Chainlink wprowadza ważną aktualizację Off-Chain Reporting

Kryptowaluty Wiadomości chainlink

Chainlink wprowadza nową funkcję, która będzie dobrodziejstwem dla zdecentralizowanych finansów. Aktualizacja ta ma podobno dziesięciokrotnie zwiększyć wydajność wyroczni. Aktualizacja Off-Chain […]

bitbay zonda

Chainlink wprowadza nową funkcję, która będzie dobrodziejstwem dla zdecentralizowanych finansów. Aktualizacja ta ma podobno dziesięciokrotnie zwiększyć wydajność wyroczni.

Aktualizacja Off-Chain Reporting

Chainlink ujawnił swoją najnowszą aktualizację raportowania poza łańcuchem (Off-Chain Reporting, lub OCR), największą przebudowę sieci od czasu jej uruchomienia na Ethereum w 2019 roku. Wcześniej dane były agregowane na samym łańcuchu. To sprawiało, że w obliczu rosnącego obciążenia sieci, mógł wystąpić problem z dostępem do danych.

OCR jest trzecią i najnowszą wersją klienta Chainlink Core uruchomionego na węzłach Chainlink. Najbardziej bezpośrednią korzyścią dla DeFi i jego użytkowników będzie 10-krotny wzrost ilości rzeczywistych danych, które mogą być udostępnione dla dAppów. Chainlink OCR skaluje sieci wyroczni agregując dane poza łańcuchem i przesyłając tylko pojedynczą transakcję on-chain – tak jak na poniższym obrazku:

chainlink aktualizacja

źródło: https://medium.com/the-capital/chainlink-update-that-promises-huge-advantage-for-defi-8e8ad6c6b725

OCR został opracowany przez pracowników naukowych Chainlink Labs, kierowanego przez informatyka z Cornell Ari Juelsa, byłego szefa badań IBM Christiana Cachina i byłego CTO BitGo Bena Chana.

Nowa aktualizacja, która została już wdrożona dla kanałów cenowych ETH/USD i LINK/USD, agreguje dane z wielu źródeł w sieci Chainlink. Każdy węzeł podpisuje się pod swoim źródłem danych przed przekazaniem informacji do kontraktu on-chain, udostępnianego uczestniczącym aplikacjom, takim jak zdecentralizowane aplikacje finansowe (dAppy).

Według Chainlink, aktualizacja obniży również zużycie gazu na przeciętną transakcję w sieci Ethereum. Jest to dobrodziejstwo dla aplikacji DeFi, które korzystają z wyroczni Chainlink.

Dlaczego potrzebna jest aktualizacja?

Do tej pory, gdy węzły Chainlink pobierały dane z zewnętrznych źródeł, musiały przenieść je na łańcuch, a następnie zagregować. Kiedy każdy węzeł wyroczni musi przenieść dane na Ethereum, powoduje to duże koszty gazu ETH dla operatorów tych węzłów.

Oprogramowanie Chainlink ma charakter open source i nie wszystkie węzły są obsługiwane przez Chainlink. Niezależnie od tego, ktokolwiek obsługuje węzeł, musi zużywać tokeny ETH, aby sprowadzić dane na Ethereum i wykonywać na nich obliczenia. To drastycznie ogranicza ilość danych, które węzły mogą obsłużyć, zwłaszcza, że cena ETH idzie w górę.

Off-Chain Reporting oznacza, że przechowywanie danych i wykonywanie obliczeń nie odbywa się już na blockchainie Ethereum. Zamiast tego odbywa się w innej, zdecentralizowanej sieci. Kluczowym słowem jest tutaj decentralizacja.

Tagi
aktualizacja Chainlink DeFi LINK Off-Chain On-Chain Smart Kontrakt wyrocznia

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.