Całkowity hash rate BTC osiągnął nowe ATH

Kopanie kryptowalut

Według Glassnode, średni hash rate sieci Bitcoina (BTC) – lub całkowita moc obliczeniowa przeznaczona do wydobycia – w piątek, osiągnęła […]

Według Glassnode, średni hash rate sieci Bitcoina (BTC) – lub całkowita moc obliczeniowa przeznaczona do wydobycia – w piątek, osiągnęła nowy rekord wszech czasów wynoszący ponad 176 eksahashy na sekundę (EH/s).

Wzrost hash rate’u można wytłumaczyć wzrostem samej ceny Bitcoina. Ponieważ górnicy otrzymują BTC jako nagrodę za odkrywanie nowych bloków, im więcej kosztuje moneta, tym wyższy jest dochód górników. Dlatego, gdy cena Bitcoin idzie w górę, górnicy są zachęcani do dostarczania większej mocy obliczeniowej.

Innym czynnikiem są opłaty transakcyjne – drugi strumień przychodów górników. Zasadniczo, jeśli rośnie wolumen handlu – taka jest tendencja w trakcie hossy – rosną też opłaty transakcyjne. To w połączeniu z ceną Bitcoina sprawia, że wydobycie staje się jeszcze bardziej opłacalne.

Przyglądając się dokładniej wykresom możemy zauważyć, że wzrost ceny zazwyczaj idzie w korelacji z hash ratem.

Czym są exahasze?

Nowe bloki są odkrywane poprzez rozwiązywanie matematycznych oblicczeń. Każda indywidualna suma tych obliczeń nazywana jest hashem, a całkowity współczynnik hash rate’u określa, ile tych sum jest obliczanych w każdej sekundzie.

Tak więc, 176 EH/s oznacza, że 176 kwintylionów (18 zer) hashy jest obliczanych co sekundę w całej sieci Bitcoina. Dla porównania, a początku 2020 roku hash rate Bitcoina wynosił około 120 EH/s. Oznacza to mniej więcej 50-procentowy wzrost w ciągu zaledwie roku.

Jednakże, wzrost hash rate nie sprawia, że odkrywanie nowych bloków jest szybsze. Dzieje się tak, ponieważ w blockchainie Bitcoina tempo wydobycia jednego bloku jest ustalone na 10 minut i w ciągu ostatnich 12 lat raczej się nie zmieniało.

Aby utrzymać to tempo, sieć Bitcoin regularnie automatycznie dostosowuje swoją trudność. W ten sposób, nawet jeśli nastąpi ogromny napływ mocy obliczeniowej, proces odkrywania nowych bloków stanie się po prostu odpowiednio trudniejszy.

Aktualny kurs Bitcoina i innych kryptowalut możesz zawsze sprawdzić w zakładkach: kurs Bitcoina i kurs kryptowalut na stronie bitcoin.pl. Miejsce, w którym możesz kupić BTC i inne monety, to m.in. giełda kryptowalut BitBay.net. Jeśli nie masz jeszcze konta na BitBay, z tego artykułu dowiesz się jak możesz je sprawnie utworzyć: LINK.

 

Tagi
bitcoin Hahs rate mining trudność

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.