Bahamy liderem „indeksu CBDC” firmy PwC

2021-04-20 Blockchain Ekonomia Wiadomości

Według nowego raportu PwC kraje takie jak Bahamy i Kambodża znajdują się teraz w czołówce listy państw, które pracują nad […]

Według nowego raportu PwC kraje takie jak Bahamy i Kambodża znajdują się teraz w czołówce listy państw, które pracują nad rozwojem CBDC. Bahamy zajęły pierwsze miejsce pod względem rozwoju sprzedaży detalicznej za pomocą cyfrowej waluty.

Bahamy liderem na rynku CBDC

W swoim „globalnym indeksie CBDC” z 2021 r. firma konsultingowa PwC zbadała poziom „dojrzałości banku centralnego we wdrażaniu” CBDC na podstawie dwóch czynników: aplikacji detalicznych i aplikacji międzybankowych. Aplikacje detaliczne odnoszą się do CBDC, które mogą być przechowywane bezpośrednio przez osoby fizyczne i firmy w formie cyfrowej gotówki. Tymczasem międzybankowe lub hurtowe CBDC są używane do rozliczeń głównych instytucji finansowych.

Ponad 60 banków centralnych wzięło już udział w wyścigu dot. walut cyfrowych banków centralnych – powiedział Benoit Sureau, partner PwC na Francję i region Maghrebu. Opisał CBDC jako coś, co zapewni „dostęp do alternatywnych rozwiązań płatniczych dla obywateli i korporacji ”.

I tak „ranking detaliczny” dał Bahamom wynik 92 na 100. To światowy rekord. Kambodża znalazła się na drugim miejscu z wynikiem 83, za nią plasowały się Chiny kontynentalne (75) i Ukraina (71).

Bahamy uzyskały pozytywny wynik dzięki pomyślnemu wdrożeniu tzw. Sand Dollara w październiku 2020 r. Sand Dollar, wspierany przez Bank Centralny Bahamów, jest cyfrową wersją waluty krajowej emitowaną przez autoryzowane instytucje finansowe. Jak zauważa PwC:

Wszyscy mieszkańcy mają dostęp do portfela cyfrowego poprzez aplikację mobilną lub fizyczną kartę płatniczą. Dane zbierane podczas codziennych operacji, takie jak informacje o dochodach i wydatkach, mogą wspierać wnioski o mikropożyczki.

cbdc bahamyPozostała część świata

Chociaż Chiny kontynentalne zaczęły rozwijać CBDC w 2014 roku, według PwC kraj ten ma przed sobą jeszcze wiele pracy na tym polu.

Pochwalono jeszcze Tajlandię, Hongkong, Singapur, Kanadę, Wielką Brytanię i Francję.

Tajlandia przygląda się modelowi CBDC od co najmniej 2018 roku. Wielka Brytania dopiero zaczyna swoje działania na tym polu. Wczoraj pisaliśmy o tym, że kraj ten tworzy specjalny zespół ds. cyfryzacji waluty. Z kolei Francja pracuje nad cyfrowym euro.

Tagi
Bahamy Blockchain cbdc Tajlandia technologia

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.