za

Blockchain zasili Sektor medyczny w Stanach Zjednoczonych

2020-09-07
Wiadomości

W ostatnim czasie sektor medyczny w Stanach Zjednoczonych wyraził duże zainteresowanie technologią blockchain. Stało się to po ostatnich atakach hakerskich przeprowadzonych na medyczne placówki badawcze, które pracują nad szczepionkami na COVID– 19.

Urzędnicy z ramienia służby zdrowia uważają, że wprowadzenie technologii blockchain pomoże zabezpieczyć dane przed cyberatakami. Jest to możliwe z uwagi na fakt, że struktura blockchain jest zdecentralizowana, dzięki czemu nie posiada głównej bazy danych która mogła by paść ofiarą ataku.

Tym, co skłania służbę zdrowia do stosowania technologii blockchain jest fakt, że w ciągu ostatnich dwóch lat ataki hakerskie na placówki medyczne znacznie się nasiliły. W samym 2018 roku w wyniku cyberataków zostało wykradzionych 15 mln kart pacjentów a w 2019 liczba ta zwiększyła się o 60%.

Pewne jest, że dzięki blockchain placówki medyczne będą w stanie lepiej chronić swoje dane. Jednak zdaniem eksperów rozwiązanie to niesie ze soba szereg wielu innych korzyści. Są to między innymi zapewnienie bezpiecznego i pełnego dostępu do globalnej dokumentacji medycznej pacjenta, a także możliwość wglądu do niej przez chorych.

Przeszkody w wykorzystania blockchain w medycynie

Jedak wprowadzenie technologii blockchain do placówek medycznych niesie ze sobą kilka wyzwań. Pierwszym z nich jest to, że wszystkie podmioty zajmujące się badaniami lub opieką nad pacjentami muszą przyjąć nowy model wymiany informacji wraz z nowymi standardami odczytu/zapisu.

Drugim wyzwaniem jest trudność przetwarzania dużych ilości informacji za pomocą technologii blockchain. Mowa tu na przykład o obrazach MRI, Tomografach komputerowych czy sekwencjach genomu.

Trzecim z problemów jest fakt, że w blockchain usunięte dane w rzeczywistości są umieszczane w nowo utworzonych blokach. W efekcie tego procesu pamięć masowa wciąż jest powiększana co stanowi duże wyzwanie techniczne oraz finansowe.

Jednak nawet w obliczu tych wyzwań, urzędnicy wysokiego szczebla w służbie zdrowia postawili na tę technologię. Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) był jednym z pierwszych, który dostrzegł potencjał blockchain w sektorze opieki zdrowotnej. Bowiem w 2017 roku FDA nawiązała współpracę z IBM Watson w celu opracowania bezpiecznej wymiany danych z rejestrów medycznych z wykorzystaniem tej tehnologii.

Ponadto eMQT, funadacja zajmująca się zdrowiem w Afryce wykorzystała blockchain do badania wyników sekwencjonowania DNA tysięcy Afrykańczyków z chorobami sierpowato komórkowymi.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności