fbpx

Dołącz do naszej grupy dyskusyjnej na Telegramie

Blockchain

Blockchain pomaga chińskiej turystyce

Reading Time: 2 minutes 17 milionów chińskich turystów korzysta z blockchaina. Chodzi o to, że chińskie konsorcjum non-profit FISCO BCOS informuje, że dokumentacja zdrowotna oparta na łańcuchu bloków umożliwia […]

Reading Time: 2 minutes

17 milionów chińskich turystów korzysta z blockchaina. Chodzi o to, że chińskie konsorcjum non-profit FISCO BCOS informuje, że dokumentacja zdrowotna oparta na łańcuchu bloków umożliwia obywatelom Chin na swobodną działalność turystyczną.

Chiny: turystyka stała się realna dzięki blockchainowi

blockchain turystykaOd maja system danych medycznych oparty na blockchainie w Makau (to jeden z dwóch specjalnych regionów administracyjnych Chińskiej Republiki Ludowej, znajdujący się na wschodnim wybrzeżu kraju) rozpoznaje kody identyfikacyjne systemu opieki zdrowotnej, umożliwiając tym samym weryfikację stanu zdrowia turystów z Chin kontynentalnych za pomocą systemu opartego na DLT. Jest to konieczny w czasie, gdy obywatele chcą wyjechać do Makau.

Do tej pory ponad 17 milionów turystów przeszło odprawę celną między Makau a Chinami kontynentalnymi, korzystając właśnie z takiego kodu zdrowotnego. Proces zajmuje ponoć tylko ok. 100 sekund.

„Ustanowienie rejestru zdrowia na blockchainie w Makau i mechanizmu kodu systemu zdrowia znacznie poprawiają wydajność i dokładność weryfikacji informacji [zdrowotnych] na granicach. Okazuje się, że jest to skuteczne rozwiązanie, które przywraca normalne podróże między Chinami kontynentalnymi a Makau”

– napisano w raporcie dot. systemu.

System szyfruje dane medyczne danego obywatela i zapisuje je na łańcuchu bloków konsorcjum FISCO BCOS. Z kolei rozwiązanie WeChat, „WeIdentity”, służy w procesie do przesyłania danych między zainteresowanymi podmiotami. Wszystko odbywa się zgodnie przepisami dotyczącymi ochrony danych w Makau.

Narzędzie do walki z COVID-19

System kodów zdrowotnych został wprowadzony w odpowiedzi na pandemię koronawirusa, w wyniku której Makau już początkiem roku zamknęło się na turystów z Chin kontynentalnych.

„Cyfrowy paszport zdrowotny” oparty na technologii blockchain został opracowany przez singapurską rządową firmę inwestycyjną SGInnovate i lokalny startup Accredify. Firmy rozpoczęły prace nad systemem w maju. Pod koniec września ogłoszono, że system został już użyty do weryfikacji zapisów dot. koronawirusa ponad 1,5 miliona razy.

W zeszłym tygodniu lokalne media ujawniły też, że chińska prowincja Hainan również stara się wypróbować program nagród oparty na łańcuchu bloków. Wszystko to aby pobudzić turystykę, gdy gospodarka Chin ponownie w pełni się otworzy.

Newsletter

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą politykę prywatności.