za
nbp cbdc

BIS: pandemia przyspieszy emisję CBDC

2020-08-24
Wiadomości

Pandemia koronawirusa może przyspieszyć wysiłki polityków i urzędników dot. wydania CBDC, twierdzą analitycy BIS.

BIS: pandemia przyspieszy zmiany na świecie

bis cbdcNowy raport Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) sugeruje, że rok 2020 jest tym rokiem, w którym nastąpił prawdziwy przełom dot. walut cyfrowych banków centralnych (CBDC).

Opublikowany 24 sierpnia nowy dokument roboczy BIS analizuje obecny globalny stan prac badawczych i rozwojowych dot. CBDC. Chodzi o “podejścia techniczne i stanowiska polityczne”.

Całe badanie opiera się na ponad 16 000 stanowiskach banków centralnych z ostatnich lat i ocenia istniejące projekty CBDC oraz motywacje, które stoją za przyjęciem tego nowego modelu monetarnego w różnych krajach.

„Postawy dotyczące tego, czy banki centralne powinny je emitować [CBDC] zmieniły się zauważalnie w ciągu ostatniego roku”

– dodają jednak autorzy artykułu.

Z danych BIS wynika, że ​​w 2020 r. liczba wyszukiwań w internecie hasła “CBDC” na całym świecie zdecydowanie wyprzedziła nawet liczby dot. wyrazów “Bitcoin” i “Libra”.

Dane potwierdzają, że choć koncepcja CBDC powstała już parę lat temu, dopiero teraz „CBDC zwróciło uwagę świata”.

Skąd ten skok zainteresowania?

BIS podaje kilka hipotez wyjaśniających, dlaczego tak się dzieje. Po pierwsze, wskazuje na plany Facebooka dot. Libry. To “punkt zwrotny”.

Dalsze dane to potwierdzają: pod koniec 2019 r. „banki centralne reprezentujące jedną piątą ludności świata zgłosiły, że prawdopodobnie wkrótce wyemitują CBDC”. Ponadto liczba banków centralnych, które prawdopodobnie wyemitują swoje CBDC w średnim okresie (1-6 lat), podwoiła się.

Kluczowym czynnikiem przyspieszającym ten trend w analizie BIS jest nadejście pandemii koronawirusa:

„Środki dystansowania społecznego, obawy społeczne, że gotówka może przenosić wirusa COVID-19 i nowe systemy płatności między rządami dodatkowo przyspieszyły przejście na płatności cyfrowe”.

BIS zwraca uwagę też na to, że temat cyfrowego dolara pojawił się w USA w czasie debaty dot. tego, jak walczyć z kryzysem.

Dziś jednak tylko Chiny prowadzą bardzo zaawansowane prace nad cyfrowy juanem. Wiadomo, że trwają tam już praktyczne testy cyfrowych płatności CBDC. Możliwe, że zostaną ukończone w 2021 r.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności