Blockchain

Blockstamp uruchomił aplikację do „wolnego handlu w sieci”

Projekt BlockStamp buduje ekosystem aplikacji w oparciu o własny blockchain. Cel? Sprawienie, aby „określone obszary gospodarki cyfrowej działały bardziej sprawiedliwie […]

Data publikacji: 25 sierpnia 2019

bitbay

Projekt BlockStamp buduje ekosystem aplikacji w oparciu o własny blockchain. Cel? Sprawienie, aby „określone obszary gospodarki cyfrowej działały bardziej sprawiedliwie i przejrzyście”. Najnowsza aplikacja „BlockStamp OpenBazaar Listing Explorer” pomaga „uczynić wolny handel internetowy naprawdę wolnym”. Eliminuje pośredników i cenzurę.

Czym jest OpenBazaar?

OpenBazaar to platforma e-commerce typu peer-to-peer. Istnieje już od paru lat i wciąż prężnie się rozwija. Zdaniem Blockstamp jest naprawdę zdecentralizowana. Aby kupować i sprzedawać produkty, użytkownicy muszą uruchamiać oprogramowanie na własnych komputerach i wchodzić w interakcje bezpośrednio między sobą, a nie za pośrednictwem pośrednika generującego dzięki temu swój zysk. W głównym nurcie handlu elektronicznego pośrednikami są firmy takie jak eBay lub Amazon (albo w Polsce Allegro). W e-handlu spoza głównego nurtu, tj. na rynkach darknetu, pośrednikami są ci, którzy zarządzają platformą.

W każdym razie – OpenBazaar działa. Są na nim aktywni użytkownicy, tzn. możesz uruchomić oprogramowanie i faktycznie kupować i sprzedawać za jego pomocą.

Możliwe jest sprzedawanie tam wszystkiego. Cała infrastruktura zapewnia prawdziwie wolny rynek. Możesz znaleźć rzeczy przyziemne, takie jak koszulki i zabawki, oraz wiele produktów, które są po prostu dziwne. I oczywiście substancje zmieniające świadomość…

Blockstamp uważa jednak, że pełny potencjał platformy jest niewykorzystany, ponieważ:

  • domyślny eksplorator list jest cenzurowany i do tej pory nie było dobrych alternatyw,
  • aby kupić coś na OpenBazaar, musisz znać adres aukcji.

Możesz uzyskać powyższy link na wiele sposobów, np. od znajomego lub na tablicy ogłoszeń itp. Najbardziej prawdopodobnym sposobem na znalezienie takiego linku do czegoś, co chcesz kupić, jest wyszukiwarka list OpenBazaar.

Blockstamp wchodzi do gry!

Zespół programistów OpenBazaar stworzył taką wyszukiwarkę, która jest domyślnie dołączona do platformy. Jest ona jednak cenzurowana. Z jednej strony – słusznie. Projekt zbudował świetny produkt i ma własne powody, by zdecydować się na cenzurę eksploratora listy. Tyle że z praktycznego punktu widzenia ta cenzura spowalnia adopcję. Większość użytkowników kupi koszulki, zabawki itp. w głównych sklepach internetowych. Przybędą do OpenBazaar, ponieważ pozwala on im na nieograniczony handel rzeczami, które są trudniejsze do uzyskania w innym miejscu.

Na szczęście teraz możesz używać nieocenzurowanego eksploratora list OpenBazaar pod tym linkiem. Jak to działa? Jeśli sprzedawca wystawił przedmiot na platformie OpenBazaar, możesz go łatwo znaleźć za pomocą eksploratora list BlockStamp. Po prostu wpisz to, czego szukasz i… gotowe! Wygląda to jak na przykładzie:

open bazaar zakupy blockstamp

Po znalezieniu tego, co chcesz kupić, możesz również dokończyć zakup w standardowej aplikacji. To proste! Miłych zakupów!

geco-one-bitcoin-trading

rozliczanie kryptowalut rozlicz kryptowaluty

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion