za
blockchain

Blockchain może zwiększyć globalne PKB o 1,76 bln dolarów do 2030 roku

2020-10-13
Blockchain
1,5% dla maluszka

Nowe badanie PwC wykazało, że technologia blockchain dzięki szerokiemu zakresowi zastosowań, w ciągu najbliższych 10 lat doda 1,76 bln USD do globalnego produktu krajowego brutto. W 2030 r. stanowiłaby ona 1,4% światowego PKB.

Blockchain, a PKB

W raporcie stwierdzono, że rosnące zainteresowanie technologią blockchain wynika przede wszystkim z potrzeby stworzenia bardziej efektywnego systemu, który może zintegrować zaufanie do procesów, które zależą od pośredników. W innym badaniu, PwC stwierdziło, że ponad 50% CEO uważa, że słabnące zaufanie do procesów biznesowych wpływa na ich organizację.

Według PwC, blockchain pomoże organizacjom w weryfikacji umów, dokumentów tożsamości, certyfikatów czy ewidencji.

Ekonomiści PwC ocenili potencjał blockchaina w różnych branżach, począwszy od opieki zdrowotnej, rządu i usług publicznych, produkcji, finansów, handlu detalicznego i logistyki. Spodziewają się, że do 2025 r. większość przedsiębiorstw w tych branżach będzie korzystać z technologii łańcucha bloków w takiej czy innej formie.

W pierwszej piątce przypadków zastosowania blockchaina w ciągu najbliższych 10 lat będą określanie pochodzenia, płatności i instrumenty finansowe, określanie tożsamości, umowy i rozwiązywanie sporów oraz zaangażowanie klientów.

Przewiduje się, że samo wykorzystanie blockchaina do określania pochodzenia doda 962 mld dolarów do światowego PKB. Płatności i instrumenty finansowe mogą potencjalnie zwiększyć PKB o 433 mld USD, podczas gdy pozostałe trzy będą miały wpływ odpowiednio na poziomie 224 mld USD, 73 mld USD i 54 mld USD.

Do końca 2021 r. blockchain doda 66 mld USD do światowej gospodarki. W raporcie szacuje się, że do 2025 r. wpływ technologii DLT wzrośnie 6,5-krotnie.

Wg. PcW, do 2030 r. Chiny i Stany Zjednoczone dodadzą do swojego PKB 440 mld dolarów i 407 mld dolarów poprzez zwiększenie wykorzystania blockchaina. Niemcy, Indie, Japonia i Wielka Brytania będą kolejnymi głównymi ośrodkami innowacji w zakresie tej nowej technologii.

Wykorzystanie blockchaina w ubezpieczeniach

Ostatnio informowaliśmy, że ERGO Hestia we współpracy ze spółką Billon rozpoczynają blockchainowy pilotaż, który umożliwi natychmiastowe przekazanie pieniędzy klientom bez znajomości ich numeru konta bankowego.

Z usługi będą mogli skorzystać m.in. klienci, którym należy się zwrot składki np. za niewykorzystany okres ubezpieczenia po sprzedaży auta. Rozwiązanie umożliwia szybkie przekazanie pieniędzy klientowi, którego numeru konta ERGO Hestia nie posiada.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności