za
axie gaming

Blockchain w grach: korzyści dla graczy oraz twórców gier wideo.

Technologia blockchain w grach wideo jest rozwijana od ponad 3 lat. Obecnie większość gier tworzona jest w oparciu o scentralizowany model. Oznacza to, że wszystkie powiązane z grą dane są przechowywane na serwerze, który jest w pełni kontrolowany przez producentów gry.

Blockchain w grach oznacza wprowadzenia decentralizacji, sprawia że gracze mają pełną kontrolę nad swoimi przedmiotami, postaciami i innymi zasobami dostępnymi w grach. Można pokusić się o stwierdzenie, że blockchain w grach oddaje władzę graczom.

Przegląd rynku gier wideo

W 2018 roku Polacy wydali na gry wideo ponad 2 mld PLN. W porównaniu do 2017 roku to wynik lepszy o blisko osiem procent. Dokładnie końcowe statystyki za ubiegły rok poznamy niebawem, ale już wiemy że były on rekordowe.

Polscy gracze wydali w 2018 roku następujące kwoty w rozbiciu na poszczególne sektory gier komputerowych (kwoty w USD):

  • Gry mobilne na smartfony – 157,8 mln
  • PC pudełkowe/pobierane – 152,6 mln
  • konsolowe – 151,7 mln
  • mobilne na tablety – 58,4 mln
  • PC przeglądarkowe – 21,1 mln

W globalnym ujęciu branża gier wideo w 2019 zanotowała wzrost o 9%.

Największe wzrosty widzimy wśród gier tworzonych na urządzenia mobilne, drugie miejsce pod względem wzrostów zajmują gry konsolowe a trzecie tworzone na PC. Co ciekawe, z roku na rok spada rentowność gier przeglądarkowych.

Patrząc na globalne statystyki z branży gier wideo, aż 48% pieniędzy wydawanych na gry, pochodzi z kieszeni Chińskich i Amerykańskich graczy.

Europa zajmuje 3 miejsce z wynikiem 23%. Polska wśród europejskich krajów w tej kwestii zajmuje czołowe miejsce. Patrząc na dane za 2018 roku i biorąc pod uwagę kraje z Europy Środkowowschodniej plasujemy się na drugiem miejscu zaraz za Rosją. W całej Europie jesteśmy na ósmej pozycji.

Korzyści wdrażania Blockchain w grach ?

Blockchain oraz kryptowaluty wnoszą wiele korzyści do świata gier wideo. Zasadniczo możemy je podzielić na korzyści dla graczy oraz korzyści dla deweloperów czyli twórców gier.

Korzyści dla graczy

Każde zasoby w grze (przedmioty, postacie, skiny itp) w końcu stają się własnością graczy

Podstawowym elementem Blockchain jest zasada “suwerennej własności” dla jego użytkowników. Poniżej wytłumaczymy Ci o co w niej chodzi. Gdy elementy gry zostaną umieszczone na blockchainie, gracz może z nich bezpośrednio korzystać. Dodatkowo integracja gier z portfelami kryptowalutowymi umożliwia graczom, przechowywanie i wysyłanie itemów (przedmiotów z gier) na wspomniane portfele. Gdy twórcy gry zadecydują o wyłączeniu serwerów League of Legends, gracze tracą wszystko (skórki, postacie itp). Odzyskanie ich jest nie możliwe. Blockchain w grach sprawia, że itemy są własnością graczy, po wyłączeniu serwerów, dzięki portfelom, mają oni dostęp do swoich przedmiotów. 

Uczciwa i równa dla wszystkich rozgrywka, to kolejny element, który usprawnia Blockchain

Hacki, boty, rożnego rodzaju nielegalne skrypty czy bugi są zmorą każdego gracza. Dzięki swojej technologicznej naturze, Blockchain zapewnia uczciwą rozgrywkę. Gdy gry są umieszczane na Blockchain, logika gry i elementy rozgrywki są również wspólne. Mechanizm konsensusu używany do zabezpieczenia sieci działa jednocześnie, aby zabezpieczyć grę. Oznacza to dwie rzeczy dla graczy. Po pierwsze: hakerzy, oszuści lub ktokolwiek, kto chce naruszyć to, co jest możliwe dla graczy, z natury nie jest w stanie tego zrobić. Jeśli ich ruchy są sprzeczne z podaną logiką gry, ich aktywność jest odrzucana. Po drugie: gry są transparentne (podobnie jak cały Blockchain). Jeśli  gra ma skrzynię, z której każdy gracz ma 10% szansy na otrzymanie rzadkiego przedmiotu, gracze mogą być pewni, że możliwość uzyskania rzadkiego przedmiotu to w rzeczywistości 10%.

Koniec Pay-To-Win, nadchodzi Pay-To-Earn

Granie w grę w której Twój sukces zależy od grubości Twojego portfela nie należy do przyjemnych. Blockchain zamienia Pay-To-Win w Pay-To-Earn. Tokenizacja zasobów w grach (czyt. nadawanie realnej wartości przedmiotom) jest możliwa dzięki kryptowalutom, takim jak Bitcoin.  Gracze mogą sprzedawać swoje przedmioty zarabiając w ten sposób kryptowaluty, które mają realną wartość w normalnym świecie. Zarobki najlepszych graczy Blockchainowych gier sięgają tysięcy dolarów.

Globalne połączenie w jedność, całego ekosystemu gier

Blockchain umożliwia przenoszenie przedmiotów z jednej gry do drugiej. Wyobraź sobie sytuację, w której Twój ulubiony epicki miecz z gry Gothic I może być przeniesiony do jej drugiej części Gothic II. Nie zaczynasz gry od zera. Dodatkowo dzięki kryptowalutom możesz zamieniać przedmioty w grach. Mało tego, popularne eventy w grach, mogą odbywać się równocześnie w kilku różnych światach.

Korzyści dla twórców gier

Implementacja nowoczesnej technologii

Blockchain to młoda technologia, prężnie rozwijająca się, a jej możliwości są dopiero poznawane. Gracze lubią nowości, są z reguły odkrywcami, dlatego dostarczenie im nowych wrażeń może okazać się bardzo zyskownym zabiegiem. Obecnie wśród twórców gier trwa wyścig technologiczny. Powstają unikalne mechaniki, dające nowe możliwość prowadzenia rozgrywki. Wczesne wdrożenie technologii Blockchain do swojego portfolio może okazać się “kurą znoszącą złote jajka”. Wszyscy dobrze wiemy jak ważne jest bycie o krok przed konkurencją.

Redukcja kosztów

Budując gry na blockchain, wszystkie koszty związane z utrzymaniem infrastruktury, moderacją, publikacją można potencjalnie zlecić górnikom lub podmiotom odpowiedzialnym za utrzymywanie sieci. Publikacja i rozpowszechnianie gier online może być przedsięwzięciem o zerowym koszcie.

Tworzenie nowych rodzajów gier

Nowe gatunki gier oparte na technologii Blockchain już istnieją. Przykładem są gry typu Pay-To-Earn. Potencjał drzemiący w Blockchainie jest ogromy i tylko kwestią czasu jest stworzenia zupełnie nowych i nieznanych wcześniej gatunków gier.

Budowanie nowego zarobkowego modelu

Obecnie twórcy gier zarabiają poprzez sprzedaż gier oraz w momencie gdy gracz kupi określony pakiet lub przedmiot w grze. Zarobek jest jednorazowy. Blockchain daje możliwość deweloperom otrzymywania ciągłych przychodów. To programiści mogą ustalać wielkość opłat za transakcje wykonywane w grach. Dla przykładu mogą oni ustalić opłatę za przesyłanie przedmiotu do portfela gracza czy marżę za sprzedaż itemu na rynku.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności