za

Bitcoin tematem spotkania licznych organizacji międzynarodowych

2019-04-29
Bitcoin
European Halving Party 2024

Dwadzieścia cztery instytucje finansowe i 11 organizacji międzynarodowych, w tym Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy, niedawno zebrały się w Nowym Jorku i omówiły globalne standardy regulacji kryptowalut.

„Ważne jest, aby konsekwentnie wdrażać standardy międzynarodowe”

-powiedział przewodniczący najwyższego organu nadzoru finansowego Korei Południowej, który uczestniczył w spotkaniu.

Władze finansowe omawiają temat kryptowalut

Rada Stabilności Finansowej (FSB) spotkała się w piątek w budynku Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku. Celem spotkania było omówienie kwestii „słabych punktów w globalnym systemie finansowym” oraz sprawdzenie postępów w temacie walki z owymi problemami. Wszystko na zostać podsumowane na nadchodzącym spotkaniu G20 w Japonii. Wśród tematów dyskusji znalazły się globalne standardy regulacji rynku kryptowalut.

„Na posiedzeniu plenarnym omówiono różne inicjatywy podejmowane przez organy ustanawiające normy w celu zajęcia się ryzykiem związanym z kryptowalutami i ewentualnymi lukami w tej pracy”

– wyszczególnia FSB.

Zarząd dodał, że jego prace nad aktywami kryptograficznymi koncentrują się na dwóch obszarach: monitorowaniu wpływu na stabilność finansową i katalogu regulatorów aktywów kryptograficznych. Zwrócono uwagę na ciągłą i szybką ewolucję rynków nowych aktywów, a tym samym na potrzebę stałego monitorowania owego rozwoju. FSB analizuje dziś też konsekwencje zdecentralizowanych technologii finansowych dla stabilności finansowej, regulacji i zarządzania.

FSB to międzynarodowy organ, który monitoruje i wydaje zalecenia dotyczące globalnego systemu finansowego. Jej członkami są urzędnicy takich krajów jak: Australia, Brazylia, Kanada, Chiny, Francja, Niemcy, Indie, Indonezja, Włochy, Japonia, Korea Południowa, Meksyk, Rosja, Singapur, Hiszpania, Szwajcaria, Turcja, Wielka Brytania, USA. Ponadto w skład podmiotu wchodzą przedstawiciele Unii Europejskiej, Banku Rozliczeń Międzynarodowych, Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i Banku Światowego.

Także w kwietniu br. dyrektor zarządzająca MFW Christine Lagarde powiedziała CNBC, że widzi potencjał blockchaina i jego wpływ na świat finansów:

“(…) niezależnie od tego, czy nazywacie to kryptografią, aktywami, walutami czy czymkolwiek innym, to wyraźnie wstrząsa systemem”.

Choć Lagarde wydaje się raczej sprzyjać nowinką technologicznym, dodała, że konieczne jest jednak monitorowanie owego postępu, aby utrzymać stabilność obecnego systemu.

Konieczna jest współpraca międzynarodowa

Według mediów z Korei Południowej, we wspomnianym wyżej spotkaniu wzięli udział przedstawiciele 24 władz finansowych i 11 organizacji międzynarodowych, w tym MFW i Bank Światowy. Wszyscy są członkami FSB.

Choi Jong-ku, przewodniczący najważniejszego organu nadzoru finansowego w Korei Południowej, Komisji Usług Finansowych (FSC), który też wziął udział w spotkaniu, powiedział lokalnym mediom, że grupa omówiła międzynarodową współpracę w zakresie regulacji przestrzeni cyfrowych walut.

„Transnarodowa współpraca jest konieczna, aby regulować waluty wirtualne”

-powiedział Choi dziennikarzowi serwisu informacyjnemu Toyo Economy. Zapewnił, że każdy kraj musi wdrożyć odpowiednie przepisy zgodnie z międzynarodowymi standardami przygotowanymi przez Grupę Specjalną ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF).  Odnotował też:

“Ważne jest, aby konsekwentnie wdrażać międzynarodowe standardy uzgodnione przez organizacje międzynarodowe w poszczególnych krajach, aby zminimalizować niespójności regulacyjne.”

Grupa G20 potwierdziła już zresztą swoje poparcie dla FATF jako „globalnego organu przeciwdziałania praniu pieniędzy, finansowaniu terroryzmu i ustanawianiu standardów w zakresie finansowania [walki z] proliferacją [czyli zjawiska przemytu, transferu, rozprzestrzeniania broni masowego rażenia – przyp. autora]”.

Jak już wcześniej donosiły media, FATF obecnie aktualizuje swoje zalecenia dotyczące regulacji kryptowalut. Kilka krajów, w tym Indie, współpracuje już organizacją w sprawie ustanowienia globalnych standardów dla aktywów kryptograficznych.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności