za
Monetto

Blokada rachunków bankowych firmy Monetto S.A.

2015-01-31
Biznes
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

 

Kolejna związana z obrotem kryprowalutami firma ma problem w relacjach z polskimi bankami. Po kłopotach giełdy BitMarket.pl tym razem doszło do zablokowania niektórych kont bankowych, a także znajdujących się tam środków, należących do Monetto S.A. – operatora takich serwisów jak LilionTransfer.org czy AutoValuta.com.

 

W sprawie tej wyjaśnień udziela nam przedstawiciel Monetto S.A., Kamil Dudkowski. Jak mówi, problem dotyczy obecnie trzech banków: BZ WBK, mBank’u oraz PKO BP.

 

Pierwszy z nich, 19 stycznia tego roku, wypowiedział firmie umowę rachunku bankowego, swoją decyzję uzasadniając „podejrzeniem, że rachunek wykorzystywany jest dla celów niezgodnych z przepisami prawa.”

 

Skan pisma w tej sprawie trafił już jakiś czas temu do Internetu, będąc dosyć szeroko komentowanym przez różnego rodzaju serwisy internetowe – trafił nawet na główną stronę portalu demotywatory.pl.

 

W dalszej części uzasadnienia czytamy także: „Obrót bitcoinami, który widoczny jest na Państwa rachunkach, nie jest objęty jednoznacznymi przepisami prawa polskiego – brak jest na rynku polskim regulacji oraz rekomendacji regulatorów w tym zakresie.”

 

Wypowiadając umowę, bank zachował jednak 30 dniowy okres wypowiedzenia, w międzyczasie prosząc o złożenie dyspozycji związanych z rozliczeniem pozostałego na kontach salda.

 

W przypadku pozostałych dwóch banków, sytuacja wygląda jednak gorzej.

 

Kamil Dudkowski:

 

Kiedy 19 stycznia wszedłem na konto mBanku zauważyłem blokadę opiewającą na około 15 tysięcy złotych. Nie byłem w stanie wypłacić pieniędzy ani przelewać ich pomiędzy kontami. W uzasadnieniu swojej decyzji, bank powoływał się na artykuł 106A ust. 3 Prawa Bankowego.

 

Artykuł ten mówi o możliwości zablokowania konta bankowego oraz zgromadzonych tam środków przez bank lub prokuratora w przypadku zaistnienia podejrzenia, iż działalność banku była wykorzystywana w celu ukrycia działań przestępczych lub dla celów mających związek z przestępstwem skarbowym, finansowaniem terroryzmu lub praniem brudnych pieniędzy.

 

Jak dalej dowiadujemy się od przedstawiciela firmy, nie była to ostatnia blokada tego dnia:

 

Kilka godzin później doszło do drugiej blokady. Tym razem zablokowano nam około 55 tyś. złotych. Dodatkowo, pomimo iż łączna blokada powinna wynosić 70 tyś. złotych, a na koncie znajdowało się w sumie 150 tyś. złotych, do pozostałej części pieniędzy także nie mamy dostępu.”

Według przedstawicieli banku, termin pierwszej blokady upływa za 10 lat, zaś drugiej dopiero w… 2099 roku. Z naszego punktu widzenia, łamie to jednak 4 punkt, artykułu ustawy na który powołuje się bank.

 

Z punktu tego wyczytujemy co następuje:

 

Blokada środków na rachunku, dokonana w okolicznościach, o których mowa w ust. 3, nie może trwać dłużej niż 72 godziny.

 

Kamil Dudkowski:

 

Blokuje nam się środki, które trafiły do nas teoretycznie z lewego źródła, ale w pierwszej kolejności przyjmuje je bank. My nie mamy wpływu na to jakie, ani też możliwości skuteczniej weryfikacji, skąd pochodzą wszystkie środki wpłacane na nasze konta. Takie narzędzia posiada bank.

 

Zła passa firmy Monetto S.A. nie skończyła się jednak na blokadzie kont mBanku. 21 stycznia na podobny krok zdecydowało się PKO BP, blokując, należące do firmy, internetowe konto bankowe Inteligo. Było ono wykorzystywane do obsługi kantoru LilionTransfer. Zablokowanych zostało kilkadziesiąt tysięcy złotych.

 

Jak mówi Kamil Dudkowski, w tym przypadku bank uczynił to bez wysyłania jakiegokolwiek pisma, ani też podania przyczyny czy też podstaw prawnych swojej decyzji.

 

Jak dodaje, niemal wszystkie środki związane z blokadą kont wymienionych banków, należące zarówno do klientów kantoru LilionTransfer jak i giełdy Autovaluta, zostały im już zwrócone. Firma, nie po raz pierwszy już z resztą, zdecydowała się wziąć większość związanych z tym strat na siebie.

 

Problemy firmy w relacjach z bankami nie ograniczają się jednak do wydarzeń z tego miesiąca.

 

Według Kamila Dudkowskiego, do pierwszego epizodu tego typu miało dojść już w 2013 roku. W kwietniu na obsługiwane przez siebie konta i znajdujące się tam środki, blokadę nałożył Alior Bank. Sprawę udało się jednak wyjaśnić, a środki odzyskać, pomimo iż, jak mówią nam przedstawiciele Monetto, bank do dzisiaj nie udzielił im jakichkolwiek wyjaśnień w tej sprawie. W listopadzie tego samego roku, Alior Bank po raz drugi zblokował jednak konta i środki firmy. W marcu 2014 roku, blokadę nałożono również na konta Alior Sync (obecnie T-Mobile Usługi Bankowe). Łącznie, znajdować ma się tam kilkaset tysięcy złotych, o których odzyskanie Monetto walczy do dzisiaj. Jak mówi Dudkowski, w tej sprawie firma podjęła już decyzję o wejściu na drogę sądową.

 

Kamila Dudkowskiego zapytaliśmy również o plany związane z dalszym funkcjonowaniem markowych serwisów Monetto S.A.:

 

W pierwszym momencie planowaliśmy zupełne wycofanie się z biznesu na terenie Polski. Nie wiedzieliśmy jak dalej potoczy się sytuacja i czy inne banki nie zechcą zachować się w podobny sposób. Kiedy jednak na spokojnie przemyśleliśmy sprawę, podjęliśmy decyzję, że poobserwujemy rozwój wydarzeń i będziemy działać dalej. Na pewno nasza działalność w Polsce się zmieni. Nie będziemy korzystać z polskich banków bezpośrednio, a przez pośredników, przez co koszt usług niestety wzrośnie, ale wygląda na to, że inaczej się po prostu nie da. Niestety bardzo ciężko prowadzi się biznes w kraju, gdzie są równi i równiejsi. Nasza działalność przez to lepiej będzie rozwijać się w innych krajach.

 

Obecnie pracujemy nad przebudową kantoru. W marcu lub w kwietniu powinna pojawić się jego nowa odsłona. Będą nowe funkcjonalności, pojawi się też nowa, dodatkowa domena. Szukamy obecnie także nowego operatora płatności. Naszą działalność chcemy teraz nakierować przede wszystkim na bardzo obiecujący rynek Azji wschodniej i takie kraje jak Malezja czy Singapur.

 

Zajmujące się walutami elektronicznymi i kryptowalutami, Monetto S.A., działa na rynku już od 2008 roku. Firma jest operatorem takich serwisów jak: LilionTransfer.org (kantor wymiany walut narodowych), AutoValuta.com (giełda wymiany walut narodowych, elektronicznych, kryptograficznych i voucherów), Flash-Cash.org (błyskawiczne przelewy międzybankowe i międzynarodowe, integrator płatności, bramka płatności) czy też Lilion.org.

 

 

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności