za
cbdc indii

Bank centralny Indii przygotowuje emisję CBDC

2022-05-28
BlockchainCBDC
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Indyjski Bank Rezerw (RBI), bank centralny Indii, zaproponował trzyetapową strategię wprowadzenia na rynek swojego CBDC.

CBDC Indii

W lutym, omawiając budżet na 2022 r., indyjska minister finansów Nirmala Sitharaman mówiła o planie wprowadzenia na rynek cyfrowej rupii, która ma zapewnić „duży impuls” dla gospodarki cyfrowej kraju. W rocznym raporcie opublikowanym w piątek przez indyjski bank centralny, RBI ujawniło zalety i wady emisji CBDC.

W raporcie RBI podkreśliło potrzebę dostosowania indyjskiego CBDC do celów Indii związanych z „polityką monetarną, stabilnością finansową i wydajnym działaniem systemów walutowych i płatniczych”.

W oparciu o tę potrzebę RBI bada obecnie różne elementy konstrukcyjne CBDC, które mogą współistnieć w istniejącym systemie fiducjarnym bez powodowania zakłóceń. Indyjska ustawa finansowa z 2022 r., która wymusiła wprowadzenie 30-procentowego podatku od kryptowalut od niezrealizowanych zysków, zapewnia również ramy prawne dla wprowadzenia e-rupii.

Bank Rezerw proponuje przyjęcie stopniowego podejścia do wprowadzenia CBDC, przechodząc krok po kroku przez etapy weryfikacji koncepcji, pilotaże i uruchomienie.

Obecnie bank jest w trakcie weryfikacji wykonalności, funkcjonalności i różnych innych aspektów dot. uruchomienia CBDC.

cbdc indii

Obawa przed kryptowalutami

Z kolei w drugiej połowie tego miesiąca, dokładnie 17 maja, urzędnicy RBI ostrzegali przed dalszą adopcją kryptowalut, powołując się na ryzyko „dolaryzacji” indyjskiej gospodarki.

Jak podał Economic Times, kluczowi urzędnicy z RBI, w tym gubernator Shaktikanta Das, wyrazili swoje obawy dotyczące zdominowanego przez dolara amerykańskiego świata kryptowalut. Anonimowy urzędnik stwierdził w rozmowie z portalem, że niemal wszystkie kryptowaluty są związane z dolarem.

– Prawie wszystkie kryptowaluty są denominowane w dolarach i emitowane przez zagraniczne podmioty prywatne, może to ostatecznie doprowadzić do dolaryzacji części naszej gospodarki, co będzie sprzeczne z suwerennym interesem kraju – powiedział. – To poważnie osłabi zdolność RBI do określania polityki pieniężnej i regulowania systemu monetarnego kraju – dodał.

Nad swoim CBDC pracują też Chiny. Pekin właściwie przygotował już cyfrowego juana. Ten był testowany w czasie Igrzysk Olimpijskich w kraju. Jak razie cyfrowa waluta nie trafiła do pełnego obiegu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności