za
cardano vs polkadot

Cardano vs Polkadot vs Ethereum, który projekt okaże się zwycięzcą?

2021-04-21
Finanse
European Halving Party 2024

Dyskusja na temat tego, który projekt stanie się Bitcoin-killerem trwa od kilku lat. Do zgarnięcia jest tytuł Króla Kryptowalut. Ostatnio jednak zdaje się, że uwaga większości osób skierowana jest na zupełnie inną rywalizację. W czołówce rankingu kapitalizacji rynku kryptowalutowego gromadzą się bowiem projekty, które starają się zdominować technologiczne środowiska zdecentralizowane. Kto jednak wyjdzie z tego starcia zwycięsko? Trudno to określić – każda z poniższych sieci działa bowiem trochę inaczej.

Cardano vs Polkadot vs Ethereum

Rok 2021 będzie przełomowy dla blockchainowych platform: Cardano, Polkadot i Ethereum. Chociaż każda ma swoje zalety, tak im bliżej połowy 2021 r., tym konkurencja między nimi stale się nasila.

Cardano oczekuje na aktualizację (Hard Fork) Alonzo, która jest na dobrej drodze do uruchomienia już w sierpniu. Update wprowadziłby inteligentne kontrakty do platformy. Polkadot walczy, aby w końcu zakończyć wdrażanie sieci DeFi Acala,aby umożliwić zarządzanie łańcuchem. W tym samym czasie, Ethereum pracuje nad strukturą proof-of-stake, z proponowanym rozwiązaniem skalowania fragmentacji, które ma pojawić się w przyszłym roku.

Pytanie jakie możemy sobie zadać jest następujące – który projekt jest w stanie podbić rynek masowy i zwyciężyć w sporze z resztą?

Czy jest to przykład zerojedynkowy?

Kryptowaluty to dość zmienny temat. Patrząc obecnie na pierwsze Top 10 kryptowalut z grudnia 2013 r. zobaczymy listę przeważnie nieznanych już tokenów. W ciągu ośmiu lat, siedem na dziesięć z tych topowych kryptowalut zniknęło. Co jedynie potwierdza stwierdzenie, że większość kryptowalut (nawet tych największych) z czasem traci swoją wartość i przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie wśród społeczności.

W temacie inteligentnych platform i tego, która z nich nie podzieli losu większości topowych kryptowalut, CEO IGO, założyciel Cardano i współzałożyciel Ethereum – Charles Hoskinson, pozostaje tajemniczy gdy wypowiada się w tym temacie. Komentuje sytuację krótko:

Kto wie?

Dodaje, że jest to kwestia do rozstrzygnięcia przez rynek. I w tym przypadku, niekoniecznie jest to przykład gry zerojedynkowej. Twierdzi, że woli podejść do tematu z innej strony. Zamiast patrzeć na to która platforma pierwsza prześcignie resztę, Hoskinson skupia się na aktywnej pracy, która pomoże w rozwiązaniu większych problemów. Uważa, że sukces polega na wprowadzaniu zmian, zwłaszcza w krajach rozwijających się.

W temacie obecności Cardano w Afryce (co wyróżnia ją między innymi platformami), Hoskinson wypowiedział się o problemach tego kraju:

[ludzie w krajach rozwijających się] zostali oszukani, ponieważ ich systemy są okropne. Żyją pod kontrolą kapitału i skorumpowanych rządów. Ponadto żyją też na obszarach, w których nie przestrzega się prawa. Nie mają stabilnych walut, w konsekwencji czego, nie mają dobrej infrastruktury bankowej, infrastruktury zarządzania ryzykiem itp. Nie mogą zatem budować bogactwa.

Dzieląc się swoim motywacyjnym podejściem, Hoskinson powiedział że nie obchodzi go czy ta infrastruktura działa na Polkadocie, Ethereum, czy nawet na Bitcoinie. Stworzył Cardano, ponieważ nikt inny nie zajmował się nierównościami majątkowymi w skali globalnej.

Stakerzy wybierają Cardano

Firma analityczna CryptoDiffer opublikowała wczoraj dane pokazujące stan stakowania. Z danych wynika, że postawiono prawie 153,5 miliarda dolarów na wszystkich platformach. Przy czym najbardziej wyróżniają się Cardano (28,95 miliarda dolarów) i Polkadot (25,43 miliarda dolarów), wyprzedzając znacznie swoją konkurencję.

Tymczasem, Ethereum może pochwalić się jedynie 8,6 miliardem dolarów, co stanowi 3% podażu platformy. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, ponieważ (obecnie) stakowanie wymaga od użytkowników zablokowania Etheru na czas nieokreślony. Deweloperzy spodziewają się wypłat dostępnych w okolicach fazy drugiej ETH 2.0, która może potrwać dwa lata.

Cardano is top staking platform

Niemniej jednak, jako barometr tego, która platforma cieszy się poparciem opinii publicznej, Cardano wyprzedza Polkadot i wychodzi na prowadzenie w tym wyścigu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Ekonomista, aktor i prezenter. Związany z branżą kryptowalutową od 2017 roku. Współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi projektami kryptowalutowymi. Robi dla nich reklamy, kreacje video, content, a także doradza w kwestii strategii komunikacji. Uwielbia przeglądać środowiskowe dramy na X - najchętniej do porannej kawki i partyjki w szachy.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności