Bitcoin czy złoto – co wybiera Ray Dalio?

Bitcoin Bitcoin w mediach Świat bitcoin złoto ray dalio

Ray Dalio, żywa legenda rynku inwestycyjnego, postrzega złoto jako najlepsze zabezpieczenie przed inflacją. Posiada również swoje zasoby bitcoina. Bitcoin, złoto […]

bitbay zonda

Ray Dalio, żywa legenda rynku inwestycyjnego, postrzega złoto jako najlepsze zabezpieczenie przed inflacją. Posiada również swoje zasoby bitcoina.

Bitcoin, złoto i Ray Dalio

Menedżer funduszy hedgingowych, Ray Dalio, twierdzi, że nadal jest szansa na to, że bitcoin zdrożeje. Podkreśla jednak, że w większym stopniu wierzy nadal w złoto. W rozmowie z CNBC z  dnia 4 sierpnia inwestor i znany miliarder przyznał się do posiadania „bardzo małej ilości” bitcoinów. Dodał, że pod kątem inwestycyjnym zawsze wybrałby jednak złoto.

– Jeśli przyłożysz mi pistolet do głowy i powiesz: „możesz mieć tylko jedno”, wybrałbym złoto – wytłumaczył.

Dodał jednak, że postrzega bitcoina jako cyfrowe złoto i że pozostaje on ważnym sposobem na dywersyfikację majątku.

– Istnieją pewne aktywa, które chcesz posiadać, aby zdywersyfikować portfel, a bitcoin jest czymś w rodzaju cyfrowego złota – wyjaśnił.

Jego fundusz hedgingowy Bridgewater w drugim kwartale zeszłego roku wydał na złoto ponad 400 milionów dolarów. W 2019 roku ogłosił, że dodanie złota do swojego portfela może pomóc go zrównoważyć. Złoto – zdaniem instytucji – zmniejsza ryzyko inwestycji, ale zarazem może zwiększyć zysk. Dalio uważa kruszec za naturalne zabezpieczenie przed inflacją.

Dodajmy jako ciekawostkę, że banki centralne posiadają obecnie ponad 35 000 ton metrycznych złota, co odpowiada około jednej piątej całego wydobytego metalu szlachetnego.

bitcoin złoto ray dalio

Uważajcie na kryptowaluty, mogą zostać zakazane!

Dalio wcześniej ostrzegał kryptoinwestorów przed możliwą regulacją aktywów cyfrowych monet, a nawet ich potencjalnym zakazem w USA, tak jak miało to miejsce w przypadku złota w latach 30. XX wieku. Według Dalio istnieje „realna szansa”, że bitcoin może zostać ostatecznie zakazany przez rząd federalny.

On sam pozostaje ostrożny w stosunku do bitcoina, ale nadal chce go mieć w swoim portfolio w celu dywersyfikacji inwestycji.

Ogólnie rzecz biorąc, tak naprawdę nie wiem, czy bitcoin pójdzie w górę, czy w dół – dodał. Jego zdaniem można znaleźć argumenty dla obu wariantów.

W maju stwierdził jednak, że woli kupować BTC zamiast obligacji.

W chwili pisania tego tekstu złoto kosztuje 1811 USD za 1 uncję.

Tagi
bitcoin bitcoin złoto bitcoin złoto ray dalio btc ray dalio złoto

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.