Bitcoin

Bitcoin zużywa coraz mniej energii

Zużycie energii w sieci najpopularniejszej kryptowaluty Bitcoin (BTC) staje się coraz mniejsze, co sugerują nam nowe dane. Wskazują one na […]

Data publikacji: 5 września 2019

bitbay

Zużycie energii w sieci najpopularniejszej kryptowaluty Bitcoin (BTC) staje się coraz mniejsze, co sugerują nam nowe dane. Wskazują one na to, że hash rate osiąga też obecnie rekordowe poziomy na wykresie.

Dane od portalu Statista, do których uzyskano dostęp 5 września, pokazały, że do zasilania sieci BTC potrzeba dziś mniej energii elektrycznej, niż miało to miejsce wcześniej. Według wykresu, zużycie energii w lipcu wyniosło 69,79 terawatogodzin rocznie. W lipcu 2018 r. wartość ta wyniosła 71,12 terawatów, a wskaźnik hash rate był prawie o 60% niższy niż obecnie.

Bitcoin a OZE

oze bitcoinHash rate rośnie, ale rynek kryptowalut może pochwalić się też innymi, pozytywnymi informacjami. Nowe dane wpisują się w ogólną tendencję górników do zwiększania świadomości ekologicznej. Gdy cena BTC wzrosła w tym roku, wielu operatorów ogłosiło próby poprawy wydajności sieci.

Badanie przeprowadzone w czerwcu wykazało, że trzy czwarte wydobywanych Bitcoinów jest wykopywanych za pomocą odnawialnych źródeł energii. Raport stwierdzał również, że „przy obecnych cenach [praca] przeciętnego górnika jest wysoce rentowna, a nawet starsze koparki i górnicy z wysokimi kosztami są obecnie w stanie uzyskać dodatni zwrot z inwestycji”. Zauważono też, ze kopalnie Bitcoinów koncentrują się tam, gdzie jest znaczny dostęp do energii odnawialnej.

Dziś górnicy wykorzystują do miningu np. energię słoneczną. Użytkownik Reddit „Cadese” twierdził w marcu br., że zainwestował w panele słoneczne, by móc taniej kopać BTC. Napisał na portalu:

“Wydobywanie Bitcoinów [a konkretnie – jego koszty] zmusza mnie do korzystania z energii słonecznej. Właśnie zainstalowałem panele solarne, aby uruchomić moje koparki w ciągu dnia. Nie tylko ogrzewam mój dom, ale obniżyłem koszty wydobycia o 75%.”

Tak sprawę komentował Cryptosolartech, projekt, którego głównym celem jest stworzenie największej kopalni kryptowalut opartej na odnawialnych źródłach energii. Jak sama firma twierdziła:

“Nasi górnicy zaopatrywani są w energię odnawialną produkowaną przez nasze własne elektrownie fotowoltaiczne, dzięki czemu działalność ta jest skuteczną i zrównoważoną praktyką.”

Producenci sprzętu starają się zaś opracowywać nowe urządzenia o większych możliwościach i niższych wymaganiach energetycznych, takie jak 7-nm Antminer firmy Bitmain, który zadebiutował w listopadzie ubiegłego roku.

coinquista rejestracja na gieldzie

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion