za
Europejski-Trybunal-Sprawiedliwosci

Bitcoin na wokandzie Trybunału Sprawiedliwości

 

Estonia dołączyła swoją opinię do sprawy prowadzonej przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości, który stara się rozstrzygnąć czy, a jeśli tak to w jakim stopniu, handel kryptowalutami oraz z ich wykorzystaniem, powinien być obłożony podatkiem VAT. Estonia stoi w niej na stanowisku, iż podatek od wartości dodanej powinien być rozliczany od pełnej sumy tego rodzaju transakcji.

 

Sprawa została zapoczątkowana w czerwcu tego roku na wniosek Szwecji, która poprosiła trybunał o arbitraż w sporze pomiędzy jednym ze swoich urzędów podatkowych, a pozwanym Davidem Hedqvistem – moderatorem skandynawskiej sekcji forum bitcointalk.org.

 

Spór odnosi się do zagadnienia – czy, w jakich sytuacjach i w jakim stopniu, według dyrektywy unijnej o wspólnym systemie podatku od wartości dodanej (2006/112/EC), podatek VAT powinien być stosowany w odniesieniu do Bitcoina?

 

Hedqvist jest zdania, że Bitcoin powinien być w pełni zwolniony od tego podatku, podczas gdy szwedzki urząd skarbowy stoi na odwrotnym stanowisku, powołując się na artykuł 135 wspomnianej już dyrektywy Rady Europejskiej.

 

W swoim ostatnim wpisie na szwedzkim bitcoin.se, Hedqvist określił ostatnią opinię Estonii do prowadzonej sprawy jako „złe wieści”. Z nadzieją jednak odniósł się do poglądu jaki ma wyrażać w tej kwestii Komisja Europejska:

 

Dobre wieści są takie, że Komisja Europejska podziela nasz pogląd. Do opinii ze strony Komisji dołączono także wstępną interpretację Wielkiej Brytanii, która także opowiada się za zwolnieniem z podatku VAT.

 

W skrajnym przypadku, najbardziej negatywnym dla samego Bitcoina, Trybunał może zająć, podobne do estońskiego, stanowisko nakazujące opodatkowanie pełnej wartości transakcji dotyczących handlu kryptowalutami i/lub transakcji w których wykorzystywane są one jako środek płatniczy.

 

Inna możliwość przewiduje, że opodatkowanie tego typu mogłoby dotyczyć jedynie części wartości tego rodzaju wymiany – np. w przypadku handlu walutami cyfrowymi za pośrednictwem giełd i kantorów, podatek mógłby dotyczyć jedynie sumy kosztów prowizyjnych lub innego rodzaju opłat za transakcję.

 

Najbardziej pozytywna decyzja unijnej instytucji sądowniczej w pełni zwalniałaby Bitcoina z tego rodzaju opodatkowania.

 

Decyzja ETS może mieć kluczowe znaczenie dla przyszłości rozwoju technologii Bitcoina zarówno w Europie jak i na świecie. Z pewnością jednak przyjdzie nam poczekać jeszcze co najmniej kilkanaście miesięcy na jej ogłoszenie.

 

Końcowy werdykt Trybunału zostanie najprawdopodobniej wykorzystany przez szwedzkich ustawodawców do określenia własnej polityki odnośnie kwestii opodatkowania Bitcoina. Decyzja ta może mieć także bezpośredni wpływ na wytworzenie odgórnych unijnych dyrektyw w tej sprawie, w ślad za którymi podążą zapewne pozostałe kraje Unii.

 

 

Fotografia na licencji Creative Commons: flickr.com

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności