Chińskie banki promują cyfrowego juana

2021-04-26 Ekonomia Wiadomości

Wiodące chińskie banki promują cyfrowego juana. Twierdzą, że to optymalny środek płatniczy, zwłaszcza pod kątem zakupów online. Chińskie banki stawiają […]

Wiodące chińskie banki promują cyfrowego juana. Twierdzą, że to optymalny środek płatniczy, zwłaszcza pod kątem zakupów online.

Chińskie banki stawiają na cyfrowego juana

W artykule z 26 kwietnia Reuters ujawnił, że sześć największych chińskich banków promuje w Szanghaju cyfrową walutę emitowaną przez bank centralny. Czas i miejsce nie są bez znaczenia. Wkrótce w regionie ma odbyć się festiwal zakupów online.

Banki zachęcają sklepy detaliczne i konsumentów do pobrania z sieci e-portfela i dokonywania zakupów za pomocą CBDC. Pozwoliłoby to obejść obecne metody płatności wybierane przez miliony kupujących – Alipay i WeChat Pay.

Jeden z urzędników banku centralnego, który został wyznaczony do uruchomienia procesu dot. CBDC w Szanghaju, wyraźnie opisał walutę cyfrową jako lepszą od tego, co oferują Alipay i WeChat Pay.

Ludzie zdadzą sobie sprawę, że cyfrowe płatności w juanie są tak wygodne, że ​​nie muszę już polegać na Alipay ani WeChat Pay – powiedział.

Przemawiając na panelu dyskusyjnym online pod koniec marca, szef instytutu badania waluty cyfrowej Ludowego Banku Chin, Mu Changchun, stwierdził, że Alipay i WeChat Pay stanowią 98% rynku płatności mobilnych w Chinach, stwarzając zagrożenie dla krajowego systemu finansowego.

Changchun zauważył, że bank centralny nie zamierza bezpośrednio konkurować z Alipay i WeChat Pay, ale działa jako wsparcie, aby „zapewnić stabilność finansową na wypadek, gdyby coś się z nimi stało”.

chińskie bankiPaństwo w miejsce prywatnych firm

Jednak państwo zwiększa również wysiłki w celu ograniczenia dominacji gigantów technologicznych. Na początku kwietnia rząd uderzył w Alibabę. Nałożył na firmę rekordową grzywnę w wysokości 2,8 miliarda dolarów za praktyki monopolistyczne.

Wprowadzenie cyfrowego juana w Chinach pozwoli jednak rządowi centralnemu na przejęcie kontroli nad częścią ogromnych zasobów danych finansowych, które są gromadzone przez największych dostawców usług płatniczych w tym kraju.

Naukowiec Martin Chorzempa stwierdził, że chińskim organom nadzoru finansowego „trudno” jest zmusić czołowe firmy płatnicze w kraju do przekazania danych, które zgromadziły na temat swoich klientów.

– [Chińskie CBDC] mogłoby potencjalnie pozwolić bankowi centralnemu na uzyskanie znacznie szerszego dostępu do danych dotyczących płatności, a także na odzyskanie części władzy od tych firm – dodał.

Tagi
chińskie banki Chiny cyfrowy juan juan płatności online

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.