za
Charlie Bit My Finger

Charlie Bit My Finger NFT sprzedane za ponad 700 000 USD

2021-05-25
Blockchain
European Halving Party 2024

Home video „Charlie Bit My Finger” było popularne wiele lat temu. Teraz jednak zyskuje nowe życie, bowiem wyemitowano jego niewymienialny token (NFT). Ten został sprzedany na aukcji za 760 999 USD.

Charlie Bit My Finger – hit internetu, który zyskuje nowe życie

“Charlie Bit My Finger” to tytuł kultowego już video, jakie można obejrzeć na platformie YouTube. To typowe home video, które przedstawia malucha Harry’ego i jego młodszego brata Charliego. Harry drażni braciszka, wsadzając mu palec do ust. Ten drugi szybko mści się na Harry’m, gryząc go w palec.

Video stało się hitem i osiągnęło ponad 883 miliony wyświetleń. Rodzina Davies-Carr, do której należy filmik, powiedziała, że ​​usunie go z platformy po niedzielnej aukcji.

Spoczywaj w pokoju, Charlie Bit My Finger. Część historii YouTube zniknie na zawsze, ponieważ jest to aukcja NFT

– zauważył jeden z twitterowiczów.

https://twitter.com/Crimson_Mayhem_/status/1395560981883990017?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1395560981883990017%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcryptoslate.com%2Fhistoric-youtube-video-with-883-million-views-to-be-taken-down-after-its-nft-was-sold%2F

Wykorzystanie NFT na rynku cyfrowych dzieł sztuki

NFT to unikalne aktywa cyfrowe oparte na technologii blockchain. Ponadto przechowują one prawa własności. Innymi słowy, sprzedaż NFT powiązanego z danym dziełem sztuki oznacza sprzedaż praw do samego dzieła. Tyle że proces sprzedaży nie wymaga wizyty u notariusza. Wystarczy przekazanie kupującemu tokena NFT.

Charlie Bit My Finger

Co ciekawe, NFT zaczęły funkcjonować na rynku blockchaina już kilka lat temu, ale popularność zyskały dopiero niedawno. Dziś są już wykorzystywane przez mainstreamowych artystów.

I tak np. zespół Kings of Leon wydał NFT wraz z premierą swojej nowej płyty pt. „When You See Yourself”. NFT dawały fanom, którzy je nabyli, prawa do legalnie kupionych, najnowszych piosenek grupy. Oprócz tego NFT wiązały się z przywilejami związanymi z występami grupy na żywo (dostęp do miejsc blisko sceny) i praw do dzieł audiowizualnych, które także wypuścił zespół.

Z kolei metalowa grupa Megadeth wypuściła NFT powiązany z krótką wizualizacją, na której widać jej maskotkę – Vica Rattleheada, która pojawia się na większości wydawnictw zespołu.

Członek innej metalowej formacji, Slipknota, M. Shawn „Clown” Crahan, sprzedał swój pierwszy NFT na początku kwietnia. Chodziło o zdjęcie oryginalnego logo Knotfest’s Electric Theatre, na którym owady wylatują… z jego ust.

Na rynku NFT pojawił się też polski akcent. Zespół Behemoth wypuścił NFT, które z kolei dawały prawa do wizualizacji z fragmentami zremiksowanych utworów z płyty “The Satanist”.

Zespół skomentował swój ostatni pomysł:

Kiedy Rowan [Cassidy, autor wizualizacji] zwrócił się do nas z pomysłem, byliśmy podekscytowani możliwością nadania naszym dziełom zupełnie nowego formatu, który jest związany z wieczystą własnością, [Rowan] rzucił wyzwanie Orionowi [basiście zespołu], by stworzyć coś naprawdę wyjątkowego, co udokumentuje nasze wejście w przestrzeń sztuki cyfrowej.

Na emisję NFT zdecydowała się też Grimes, partnerka Elona Muska, a zawodowo wokalistka. Wypuściła NFT, które reprezentowały prawa do własności jej prac wizualnych.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności