisowe.

Wszystkie cechy technologii cloud native sprawiają, że jej właściwe wykorzystanie przyczynia się do osiągnięcia przez firmę znaczącym przewag konkurencyjnych oraz poprawy jakości świadczonych usług i wzrostu uzyskiwanych przychodów. 

Jednym z renomowanych usługodawców w zakresie implementacji cloud native jest Mindbox.pl. Firma ta zatrudnia zespół ekspertów posiadających szeroki zakres umiejętności dotyczący technologii Cloud Native. Mindbox koncentruje się na programowalnej infrastrukturze i mikrousługach, a dzięki wsparciu merytorycznemu ze strony jej specjalistów możliwe jest wprowadzenie innowacji w szybkim tempie i na dużą skalę.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności