za

CBA zatrzymało liderów domniemanej piramidy finansowej

2020-08-24
Wiadomości

Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) zatrzymało trzy osoby, które stały na czele spółki działającej jak piramida finansowa. Ich ofiarami było ponoć nawet kilka tysięcy osób, które straciły, jak twierdzą służby, kilkaset milionów złotych.

CBA w akcji

Jak na razie sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla zatrzymanych. Za aresztowaniem stali funkcjonariusze katowickiej delegatury CBA. Chodzi o prezesa zarządu warszawskiej spółki, członka jej zarządu oraz byłego dyrektora działu prawnego.

Oprócz tego CBA przeszukało kilkadziesiąt miejsc związanych ze śledztwem.

Jak na razie wstępne ustalenia wskazują na to, że w wyniku działania domniemanej piramidy nawet kilka tysięcy osób mogło stracić kilkaset milionów złotych.

Piramida finansowa

scamO co dokładnie chodzi? W latach 2016-20 w centrali i oddziałach terenowych firmy oferowano sprzedaż instrumentów finansowych. Głównie chodziło o obligacje kilkudziesięciu podmiotów funkcjonujących w różnych branżach, przede wszystkim z rynku nieruchomości.

“Pracownicy spółki, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wprowadzali klientów w błąd. Wszystko wskazuje na to, iż mieli świadomość, że kondycja finansowa spółek już w chwili emisji instrumentów finansowych budziła wątpliwości”

– przekazał wydział.

Jak ocenili śledczy, były to głównie wątpliwości związane z możliwościami wypłaty zainwestowanego przez obligatariuszy kapitału oraz planowanych odsetek. Mało tego, także deklarowana wartość ustanawianego zabezpieczenia mocno ponoć odbiegała od realnej wartości rynkowej.

Teraz CBA współpracuje w tej sprawie z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego oraz Głównym Inspektorem Informacji Finansowej, zaznaczył wydział w komunikacie dla prasy. W prokuraturze zatrzymanym postawiono zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa wielkich rozmiarów.

CBA prowadzi postępowanie w tej sprawie od kilku miesięcy i sprawa nadal rozwija się, a śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań i postawienia kolejnych zarzutów.

Uwaga na piramidy!

Piramidy finansowe stanowią patologię na rynku. Pamiętajcie jednak, że nie musicie wpaść w sidła oszustów. Wystarczy przestrzegać zasad:

  • nie inwestować w obiecujące podejrzanie wysokie i PEWNE zyski projekty,
  • uważać na projekty, które cechują się bardzo agresywnym marketingiem i próbujące wywołać u ciebie FOMO (“Kup, nim będzie za późno!).

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
66 784,45 USD-2,38%
Ethereum logo
EthereumETH
3471,50 USD-2,66%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,02%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
599,12 USD-3,41%
Solana logo
SolanaSOL
146,77 USD-5,37%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3468,53 USD-2,69%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,00%
XRP logo
XRPXRP
0,48 USD-2,87%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,14 USD-3,43%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,55 USD2,16%