za
Parlament europejski2

Bitcoin i Blockchain tematem expo w Parlamencie Europejskim

European Halving Party 2024

Wzrasta aktywność europejskich polityków w temacie prawnej regulacji kryptowalut. Ponieważ stało się jasne, że Bitcoin i inne waluty cyfrowe przestają być ciekawostką, a stają się niepomijalnym elementem europejskiej gospodarki, Rada Unii Europejskiej nadała temu tematowi najwyższy priorytet.

 

 

Wzrasta aktywność europejskich polityków w temacie prawnej regulacji kryptowalut. Ponieważ stało się jasne, że Bitcoin i inne waluty cyfrowe przestają być ciekawostką, a stają się niepomijalnym elementem europejskiej gospodarki, Rada Unii Europejskiej nadała temu tematowi najwyższy priorytet.

 

W odpowiedzi Siân Jones, zajmująca się kwestiami prawnymi związanymi z kryptowalutami, założyła EDCAB, organizację non-profit o nieco przydługiej nazwie Europejskie Forum Walut Cyfrowych i Technologii Łańcucha Bloków.

W dniach od 18 do 21 kwietnia tego roku EDCAB organizuje specjalną wystawę połączoną z forum dyskusyjnym dla posłów Parlamentu Europejskiego. Ekspozycja będzie umiejscowiona w jednym z centralnych miejsc gmachu Parlamentu Europejskiego. Z pomocą infografik będzie prezentowała Bitcoina i łańcuch bloków, jakie z nich korzyści mogą mieć obywatele i gospodarka, obali też pokutujące mity na temat Bitcoina.

Wystawie będą towarzyszyć panele dyskusyjne na temat kryptowalut, mające na celu zapoznanie członków Parlamentu Europejskiego z kryptowalutami i technologią blockchain, oraz rozpoczęcie dialogu mającego na celu wypracowanie przyszłego prawa. Planowane są trzy sesje: „Waluty cyfrowe: przyszłość pieniądza”, „Łańcuch bloków: zaufać rozproszonym rejestrom”, oraz „Regulacja prawna kryptowalut i łańcuchów bloków: szukanie równowagi”. W dyskusjach wezmą udział przedstawiciele organizacji rządowych, banków, firm związanych z Bitcoinem, między innymi Blockchain.info, Circle, Epiphyte, Everledger, Microsoft (lista gościprogram spotkań).

Kilka dni później, bo 25 kwietnia Komisja Gospodarcza i Monetarna EU planuje przegłosowanie swojego raportu na temat kryptowalut, a Rada Europejska chce, aby projekty prawa regulującego kryptowaluty były gotowe już w czerwcu. Wydarzenia, jak widać, nabierają tempa. Wszystko wskazuje na to, że nie ma już mowy w EU o jakichkolwiek próbach blokowania Bitcoina, czy zwalczania go. Wręcz przeciwnie, w kryptowalutach widzi się pewną możliwość rozruszania europejskiej gospodarki.

 

Z drugiej strony zajęcie się tematem na poważnie przez polityków oznacza koniec wolnej amerykanki. Kosztem wejścia do mainstreamu będzie podjęcie próby objęcia Bitcoina kontrolą prawa. Trudno w tej chwili przewidzieć na ile próba ta może się okazać skuteczna, może jednak paradoksalnie pomóc w zwiększeniu jego popularności. O ile z pewnością nie spodoba się to libertariańskiej części obecnej bitcoinowej społeczności, o tyle większości obywateli łatwiej jest zaakceptować w codziennym życiu coś pozostającego przynajmniej w teorii pod kontrolą prawa.

 

Fotografia na licencji Creative Commons:Flickr.com

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności