Bitcoin nie jest 'nie do końca anonimowy’ – mówi Andreas Antonopoulos

Bitcoin

Bitcoin (BTC) po początku swojego istnienia był uważany za anonimowe narzędzie do płacenia. Idealne dla terrorystów i przestępców… Ale czy […]

Bitcoin (BTC) po początku swojego istnienia był uważany za anonimowe narzędzie do płacenia. Idealne dla terrorystów i przestępców… Ale czy na pewno?

Powyższa opinia wynika na pewno w dużej mierze z faktu, że kryptowaluta był używana na SilkRoad – popularnej darkwebowej platformie handlowej, na które można było nabyć np. narkotyki czy broń. Dziś zdanie na temat Bitcoin jednak się zmienia. Andreas Antonopoulos, autor słynnej książki „Mastering Bitcoin”, powiedział teraz, że najsłynniejsza cyfrowa waluta nie jest wcale anonimowa, ale… pseudoanonimowa:

„Wiele osób uważa, że ​​Bitcoin jest anonimowy. Wcale tak nie jest, jest zaś pseudoanonimowy, co oznacza, że ​​jeżeli włożysz ogromne pokłady energii w bezpieczeństwo operacyjne, i zrobisz to starannie i bardzo ostrożnie, wtedy możesz zachować anonimowość. Jednak tylko na ograniczony okres czasu. To wcale nie brzmi satysfakcjonująco.”

Jesteś terrorystą? Płać gotówką!

Andreas wyjaśnił w czasie sekcji pytań i odpowiedzi na swoim kanale na YouTube, że anonimowość transakcji pieniężnych jest jednak bardzo ważnym i delikatnym tematem do omówienia. Dodał, że transakcje anonimowe istnieją od około 5000 lat. Wspomniał, że to gotówka była zawsze całkowicie anonimowym narzędziem płatniczym. Dalej mówił:

„Bitcoin musi stać się znacznie silniejszy pod względem poufności i prywatności. Dane użytkowników muszą być chronione. BTC powinien posłużyć się przykładem innych monet. Monero na przykład ukrywa transakcje pieniężne i osoby, które te transakcje otrzymają.”

Antonopoulos uważa też, że jednym z największych dziś priorytetów społeczności blockchaina Bitcoina jest właśnie wdrożenie poufnych transakcji. Wyjaśnił, że jeśli uda się to właściwie zaimplementować na warstwie bazowej, uda się to także dokonać na drugiej warstwie.

Litecoin, niegdyś druga po Bitcoinie kryptowaluta, dziś będąca nadal jedną z najpopularniejszych cyfrowych monet, będzie realizować poufne transakcje już od tego roku. Zdaniem jej twórcy, Charliego Lee, jest to bardzo potrzebne, ponieważ wymienność i faktyczne użycie kryptowalut w transakcjach jest konieczne do dalszego rozwoju ekosystemu blockchaina.

Czy uważacie podobnie? Czy anonimowe transakcje są przyszłością rynku płatności?

Tagi
Andreas Antonopoulos anonimowe transakcje anonimowość bitcoin e-płatności kryptowaluty litecoin

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.