Bitmarket.pl: spotkanie z osobami poszkodowanymi przez giełdę [RELACJA]

Bitcoin bitmarket.pl

Wczoraj (11.07) o godz. 19:00 w budynku Intraco (piętro 31) przy ul. Stawki 2 w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane […]

bitbay zonda

Wczoraj (11.07) o godz. 19:00 w budynku Intraco (piętro 31) przy ul. Stawki 2 w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez fundację Trading Jam Session (TJS), którego celem była organizacja pomocy dla osób poszkodowanych przy upadku polskiej giełdy Bitmarket.pl. Pisaliśmy o tym tutaj. Dzięki temu poznaliśmy nowe szczegóły dot. sprawy.

Przypomnijmy, że Bitmarket.pl upadł początkiem tego tygodnia, o czym pisaliśmy w tym miejscu. Wczoraj Marcin Aszkiełowicz z giełdy opublikował swoje oświadczenie, które przeczytacie pod tym linkiem.

TJS chce pomóc poszkodowanym Bitmarket.pl

W sprawę zaangażowało się wspomniane już TJS, a poza tym Polskie Stowarzyszenie Bitcoin (PSB) i Izba Gospodarcza Blockchain i Nowych Technologii (IGBiNT).

Wczorajsze spotkanie ujawniło parę nowych faktów. Z pewnością najciekawszą jego częścią była rozmowa telefoniczna z Wojciechem Przyłęckim, wiceprezesem IQ Partners, spółki, która miała przejąć Bitmarket.pl w wyniku umowy warunkowej zawartej kilka miesięcy wcześniej.

IQ Partners odpowiada

Przyłęcki przyznał, że jego zdaniem prokuratura działa w sprawie dość sprawnie i szybko, czym pocieszył uczestników spotkania. Dodał, że według jego wiedzy środki fiat użytkowników na Mistertango nie zostały zablokowane (był to ponoć stan na wczorajszy poranek).

Gdy został zapytany o ewentualność umożliwienia klientom dostępu choćby do ich sald, odparł, że sprawa będzie trudna, bowiem firma obawia się wszelkich ingerencji w system. Stąd „postawienie” giełdy choćby na krótki okres – nawet z brakiem wielu funkcji – będzie ciężkie ze względów prawnych.

Przedstawiciel IQ Partners dodał, że jego firma nie odpowiadała za środki typu fiat ani kryptowaluty użytkowników. Przyznał, że owy transfer funduszy miał odbyć się za kilka tygodni, gdy gotowy miał być nowy silnik giełdy z nowymi funkcjonalnościami.

Samo przejmowanie Bitmarket.pl miało być podzielone na etapy. Rozmowy biznesowe z Marcinem Aszkiełowiczem rozpoczęto na przełomie 2017 i 2018 r.

Podkreślał, że IQ Partners nie jest w istocie stroną w sprawie, ponieważ giełda nie została ostatecznie przejęta przez spółkę.

Dziś wiemy też, że pracownicy Wydziału ds. Zwalczania Cyberprzestępczości będą zabezpieczać serwery i dane Bitmarket.pl.

Co dalej?

Robert Wojciechowski, prezes IGBiNT, zachęca dziś do kontaktu z jego izbą. Podmiot ma przygotować draft zgłoszenia sprawy do prokuratury. W kwestii upadku giełdy można komunikować się też z PSB pod mailem: kontakt@bitcoin.org.pl.

O dalszych szczegółach dot. sprawy będziemy informować.

Tagi
Bitmarket24 IQ Partners izba gospodarcza blockchain i nowych technologii Marcin Aszkiełowicz bitmarket Polskie Stowarzyszenie Bitcoin Trading Jam Session

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.