za
pboc juan

Chińskie media ostrzegają przed scamami podszywającymi się m.in. pod… chińskiego juana

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Chińskie media donoszą o gwałtownym wzroście liczby oszustw związanych z kryptowalutami i cyfrowym juanem. O sprawie informują m.in. JRJ i National Business Daily.

Chińskie media o nowym rodzaju scamów

Chiny i świat czekają na moment, aż na rynku pojawi się cyfrowy juan, zdigitalizowana wersja waluty Państwa Środka. Ma mieć to miejsce jeszcze w tym roku.

Problem polega jednak na tym, że moment wyczekiwania wykorzystują liczni oszuści. Szukają naiwnych inwestorów, których namawiają do kupowania “cyfrowych juanów”. Faktycznie jednak okradają ich z pieniędzy.

Jednym z przykładów jest grupa Blockchain Dragon Knight, która twierdzi, że zapewnia profesjonalne usługi związane z kryptowalutami i walutami fiducjarnymi. Jej twórcy twierdzą, że dzięki jej usługom można zarobić aż 600 proc. w stosunku do wartości wyłożonego kapitału.

Kolejny przykład to Daxinggan. O tym projekcie pisano głównie w kontekście kobiety, która została oszukana na ponad 60 000 USD. Oszuści namówili ją do pobrania aplikacji i przelania wspomnianej kwoty na zakup czegoś, co określono jako rodzaj funduszy inwestycyjnych. Grupa w swojej działalności wykorzystuje USDT.

Inni oszuści podobno twierdzą, że są powiązani z firmami współpracującymi z „funduszami” cyfrowego juana. Ponoć skorzystanie z ich usług wiąże się z licznymi korzyściami. Wiara w takie projekty kończy się jednak niemal zawsze tak samo – utratą oszczędności.

chińskie mediaBańka na kryptowalutach zwiększa skalę oszustw

Chińskie służby ds. zwalczania nadużyć finansowych w Wuhan przyznały ostatnio również, że otrzymały skargi od użytkowników WeChat, którzy narzekają na falę prób wyłudzeń. Schemat jest powszechnie znany także polskim inwestorom Telegramu. Do członków grup związanych z np. kryptowalutami odzywają się osoby, które oferują różne możliwości inwestycyjne dot. „cyfrowej waluty”. To próby wyłudzeń pieniędzy.

Jak niedawno donoszono, zainteresowanie BTC i głównymi altcoinami pozostaje wysokie w Państwie Środkowym i to pomimo prawa dot. kryptowalut, które weszło w życie we wrześniu 2017 r. Zakazuje ono wymiany cyfrowych walut na juany. Chińscy inwestorzy obchodzą jednak przepisy. Wielu Chińczyków używa do handlu kryptowalutami stablecoinów, takich jak Tether.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności