za
minecraft

BitQuest – ekonomia Minecrafta zintegrowana z Bitcoinem

2014-12-08
Akceptacje
European Halving Party 2024

 

Rynek gier online zawsze wydawał się naturalnym środowiskiem dla wszelkich wirtualnych walut i ich testowania. Nic dziwnego, że bestsellerowy Minecraft zdaje się mocno interesować technologią Bitcoina.

 

Nowy serwer Minecraft’a, o nazwie BitQuest, utrzymywany jest przez twórców gry, wspieranych przez entuzjastów tyułu i ochotników. Celem nowej inkarnacji gry będzie bowiem wykorzystywanie Bitcoina w rozgrywce. Firma idzie w ślady innych portali używających e-walut np. nieistniejącego już BitVegas, które swego czasu oferowało mini-gry także z wykorzystaniem bitcoinów.

 

W BitQuest BTC będzie wykorzystywany jako środek płatniczy. Minecraftowa gospodarka opiera się na tzw. szmaragdach (z ang. emerald), które uczestnicy wydobywają, nabywając za nie pożywienie, zbroje i broń. Zgodnie z przelicznikiem tamtejszych wirtualnych kantorów, każdy szmaragd jest warty 1 BIT czyli – idąc dalej – 0.000001 BTC. Aby zaś uzyskać BITy musimy udać się do banku i zdeponować tam nasze szmaragdy.

 

Jak twierdzą sami twórcy Minecrafta, Bitcoin nadaje się idealnie jako główna waluta ich wirtualnego świata i społeczności. Sami zdają się być podekscytowani kierunkiem jakim podążają kryptowaluty i chcą widzieć oraz wykorzystywać je w swoich grach.    

 

BitQuest ma różnić się od innych wersji gry nie tylko wykorzystaniem BTC, ale także choćby poziomem trudności przeciwników tzw. „mobów” (w większości przerażających, kanciastych stworów żyjących w świecie Minecrafta), których siła ma zwiększać się wraz z odległością od naszej bazy. Ponoć programiści szykują także inne innowacje, które poznamy wkrótce.

 

Minecraft to gra z otwartym światem tworzona pierwotnie przez Markusa Perssona, a następnie przez jego firmę Mojang AB. Od 1 grudnia 2011 roku głównym projektantem wirtualnego świata jest Jens Bergensten. Pierwsza edycja gry została wydana w 2009 roku. Wersja na systemy Android ukazała się pierwotnie tylko na Xperię Play 16 sierpnia 2011 roku, zaś 7 października 2011 roku stała się dostępna też dla innych urządzeń. Wariant na system iOS ukazał się 17 listopada 2011 roku. W maju 2012 r. opublikowano zaś wersję na konsolę Xbox 360. W ciągu pierwszej doby od premiery sprzedano ponad 400 tys. kopii, co było rekordem w historii serwisu Xbox Live.

 

Gra skupia się na kreatywności, wykonywaniu licznych zadań oraz budowaniu obiektów z sześciennych bloków w otwartym trójwymiarowym świecie. Jej popularność tłumaczono na wiele sposobów. Z pewnością tym, co wyróżnia ją na tle konkurencji, jest absurdalna jak na dzisiejsze standardy, pikselowa grafika. Minecraft jest obecnie dostępny w dwóch wersjach – darmowej Classic oraz płatnej Premium. Obie pozwalają zarówno na rozgrywkę w wersji singleplayer i multiplayer. Premium pozwala dodatkowo graczowi na kreowanie wyglądu jego postaci (tzw. skina).

 

By zrozumieć fenomen Minecraft warto przytoczyć dane liczbowe. Według statystyk z początku 2014 r. na całym świecie sprzedano już 35 mln kopii gry, zaś liczba kont na oficjalnej witrynie projektu przekroczyła próg 30 mln. jeszcze w 2012 r. W rozgrywkę próbowali wgryźć się także w jednym z odcinków serialu dorośli bohaterowie animacji „South Park” (z, niestety, dość średnim rezultatem), zaś hitem YouTube swego czasu były filmiki z serii „let’s play…” dotyczące tej właśnie gry. Z pewnością integracja Bitcoina z Minecraft przyczyni się do wzrostu popularności i rozpoznawalności kryptowalut. Tym bardziej, że użytkownikami gry są w znacznej mierze osoby młode oswojone z ideą smartfonów i mobilnych płatności.

 

 

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności