za
2015bitcoin

Bitcoin – Podsumowanie 2015 roku

2015-12-31
Ciekawostki
Binance Launchpool

Upływający właśnie rok 2015 można uznać za rok oswajania się prawa, urzędników i polityków z Bitcoinem. Oczywiście trwał nieprzerwanie rozwój infrastruktury, mieliśmy kolejne akceptacje, ale najważniejsze wydarzenia miały związek z prawem.

 

 

 

Upływający właśnie rok 2015 można uznać za rok oswajania się prawa, urzędników i polityków z Bitcoinem. Oczywiście trwał nieprzerwanie rozwój infrastruktury, mieliśmy kolejne akceptacje, ale najważniejsze wydarzenia miały związek z prawem.

 

Poza tym Bitcoin pod koniec roku zaczął zderzać się z pierwszym poważnym problemem swojej własnej konstrukcji – bloki łańcucha zaczęły być za małe na pomieszczenie rosnącej nieubłaganie ilości transakcji. Z perspektywy sylwestra rzućmy okiem na najważniejsze wydarzenia roku w świecie Bitcoina.

Styczeń

Początek roku nie zaczął się za dobrze. Japońska policja ustaliła, że na giełdzie MtGox doszło do defraudacji ogromnej sumy pieniędzy, a jej upadek nie był spowodowany przez kradzież, a oszustwa dokonywane przez właściciela giełdy, Marka Karpelesa. Jakby tego było mało, doszło do włamania na giełdę BitStamp. Łupem złodziei padło ponad 19 000 BTC, niemniej giełda pokryła użytkownikom wszystkie straty z własnych rezerw. Niestety to nie w pełni naprawiło stratę zaufania użytkowników i do dziś BitStamp ma mniejsze obroty niż w 2014.

 

W Polsce zaś do czynienia mieliśmy z potyczką giełd z bankami, czasowo zablokowano konta BitMarketu i firmy Monetto. Dodajmy do tego spadek kursu do najniższego, jak się okazało, w tym roku poziomu 160 USD. Kursowi nie pomógł za bardzo nawet start nowej giełdy Lunar firmowanej przez CoinBase.  

 

Zimowo również w Rosji, urzędnicy postanowili zablokować dostęp do kilkunastu serwisów internetowych poświęconych Bitcoinowi.

 

Po stronie pozytywów mamy start firmy ChangeTip, której zamiarem jest upowszechnienie Bitcoina jako sposobu na internetowe napiwki. Wall Street Journal ogłosiło Bitcoia największą innowacją od 500 lat. Nowa polska platforma e-Commerce – CDP.pl  zaczyna przyjmować płatności w BTC.

 


Luty

Miesiąc zaczął finał kolejnej afery. Ross Ulbricht, założyciel SilkRoad, czyli internetowej giełdy towarów uznawanych przez władze za nielegalne, został uznany winnym stawianych mu zarzutów. Mamy też niestety kolejne włamanie, tym razem na chińską giełdę BTER.

 

Ukazuje się kolejny raport w sprawie MtGox, tym razem jest to techniczna analiza działalności bota manipulującego kursem, zwanego „Willym”, lub „ślimakiem”.

 

Firma Google usuwa (jak się okazało chwilowo) portfel bitcoinowy Mycellium ze sklepu Google Play, plotki głoszą, że Google chce wprowadzić własną kryptowalutę. W lutym nastąpiła też pewna wymuszona akceptacja Bitcoina. Serwis Mega Kima Dotcoma zostaje odcięty od kont PayPala i ogłasza, że opłaty za usługi przyjmuje wyłącznie w BTC. CNN Money dodaje kurs bitcoina na swojej stronie. Bank Anglii stwierdza, że  potencjał technologii kryptowalut porównywalny jest  z technologią Internetu.

 

W Polsce zaś pojawia się w stolicy dwukierunkowy bitomat, można też doła­do­wa­ć za bit­coiny telefon w T-Mobile  i Heyah.

 


 
Marzec

Kolejne wydarzenie związane z SilkRoad, amerykański rząd sprzedaje na aukcji kolejną porcję bitcoinów skonfiskowanych Ulbrichtowi. Bardzo ważnym wydarzeniem okaże się rozpoczęty w tym miesiącu spór prawny między szwedzkim urzędem skarbowym a giełdą BTCX dotyczący opodatkowania wymiany bitcoinów na walutę fiat podatkiem VAT.

 

Pojawiają się dwie informacje na temat wykorzystania łańcucha bloków: IBM zdradza, że prowadzi badania nad tą technologią, zaś tajemnicza firma 21 Inc. planuje wbudowanie koparek BTC w urządzenia powszechnego użytku.

 

Tymczasem w kraju mamy ciekawy debiut firmy Cryptosteel, która zapowiada wprowadzenie na rynek niezniszczalnych, stalowych zasobników na prywatne klucze bitcoinowych portfeli. Polska platforma crowdfundingowa “CrowdAngels.pl” zaczyna akceptować bitcoiny.

 


 
Kwiecień

Mimo braku zdecydowanie negatywnych wiadomości kurs w trendzie spadkowym. Jest natomiast kilka pozytywnych zdarzeń. Bitcoiny akceptuje japoński gigant sprzedaży detalicznej Rakuten, oraz Taringa, południowoamerykański popularny portal społecznościowy. Hiszpańskie władze decydują o zwolnieniu obrotu Bitcoinem z podatku VAT.

 

Kolejna ciekawa akceptacja, w BTC można oficjalnie dotować kampanię wyborczą amerykańskiego senatora Paula Randa. Na giełdzie w Sztokholmie pojawia się pierwszy instrument pochodny bazujący na kursie BTC. Za pozytywną wiadomość można też uznać rozpoczęcie przyjmowania roszczeń w procesie upadłościowym giełdy MtGox, choć jak się później okaże suma roszczeń po wielokroć przekracza zabezpieczony majątek giełdy.

 


 
Maj

W tym miesiącu rozpoczyna się batalia o zwiększenie wielkości bloków w łańcuchu Bitcoina. Gavin Andersen zapowiada bloki 20 MB w marcu 2016.

 

Honduras jako pierwsze państwo na świecie zaczyna uwierzytelniać dokumenty (tym razem księgi wieczyste) poprzez łańcuch bloków. Dość sensacyjna informacja to przegrana sądowa władz Rosji ze stowarzyszeniem użytkowników Bitcoina w sporze o zablokowanie w styczniu internetowych portali bitcoinowych przez urząd Roskomnadzor.

 

Kolejna duża giełda BTC pada ofiarą włamania, tym razem padło na BitFinex. Straty udało się ograniczyć do 1500 BTC, pokryte całkowicie przez giełdę. Google zmienia front co do bitcoinowych aplikacji na Androida i tak jak wcześniej portfele bitcoinowe usuwało, tak teraz wyróżniło portfel CoinBase.

 

Na zakończenie miesiąca przykład czym się kończy centralizacja kryptowalut. Firma Ripple Labs, operator waluty XRP, została ukarana przez amerykański nadzór finansowy grzywną w wysokości 700 tys. dolarów, poniekąd słusznie. W przypadku BTC nie byłoby nawet kogo ukarać, pomijając fakt, że decentralizacja Bitcoina uniemożliwia machlojki, jakich dopuściła się Ripple Labs.

 

Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych ogłasza premierę nowego indeksu giełdowego NYXBT.  W polsce staje kolejny bitomat w siedzibie głównej T-Mobile

 


 
Czerwiec

Miesiąc po raz kolejny otwiera SilkRoad i wyrok dożywotniego więzienia dla Rossa Ulbrichta.

 

W Nowym Jorku zaś ostateczny kształt uzyskuje BitLicense, pierwsze poważne podejście USA do prawnego uregulowania Bitcoina. Powstanie tego prawa było poprzedzone długą i bywało że intensywną publiczną debatą.

 

W Szwajcarii w indywidualnej interpretacji podatkowej zwalnia się obrót Bitcoinami z podatku VAT. W Polsce zaś kolejny etap kreciej roboty banków, tym razem zmuszają operatorów płatności błyskawicznych (BlueCash, CashBill) do zaprzestania świadczenia usług giełdom BTC, co utrudnia użytkownikom szybkie przesyłanie środków.

 

W czerwcu nabrzmiewa też problem wielkości bloku BTC. Jeff Garzik przedstawia propozycję BIP 100, w której o wielkości bloków decydują kopalnie. Odpowiedzią Gavina Andersena jest BIP 101, ustalony na sztywno, stopniowy wzrost maksymalnej wielkości bloku, aż do 8 GB. Oliwy do ognia próbuje dolać firma CoinWallet.eu, która postanawia przetestować sieć BTC zalewając ją śmieciowymi transakcjami. Na szczęście atak się nie udaje, bo firmie zawieszają się serwery, a w powszechnej opinii głównym celem „testu” było zareklamowanie się firmy.

 


 
Lipiec

Miesiąc wakacyjny więc i wydarzeń mamy niewiele. Kwestia rozmiaru bloku staje na ostrzu noża, gdy Gavin Andersen tworzy forka oficjalnego węzła BTC, wprowadzającego jego propozycję BIP 101. Bitcoin XT, bo tak nazwano jego wersję, jest póki co kompatybilny z Bitcoin Core. Liczba węzłów XT początkowo dynamicznie rośnie, ale potem stabilizuje się, kopalnie w większości ignorują XT. W dodatku walka staje się brudna w momencie, gdy węzły Bitcoina XT zostają zaatakowane atakiem DDoS. Nie jest to jedyny problem łańcucha bloków. Tworzy się mianowicie kilkudziesięcioblokowe jego rozwidlenie, gdy dwie chińskie kopalnie zamiast wdrożyć niepodlegającą w zasadzie sporom zmianę BIP 66 dotyczącą podpisywania transakcji, z lenistwa pozostawia stare oprogramowanie, załatane tylko, aby zgłaszało bloki jako zgodne z modyfikacją. Na szczęście po kilku godzinach odgałęzienie z „fałszywkami” zostaje odrzucone przez sieć, a kopanie jak niepyszne szybko aktualizują oprogramowanie.

 

6 lipca ma miejsce kolejny spamowy atak na sieć BTC, jednak potwierdza się, że Bitcoin jest odporny na tego rodzaju próby, co prawda wymusza to ogólne podniesienie prowizji transakcyjnych.

 

W Hiszpanii rusza Coinffeine – pierwsza rozproszona giełda Bitcoina w modelu P2P. Pojawia się też pierwsza publiczna wersja Ethereum, kryptowaluty nowej generacji, którą interesuje się ponoć sam IBM. Kurs Bitcoina osiąga lokalne maksimum, przebijając na chwilę poziom 300 USD.

 


 
Sierpień

Kolejny miesiąc zaczyna się wydarzeniem aferalnym, Mark Karpeles, były już właściciel giełdy MtGox zostaje aresztowany. W USA w życie wchodzi dość restrykcyjna BitLicense.

 

Giełdy BitFinex i Kraken, oraz platforma wymiany Local Bitcoin decydują się wobec tego zawiesić działalność w stanie Nowy Jork. Spór między zwolennikami utrzymania wielkości bloku, a stronnikami Bitcoin XT nabiera rozpędu. Być może właśnie dlatego kurs zalicza powtórkę dna, znów odbijamy się od 160 dolarów.

 

Tymczasem organizacja W3C włącza Bitcoina do projektu standaryzacji płatności w przeglądarkach WWW, Microsoft nagradza bitcoinami użytkowników programu Bing Rewards, Australijski senat chce aby Bitcoin był pełnoprawną walutą zwolnioną z VAT, Bank Centralny Wielkiej Brytanii stwierdza, że  Bitcoin jest walutą twardszą od złot, w Polsce zaś za Bitcoiny możemy kupować bilety w liniach lotniczych LOT.

 


 

Wrzesień

Ten miesiąc rozpoczął się otwarciem najmłodszej polskiej giełdy – dgtmarket.com. Z kolei syndyk masy upadłościowej giełdy MtGox, Nabuki Kobayashi opublikował raport z zakończonej akcji składania roszczeń w procesie upadłościowym. Użytkownicy giełdy żądają 22 miliardów dolarów, podczas gdy zabezpieczone aktywa mają wartość niespełna 10 milionów USD.

 

Na froncie walki o wielkość bloków trwają ataki DDoS na węzły Bitcoin XT, ale pojawia się szansa na jakieś porozumienie. W Montrealu odbywa się pierwsza z konferencji pod hasłem „Scaling Bitcoin”, na której pojawia się kilkanaście różnych propozycji rozwiązania problemu i trwa intensywna dyskusja. Bitcoin jako technologia staje się na tyle atrakcyjny, że zaczyna się wokół niego w USA wojna patentowa. Bank of America patentuje automatyczny system arbitrażu, niejako w odpowiedzi CoinBase zgłasza 9 patentów chroniących swój system giełdy i portfeli. Amerykańska agencja CFTC stwierdza, że Bitcoin jest towarem.

 


 

Październik

W październiku startuje amerykańska giełda Gemini założona przez braci Winklevoss. Oferta giełdy jest skierowana przede wszystkim do klientów instytucjonalnych. Jeżeli zaś o instytucjach mowa, rząd USA sprzedaje ostatnią transzę bitcoinów skonfiskowanych przy likwidacji SilkRoad.

 

Bardzo ważną dla Europejczyków sprawą jest zakończenie sprawy rozpoczętej w marcu. Spór między szwedzką giełdą a urzędem skarbowym opiera się o Europejski Trybunał Sprawiedliwości, a ten orzeka, że Bitcoin jest pieniądzem i obrót nim powinien być zwolniony z podatku VAT. Co prawda wyrok ten musi jeszcze znaleźć przełożenie na prawo krajowe członków EU, ale to kwestia czasu.

 

Duży japoński serwis OKWave wprowadza napiwki w bitcoinach. eBay złożył wniosek patentowy na kontrowersyjny system kolorowania “lewych” bitcoinów.

 


 

Listopad

Mocny akcent na początek miesiąca, kurs BTC przebija 500 dolarów, co staje się najwyższym poziomem w tym roku. Niektórzy nazywają to nawet mini-bańką.

 

Satoshi Nakamoto, anonimowy twórca Bitcoina, zostaje zgłoszony do nagrody Nobla. Unia Europejska analizuje kwestię kryptowalut w obliczu wzrostu zagrożenia terroryzmem, ale wbrew obiegowym opiniom Bitcoin i inne waluty cyfrowe nie stwarzają znaczącego zagrożenia w porównaniu z innymi metodami rozliczeń.

 


 

Grudzień

Wydarzeniem medialnym grudnia jest kolejna „identyfikacja” Satoshiego Nakamoto. Niestety po raz kolejny okazało się to dziennikarską mistyfikacją, chociaż nieźle tym razem przygotowaną. Kandydatem na Satoshiego był przez kilka dni australijski ekscentryk Steven Wright.

 

Trochę w cieniu tej kaczki dziennikarskiej ukryła się druga konferencja „Scaling Bitcoin”, która choć zaowocowała wieloma nowymi pomysłami (np. oddzielenie podpisów od transakcji, co pozwala na zwiększenie pojemności bloków bez przeprowadzania hardforka w sieci), nie przyniosła jednoznacznego porozumienia deweloperów w sprawie zwiększenia przepustowości sieci. Tym razem jednak w dyskusji większy udział wzięli przedstawiciele największych kopalni, a to oni będą mieli znaczący głos w tej kwestii.

 


 

2015 rok to niewątpliwie rok bitcoinowego blockchaina. Ponad 100 największych banków na świecie oraz dużych korporacji typu Microsoft, IBM czy Visa rozpoczynają pracę nad technologią Bitcoina, niestety głównie do własnych celów. Bank Santander szacuje, że blockchain przyniesie bankom ponad 20 miliardów dolarów oszczędności rocznie. Światowe Forum Ekonomiczne prognozuje zaś, że blockchain wejdzie do mainsteamu w ciągu dekady. Estonia wprowadza pierwszy rządowy program oparty na łańcuchu bloków na świecie…

 
Co przyniesie nam rok przyszły? Zapewne dalsze mozolne przebijanie się Bitcoina do społecznej świadomości i systematyczny, acz nieśpieszny wzrost jego znaczenia w światowej ekonomii. Wyzwaniem będzie na pewno rozwiązanie problemu wielkości bloku. Czeka nas również zmniejszenie nagrody za blok do 12,5 BTC, co nie pozostanie bez wpływu na kopalnie i być może na sam kurs. Ten zaś może nas jak zwykle nieźle zaskoczyć. Osoby, które przewidywały w 2015 roku przebicie ATH i trwałe ustalenie się kursu na poziomach czterocyfrowych w USD, spotkało rozczarowanie. Jedyne bowiem co jest przewidywalne w kursie Bitcoina to jego nieprzewidywalność…

 

 

W 2015 na portalu bitcoin.pl opublikowanych zostało prawie 400 artykułów. 

 

Fotografia na licencji Creative Commons: Flickr.com

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności