za
bitcoin to bańka

Bitcoin jest w fazie bańki, Ethereum może go prześcignąć – twierdzi Vitalik Buterin

2021-05-21
BitcoinEthereum
Konferencja Kryptoraport

Vitalik Buterin powiedział na głos to, co może nie podobać się wielu tzw. maksymalistom Bitcoina. Stwierdził, że na wykresie BTC widać bańkę spekulacyjną. Nie wie, kiedy ta pęknie, ale w jego oczach istnieje jednak możliwość, że Ethereum wyprzedzi Bitcoina pod kątem kapitalizacji. Kiedy? W bliżej nieokreślonej przyszłości.

Bitcoin to bańka

Założyciel Ethereum, Vitalik Buterin, uważa, że na rynku ​​kryptowalut trwa bańka, a debata dot. ekologii, tocząca się wokół wydobywania Bitcoinów, prowokuje, by w blockchainie zaszły zmiany technologiczne.

Buterin rozmawiał z CNN i zauważył, że „jak dotąd mieliśmy co najmniej trzy duże bańki na kryptowalutach”. Jak dodał, obecna mogła się już skończyć wcześniej, ale jednocześnie nie jest wykluczone, że potrwa jeszcze kilka miesięcy.

Nie skomentował jasno tego, czy niedawny krach, w wyniku którego Bitcoin spadł poniżej 40 000 USD, był wskaźnikiem zakończenia się hossy. Dodał tylko, że powodem pękania baniek jest z reguły np. “jakieś wydarzenie”. Jego zdaniem mogłoby być to coś związanego z niedoskonałościami technologii.

bitcoin to bańka

Bitcoin może zostać w tyle za ETH

Buterin powiedział CNN, że obawy energetyczne dotyczące wydobywania Bitcoina, związane z algorytmem Proof-of-Work (PoW), są uzasadnione.

Zużycie zasobów jest zdecydowanie ogromne. Nie jest to coś, co samo z siebie zniszczy świat, ale z pewnością jest to poważny minus – powiedział.

Z kolei, jak wiemy, Ethereum jest w trakcie przechodzenia z PoW do algorytmu Proof-of-Stake (PoS). Jest to związane z budowaniem nowej wersji Ethereum – Ethereum 2.0. Znacząco zmniejszy to zużycie energii przez sieć Ethereum. Szacuje się, że PoS jest do 99% bardziej energooszczędnym modelem kopania kryptowalut. Buterin podkreślił znaczenie przejścia na PoS za pomocą dość barwnego porównania.

Przechodzimy od konsumowania tej samej energii, co kraj średniej wielkości, do tej samej, co [jest konsumowana] w wiosce – wyjaśnił.

Buterin dodał, że zużycie energii podczas wydobywania Bitcoinów i wymagania sprzętowe spowodują wzrost liczby wezwań ze strony społeczności do przejścia na PoS lub przejścia w kierunku hybrydy.

– Jeśli Bitcoin będzie trzymał się swojej technologii dokładnie tak, jak jest dzisiaj, istnieje duże ryzyko, że zostanie w tyle – powiedział.

Chociaż te słowa mogą być uznane za kontrowersyjne, jest w nich sporo racji.

Buterin wypowiedział się też na temat tweetów Elona Muska dot. BTC. Zauważył, że jest to stosunkowo nowe zjawisko w przestrzeni kryptowalut, a wpływ szefa Tesli będzie z czasem słabnąć.

Myślę, że rozsądnie jest spodziewać się odrobiny szaleństwa – powiedział Buterin. – Ale myślę, że rynki się czegoś na tym nauczą. Elon nie będzie miał tego wpływu na zawsze – dodał.

Musk jest już nawet złośliwie określany mianem “Johna McAfee’ego tej bańki na kryptowalutach”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności