za
Założyciel Ethereum, Vitalik Buterin, po raz kolejny skomentował wysokie koszty transakcji w ETH.

Vitalik Buterin uważa, że świat potrzebuje zdecentralizowanej waluty

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Powraca temat CBDC. W związku z tym, że rządy coraz częściej zastanawiają się nad emitowaniem własnych walut cyfrowych, można zastanawiać się, czy niezależne kryptowaluty w ogóle mogą konkurować z walutami fiat w ich odświeżonej wersji. Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, swoje zdanie w tej kwestii wyraził na “antenie” Block TV 4. Od razu dodajmy, że pozostaje optymistą.

Buterin: digitalizacja jest pewna

Buterin stwierdził, że digitalizacja jest nieunikniona, a zdecentralizowane waluty byłyby jednak dużo korzystniejsze, niż kontrolowane przez państwo waluty cyfrowe banku centralnego (CBDC).

„Głównym wyzwaniem dla banku centralnego, a nawet waluty korporacyjnej, jest przede wszystkim koncentracja władzy, koncentracja lub gromadzenie danych, [chodzi o to,] abyś stał się zależny od potencjalnie centralnych pośredników, którzy mogą sprawować bardzo drobiazgową kontrolę nad tym, kto ma zdolność uczestnictwa w tych systemach”

– powiedział.

Dodał:

„Widzieliśmy wiele sytuacji, w których nawet rzeczy, które są całkowicie legalne, po prostu stają się ograniczone, ponieważ ten, kto zarządza scentralizowanymi punktami dostępowymi, chce po prostu wykluczyć pewną kategorię użytkowników i myślę, że są to powody, dla których ludzie nadal będą zainteresowani w pełni zdecentralizowaną cyfrową walutą.”

Rządy i ich CBDC

libracoin ibm facebookDziś coraz więcej państw i firm pracuje nad swoimi walutami cyfrowymi. Projekt Digital Dollar chce doprowadzić do emisji zdigitalizowanego dolara. Chiny przygotowują się do zaprezentowania światu cyfrowego juana. Prace trwają od 2015 r. Niedawno informowano, że bank centralny mocarstwa planuje przeprowadzić pierwszy test CBDC w świecie rzeczywistym. Ponoć jest spora szansa na to, że cyfrowy juna ujrzy światło dzienne w 2020 r.

Teoretyczne prace prowadzą też Francja, Ukraina czy Europejski Bank Centralny. Nadal niejasne jest stanowisko Rosji czy Iranu. Raczej klęską zakończy się z kolei projekt Petro – cyfrowej waluty Wenezueli, która powstała w 2018 r.

Warto zauważyć, że banki centralne na całym świecie zaczęły swoje działania po tym, jak swoje plany emisji Libry ogłosił sam Facebook. Firma z rynku social mediów także planuje wyemitować swoją walutę w tym roku.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności