za
nbp cbdc

Chiny i Japonia kontynuują prace nad CBDC

Główne gospodarki Azji, Chiny i Japonia, kontynuują prace związane z programami pilotażowymi dotyczącymi emisji walut cyfrowych, za którymi stoją banki centralne (Central Bank Digital Currency – CBDC).

Chiny i Japonia intensywnie pracują nad CBDC

26 marca Bank Japonii ogłosił, że powołał Komitet Łącznikowo-Koordynacyjny ds. Cyfrowej Waluty Banku Centralnego. Chodzi o współpracę państwa z sektorem prywatnym w kontekście emisji CBDC.

„Bank, za pośrednictwem tego komitetu, podzieli się szczegółami i aktualnymi informacjami na temat PoC [proof of concept] z sektorem prywatnym i rządem (…)”

– wyjaśniono w komunikacie.

W dokumencie odnotowano również, że bank przygotowuje się do przeprowadzenia pilotażu CBDC już od października 2020 r. Testy rozpoczną się z kolei w przyszłym miesiącu.

23 marca chińskie państwowe media poinformowały zaś, że sześć głównych banków w kraju, będących własnością rządu, rozpoczęło testowanie usług portfela, który będzie narzędziem do deponowania cyfrowego juana. Klienci tych instytucji mogą starać się o udział w testach. Jeżeli ich prośby zostaną zaakceptowane, otrzymają dostęp do tzw. portfeli podrzędnych, które mają być połączone z centralną aplikacją banku centralnego, która daje dostęp do cyfrowego juana.

Bank centralny będzie ponoć rozpatrywał każdy wniosek indywidualnie.

chiny i japoniaJak będą działać portfele podrzędne?

Następnie zatwierdzonym przez władze kandydatom wysyłane będą wiadomości tekstowe zawierające instrukcje dot. pobrania i skonfigurowania portfeli cyfrowych poprzez zeskanowanie kodu QR. W portfelach podrzędnych będą początkowo ustawione limity płatności wynoszące 1000 juanów dziennie, ale użytkownicy mogą ubiegać się o podwyższenie tego limitu w niedalekiej przyszłości. Portfele można opcjonalnie powiązać z istniejącymi kartami bankowymi wydanymi przez uczestniczące w programie instytucje.

Sześć uczestniczących w projekcie banków to: Agricultural Bank of China, Bank of China, Bank of Communications, China Construction Bank, Postal Savings Bank of China oraz The Industrial and Commercial Bank of China.

Warto przypomnieć, że już od października Chiny prowadzą zaawansowane testy pilotażowe dot. CBDC. Te są prowadzone “na żywym organizmie” w największych metropoliach w kraju – w Pekinie, Shenzhen, Suzhou i Chengdu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności