za
chainlink

Chainlink publikuje nowy whitepaper, a w nim hybrydowe smart kontrakty

2021-04-17
Bez kategorii
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

W nowej architekturze Chainlink zaproponowano zdecentralizowane sieci wyroczni, które mogą wykonywać obliczenia off-chain i zmniejszyć obciążenie logiczne on-chain. Poza tym, omawia również wykorzystanie hybrydowych smart kontraktów.

W czwartek, 15 kwietnia, dostawca usług wyroczni Chainlink (LINK) opublikował nowy whitepaper. Przedstawił w nich plan rozszerzenia się na nowe horyzonty i stworzenia zdecentralizowanych sieci wyroczni następnej generacji. Propozycja ta oznaczałaby, że Chainlink uogólni swoją sieć wyroczni w “meta-warstwę” o nazwie Decentralized Oracle Networks.

W ciągu ostatnich lat projekt ugruntował swoją pozycję złotego standardu w zakresie pozyskiwania danych dla branży DeFi. Rozwiązania wyroczni Chainlink wykorzystały nawet niektóre z czołowych firm technologicznych np. Google.

Chainlink przedstawia nowy whitepaper

Architektura Chainlink 2.0 oferuje większy wybór przypadków użycia. Jej celem jest również rozszerzenie pakietu usług na inne rodzaje obliczeń danych off-chain. Dokument sugeruje, że te wyrocznie obliczeniowe stworzą rodzaj “hybrydowych smart kontraktów”, w których zostanie im przekazana pewna część logiki. Zauważa również, że Chainlink będzie generalizował i rozszerzał swoje możliwości obliczeniowe:

Rozszerzenie polega na tym, że w sieci wyroczni można umieścić dowolny plik wykonywalny, który będzie mógł być przez nią uruchomiony. A to znacznie rozszerza możliwości sieci Oracle.

Współzałożyciel Chainlink, Sergey Nazarov, wyjaśnił, że nowe wyrocznie skupią się w szczególności na funkcjach, których nie są w stanie wykonać nawet rozwiązania warstwy 2. Nazarov powiedział, że jest to “duży krok naprzód, ponieważ na nowo definiuje to, co ludzie mogą budować”. Dalej dodał:

Sieci Oracle wykraczają daleko poza dostarczanie wysoko walidowanych danych. Zapewniają różne zdecentralizowane usługi, które są połączone z smart kontraktami. W ten sposób tworzą rzeczywiste wyniki na świecie. Te hybrydowe smart kontrakty już teraz redefiniują naszą branżę jako DeFi.

Hybrydowe smart kontrakty już istnieją

Współzałożyciel Chainlink wyjaśnił, że platforma nie próbuje wynaleźć koła na nowo. Nie próbuje również zastąpić istniejących blockchainów i innych rozwiązań warstwy 2. Jej celem jest po prostu elastyczne i konfigurowalne rozwiązanie, które może przetwarzać dane.

Celem architektury Chainlink 2.0 jest skalowanie istniejących zdecentralizowanych aplikacji, a nawet systemów roll-up i innych rozwiązań warstwy 2. Poza tym, każdy indywidualny użytkownik otrzymuje również możliwość wyboru węzła i mechanizmu konsensusu. Whitepaper zauważa:

Sieć Chainlink to konfigurowalny zestaw walidatorów, które można skonfigurować tak, aby robiły co tylko chcesz. […] To nie jest blockchain. One [walidatory] nie dają ci stanu i wszystkich gwarancji blockchaina, ale mogą dać ci każdy inny rodzaj obliczeń, do których chcesz je skonfigurować.

Poza tym, jak powiedziano, Chainlink nie jest pierwszym, który wdraża hybrydowe smart kontrakty. W przeszłości, operator stablecoina Paxos już wdrożył coś podobnego. Jednak hybrydowe smart kontrakty od Chainlink doprowadzą do koncepcji Decentralized Oracle Networks (DON).

DON będzie działać off-chain, przy czym dane w ramach smart kontraktów również będą przechowywane i obliczane off-chain.

Ewoluujemy od prostszych sieci Oracle do bardziej zaawansowanych sieci Oracle zwanych DON, a następnie duży zbiór DON będzie tworzyć MetaLayer

– powiedział Nazarov.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności