za
Bitcoin szuka dołka. Analiza on-chain i analiza techniczna BTC

Bitcoin szuka dołka. Badamy dane on-chain oraz analizę techniczną BTC

Konferencja Kryptoraport

Pojęcie dołka na rynku bitcoina (BTC) i kryptowalut spędza obecnie sen z powiek traderów, analityków oraz obserwatorów ekosystemu cyfrowych aktywów. Mówi się o nim coraz częściej, a wszyscy zastanawiają się czy czerwcowo-lipcowe spadki ostatecznie go rozrysowały? W tym artykule sprawdzimy co na ten temat mówią nam zarówno dane on-chain sieci BTC jak i analiza techniczna wykresów BTC/USD na różnych interwałach czasowych.

Gdzie ten dołek? Bitcoinowe wskaźniki on-chain pokazują wyraźny trend

Istnieje sporo wskaźników analizy on-chain, które obecnie pokazują nam, że rynek jest w trakcie formowania „bolesnego dołka”. Często opisuje się go również mianem rynkowej „kapitulacji”, po której następuje bardzo dynamiczna „akumulacja”, czyli ponowne skupowanie tanich bitcoinów.
Patrząc na wskaźnik liczby aktywnych adresów w sieci BTC widzimy jak zmieniały się kolejne struktury rynkowe i jak kształtowała się aktywność w ich trakcie. Zaznaczone na poniższym wykresie bycze impulsy są dość wyraźne (kolor zielony), podczas gdy rynki niedźwiedzie mają tendencję do rysowania pasm konsolidacji lub bardzo płaskich trendów wzrostowych w ramach aktywności adresów.

Aktywne adresy utrzymują się w dużej mierze na stałym poziomie około 800 tys. dziennie i znajdują w kanale rynku niedźwiedzia (kolor czerwony). Jak zauważałem w poprzednich analizach on-chainowych, potwierdza to tezę, że na rynku obecnie utrzymują się jedynie HODLerzy. Od 2022 roku ceny korygują w kierunku dolnej granicy bazy kosztowej, którą tylko oni są tak naprawdę udźwignąć.

Bitcoin szuka dołka. Analiza on-chain i analiza techniczna BTC

Liczba aktywnych adresów w sieci bitcoina wyraźnie pokazuje, że znajdujemy się w historycznym kanale niedźwiedziej aktywności. Źródło: Glassnode

Wszystkie poprzednie „poziomy podłogi” rynku niedźwiedzia osiągnęły poziom procentowej podaży w zysku wynoszący około 40-45%. Innymi słowy, ponad połowa podaży monet znajdowała się pod kreską. Podczas wyprzedaży do 17,6 tys. dolarów rynek osiągnął poziom nieco poniżej 50% podaży w zysku, co wywołało znaczącą kapitulację i redystrybucję monet.

Rezultatem netto tej redystrybucji jest fakt, że duża ilość BTC wymieniała ręce (przechodziła do nowych właścicieli) po średnio 20 tys. dolarów. Jeśli uznamy 40-45% podaży w zysku za potencjalny próg rynku niedźwiedzia, jak daleko cena musi teraz spaść, aby pogrążyć dodatkowe 5-10% podaży w stracie?

Bitcoin szuka dołka. Analiza on-chain i analiza techniczna BTC

Procent podaży w zysku. W momencie czerwcowej wyprzedaży wartość wskaźnika spadała poniżej 50%. Źródło: Glassnode

Kolejny wskaźnik on-chain – URPD – pokazuje, że około 1,43 mln BTC zmieniło właściciela pomiędzy niedawnym dołkiem 17,6 a lokalnym szczytem 21,6 tys. dolarów. Oznacza to, że po niedawnej redystrybucji podaży i kapitulacji, re-test dołków spowodowałby, że równoważna ilość podaży stałaby się stratna. Tak jak podczas poprzednich niedźwiedzich dołków.

Bitcoin szuka dołka. Analiza on-chain i analiza techniczna BTC

Spora aktywność inwestorów w okolicach tegorocznych dołków. Źródło: Glassnode

Struktura rynku według wskaźnika aSOPR również przypomina głęboką kapitulację, gdzie średnio jedna wydana moneta realizowała stratę -7%. Można argumentować, że poprzedzająca cykl niedźwiedzia wczesna faza rynkowa obejmuje zarówno połowę 2021 roku, jak i cały 2022 rok, jak pokazano na niebiesko, co jest podobne w strukturze zarówno z 2018, jak i 2019 roku.

Bitcoin szuka dołka. Analiza on-chain i analiza techniczna BTC

Zachowanie rynku pokrywa się z tym, które obserwowaliśmy również w przeszłości. Źródło: Glassnode

Bitcoin z najgorszym kwartałem w historii. Analiza techniczna BTC/USD

W drugim kwartale bieżącego roku notowania bitcoina traciły ponad 56%, znacząco wyprzedzając spadki na rynku światowych i amerykańskich akcji. Był to najgorszy kwartał w historii tej kryptowaluty – wcześniej inwestorzy nie obserwowali tak dynamicznych spadków.

BTC w tym okresie wyraźnie został zdominowany przez niedźwiedzie. Żaden z miesięcy od kwietnia do czerwca nie próbował odwracać tej tendencji i obecnie bitcoin traci już czwarty miesiąc z rzędu. Co jednak istotniejsze, na wykresie miesięcznym wybita została właśnie 50-okresowa wykładnicza średnia ruchoma (EMA).

Bitcoin miał z nią ostatni kontakt w marcu 2020 roku, wtedy zapewniła jednak ważne wsparcie. Teraz została bardzo wyraźnie naruszona i wybita, co może pogłębiać ryzyko dalszej deprecjacji w ujęciu długoterminowym, przynajmniej z punktu widzenia samej analizy technicznej.

Bitcoin szuka dołka. Analiza on-chain i analiza techniczna BTC

Bitcoin na wykresie miesięcznym, wybita 50 EMA. Źródło: Tradingview.com

Schodząc na niższy interwał, tygodniowy, również widzimy, że średnie ruchome nie układają się na korzyść bitcoina. W czerwcu BTC/USD wybijał długoterminową średnią 200 EMA, która również ostatni raz była testowana w marcu 2020 roku. Wtedy zapewniła wsparcie, teraz niestety nie wytrzymała niedźwiedziej presji. Co więcej, szybsza średnia 50 EMA zaczyna zbliżać się do wolniejszej. Jeżeli dojdzie do ich przecięcia, rynek otrzyma bardzo silny sygnał kontynuacji spadków.

Bitcoin szuka dołka. Analiza on-chain i analiza techniczna BTC

Bitcoin na wykresie tygodniowym, wybita 200 EMA. Źródło: Tradingview.com

W perspektywie wykresu dziennego sytuacja wydaje się być jednak mniej negatywna. BTC/USD korzysta obecnie z bardzo wyraźnej strefy wsparcia, która rozciąga się od czerwcowych dołków 17,6 tys. dolarów do poziomu 19 tys. dolarów. Jeżeli chcielibyśmy jednak zapomnieć o niedźwiedziej presji – albo przynajmniej ją złagodzić – niezbędny będzie powrót powyżej poziomu 30 tys. dolarów (minima z ubiegłorocznych wakacji).

Poziom ten uważany był bowiem bardzo długo przez nienaruszalne wsparcie – sam tak sądziłem – i jego odzyskanie da potwierdzenie, że bitcoin ma przed sobą znowu trochę więcej typowo popytowych i byczych bramek bezpieczeństwa.

Żeby jednak mówić o ostatecznym wyjściu z trendu spadkowego niezbędny będzie ruch znacznie wyżej, a mianowicie w kierunku 44 tys. dolarów, gdzie obecnie przebiega 50% zniesienia deprecjacji od listopadowych maksimów wszechczasów do tegorocznych minimów.

Bitcoin szuka dołka. Analiza on-chain i analiza techniczna BTC

Bitcoin korzysta ze wsparcia i ma przed sobą bardzo ważny opór. Źródło: Tradingview.com

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności