za
Sbierbank

W Rosji spada zainteresowanie technologią blockchain

Konferencja Kryptoraport

Nowe badanie Dell Technologies wykazało, że zainteresowanie technologią blockchain w Rosji wyraźnie spada. Dotyczy to zwłaszcza sektora firm. Eksperci wskazują jednak, że to efekt dojrzewania rynku.

Blockchain w Rosji

Według Kommersant, badanie zostało przeprowadzone przez Dell Technologies i wykazało, że rosyjskie firmy coraz mniej interesują się blockchainem. Wiadomo, że ankieta obejmowała aż 200 podmiotów z Rosji. Ich przedstawicieli przepytano w temacie łańcucha bloków jeszcze w zeszłym roku. O zdanie pytano głównie firmy z sektora technologii, ropy i gazu, telekomunikacji, nauk przyrodniczych, opieki zdrowotnej, ubezpieczeń i usług finansowych.

Badanie wykazało, że zainteresowanie rosyjskich firm spadło do poziomów aż trzykrotnie niższych niż te, które rejestrowano w 2018 roku.

W podobnym badaniu przeprowadzonym w 2018 roku aż 30% ankietowanych z rosyjskich firm ogłosiło, że ma już plany zainwestowania w technologię blockchain, które będą realizowane w ciągu najbliższych trzech lat. Jednak nowe wyniki wykazały coś pozornie niepokojącego. Liczba ta zmniejszyła się teraz do zaledwie 9%.

Z drugiej strony rosyjskie firmy coraz chętniej wpadają na pomysły inwestowania w inne innowacje ery cyfrowej, w tym algorytmy sztucznej inteligencji, a także robotykę komercyjną i przemysłową.

Jednak w raporcie zacytowano też opinie ekspertów, którzy stwierdzili, że chociaż blockchain może nie być dobrą technologią dla wszystkich, niektóre sektory nadal bardzo poważnie podchodzą do tego typu rozwiązań.

W dokumencie przedstawiono m.in. opinię rosyjskiego rzecznika praw obywatelskich Dmitrija Mariniczowa, który stwierdził, że „przypadkowi”, potencjalni inwestorzy już „odpadli” z rynku i stało się jasne, że technologia ta nie ma zastosowania we wszystkich sektorach.

blockchain w rosjiWładze a blockchain

Z kolei rosyjski rząd – bardzo chętny do realizacji pionierskich projektów, takich jak wybory parlamentarne oparte na blockchainie – także skorygował swoje plany z 2019 r.. Wtedy chciał wydać ponad 1 mld USD na tę technologię do 2024 r. Kwota ta została ostatnio skorygowana do około 207 mln USD i zaledwie dwie trzecie jej wartości pochodzi z kasy publicznej, a pozostała część jest finansowana ze „źródeł pozabudżetowych”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności