za
gieldy kryptowaluty japonia rosja

Bank Japonii utworzył komitet, który ma pomóc w testowaniu CBDC

1,5% dla maluszka

Bank Japonii poinformował w piątek, że utworzył „komitet łącznikowy i koordynacyjny”, który ma wesprzeć jego działania dot. przetestowania cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).

Bank Japonii wkrótce zacznie testy CBDC

Przedstawiciele japońskiego banku centralnego zapowiedzieli w marcu, że wstępne testy CBDC w Japonii rozpoczną się wiosną. Zadaniem nowo powołanego komitetu jest pełnienie funkcji łącznika między bankiem centralnym a sektorem prywatnym.

W liście z 26 marca Bank Japonii przedstawił uzasadnienie chęci powołania takiego komitetu:

Chociaż Bank nie planuje obecnie emisji cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC), to z punktu widzenia zapewnienia stabilności i wydajności całych systemów płatności i rozliczeń, Bank przygotuje się gruntownie, w tym eksperymentalnie, do reagowania na [potencjalne] zmiany we właściwy sposób. Bank uważa, że ​​w trakcie testów dot. CBDC ważne jest wykorzystanie wiedzy różnych interesariuszy, takich jak sektor prywatny, eksperci i odpowiednie organy publiczne.

Członkowie grupy, którą utworzy bank centralny, będą pochodzić z sektora prywatnego. Chodzi o szereg stowarzyszeń bankowych, płatniczych i fintechów. Spotkania ich przedstawicieli będą odbywać się wirtualnie i będą „organizowane w razie potrzeby, w zależności od postępów” prac. Szczegóły zostaną opublikowane wkrótce w porozumieniu z członkami zespołu.

W dokumencie odnotowano również, że bank przygotowuje się do przeprowadzania pilotażu CBDC już od października 2020 r.

cbdc bank japoniiŚwiat przechodzi na CBDC

Wiadomo, że krajem, który najpewniej najszybciej wyemituje CBDC, są Chiny. Warto jednak dodać, że także Rezerwa Federalna USA ma przygotować się do udostępnienia opinii publicznej szczegółów swoich eksperymentów dot. cyfryzacji dolara. Fed przekazał, że gdyby kiedykolwiek dążył do stworzenia CBDC, zaangażowanie sektora prywatnego byłoby kluczowe dla sukcesu takiego projektu.

Konsultacje społeczne dot. CBDC prowadził też Europejski Bank Centralny.

W Chinach wybrani obywatele kraju otrzymają wkrótce dostęp do portfeli na cyfrowe juany. W pierwszej kolejności będą to klienci sześciu banków: Agricultural Bank of China, Bank of China, Bank of Communications, China Construction Bank, Postal Savings Bank of China oraz The Industrial and Commercial Bank of China.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności