Chiński Bank Rolny instaluje bankomaty do cyfrowego juana

Blockchain

W Chinach trwa cyfrowa rewolucja. Ludowy Bank Chin pracuje nad cyfrowym juanem. Tyle że przywiązanie Chińczyków do gotówki musi być […]

W Chinach trwa cyfrowa rewolucja. Ludowy Bank Chin pracuje nad cyfrowym juanem. Tyle że przywiązanie Chińczyków do gotówki musi być nadal duże, skoro banki już w styczniu tego roku zaczęły wprowadzać na rynek bankomaty, które pozwalają wymienić e-juana w wersji testowej na banknoty. Ponad 3000 takich bankomatów jest już zainstalowanych.

Chiński Bank Rolny montuje bankomaty do cyfrowego juana

Chiny nadal prowadzą ostatni etap testów cyfrowego juana. Wiadomo, że waluta jest rozdawana w ramach loterii i można za nią robić zakupy w wybranych miejscach w kraju (głównie w największych miastach).

Cyfrowy juan – CBDC kontrolowane przez Ludowy Bank Chin – jest jednak teraz dostępny także w ramach systemu wpłat i wypłat w ponad 3000 bankomatów w Pekinie. Informację podała w piątek państwowa agencja informacyjna Xinhua.

Według raportu, pekiński oddział Industrial and Commercial Bank of China stał się pierwszym bankiem, który w pełni umożliwił  wymianę cyfrowych juanów w chińskiej stolicy, uruchamiając ponad 3000 bankomatów obsługujących cyfrowe waluty.

Chiński Bank Rolny (ABC), inny duży bank zaangażowany w chińskie testy dot. CBDC, również uruchomił kilkanaście bankomatów w obszarze Wangfujing, głównej ulicy handlowej w Pekinie.

Chiński Bank Rolny

CBDC w drodze

Chiński rząd aktywnie promuje cyfrowego juana w stolicy poprzez loterię walut cyfrowych. Wszystko dzieje się w ramach trwających programów pilotażowych dot. cyfrowego juana. Państwo zamierza rozdać 40 milionów cyfrowych juanów (6,2 miliona dolarów) mieszkańcom Pekinu w ramach kampanii „czerwonej koperty”. W czerwonych kopertach rozsyłane są dane dostępowe do e-juanów.

CBDC w założeniu ma wesprzeć rozwój handlu, także na poziomie międzynarodowym. Tyle że program wzbudza duże kontrowersje. Niektórzy twierdzą, że jest próbą zaatakowania USA i uderzenia w dolara, która to waluta jest dziś nadal główną walutą rezerwową świata.

Kiedy chińskie CBDC ujrzy światło dzienne? Możliwe, że jeszcze w tym roku, bowiem Pekin chce, by e-juan był walutą kolejnych igrzysk olimpijskich. Te mają odbyć się zaś w Państwie Środka w 2022 r. Termin jest realny, bowiem – jak wspomnieliśmy – testy dot. e-juana są bardzo zaawansowane.

Tagi
Blockchain Chiński Bank Rolny cyfrowy juan juan pekin

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.