za
australia cbdc

Bank Centralny Australii: BTC nie stanowi zagrożenia

2019-06-22
Bitcoin

BTC powstał w teorii jako narzędzie finansowe, które ma pokonać waluty fiducjarne. Okazuje się jednak, że dziś jest lekceważony przez urzędników banków centralnych. Tym razem głos w dyskusji wzięli przedstawiciele Banku Rezerw Australii (RBA).

RBA nie widzi dziś potencjału BTC jako środka płatniczego:

“Tak długo, jak dolar australijski będzie zapewniał niezawodny, niskoinflacyjny magazyn wartości, a branża płatnicza będzie nadal pracować nad wydajnością, funkcjonalnością i odpornością australijskiego systemu płatniczego, trudno jest wyobrazić sobie waluty kryptograficzne przedstawiające atrakcyjną propozycję, która doprowadziłaby do ich powszechnego stosowania w Australii.”

Masowa adopcja – TAK

Bank uważa, że nie będziemy w przyszłości płacić Bitcoinami. Nie wyklucza to jednak zjawiska masowej adopcji. Ta miałaby się jednak przejawiać w czymś innym. Mianowicie nie w zawieraniu transakcji za pomocą kryptowaluty, ale tylko jej posiadaniu. Uproszczając, finansiści uważają, że w skutek baniek spekulacyjnych ludzie będą kupowali BTC, ale nie będą nim płacić.

Krypto-płatności – NIE

Dlaczego jednak mamy nie płacić kryptowalutą? Tu pada standardowy argument związany ze zmiennością kursu:

“Jeśli konsumenci nie mają pewności, ile będzie warta kryptowaluta z jednej chwili na drugą, to dla większości osób nie będzie ona atrakcyjna, jeśli chodzi o zakup towarów i usług w tej kryptowalucie i akceptację płatności w kryptowalucie. Podobnie, duża zmienność cen sprawia, że waluty kryptograficzne są słabym magazynem wartości.”

Urzędnicy dodają też, że pierwotna idea Satoshi’ego Nakamoto została spłycona i Bitcoin – zamiast być środkiem płatniczym – stał się zabawką spekulantów:

Jak określił Nakamoto, celem Bitcoina było działanie jako mechanizm płatności peer-to-peer. W praktyce wykorzystanie tej funkcji było ograniczone. Jednakże, Bitcoin postrzegany jest jako narzędzie spekulacji. Było to szczególnie widoczne pod koniec 2017 r., kiedy to nastąpił bardzo znaczący wzrost cen Bitcoinów.”

Problem ze zmiennością dostrzegają konsumenci na całym globie. Firma Kaspersky Lab jesienią 2018 r. przygotowała ankietę dot. kryptowalut. Aż 31% z badanych przyznało, że nie chcą płacić cyfrowymi walutami właśnie przez sporą zmienność kursu, co utrudnia im zawieranie transakcji.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności