Bill Gates: “Bitcoin nie jest dobry dla klimatu”. Wyzwania klimatyczne przed kryptowalutami

Bitcoin bitcoin a klimat

Andrew Sorkin przeprowadził wywiad z Billem Gatesem dla The New York Times. Tematem przewodnim były kryptowaluty. Twórca Microsoft twierdzi, że […]

bitbay zonda

Andrew Sorkin przeprowadził wywiad z Billem Gatesem dla The New York Times. Tematem przewodnim były kryptowaluty. Twórca Microsoft twierdzi, że “Bitcoin nie jest dobry dla środowiska”. Chodzi, oczywiście o koszt zużywanej energii. Bitcoin a klimat – zagadnienie, które w ciągu ostatniego roku zyskuje duży rozgłos. BTC zużywa bowiem rocznie tyle energii co Argentyna.

Bitcoin a klimat

Bitcoin zużywa więcej energii elektrycznej na jedną transakcję niż jakakolwiek inna metoda znana ludzkości.

W ten sposób Bill Gates skomentował koszty energetyczne Bitcoina. I faktycznie, mining Bitcoina w tym momencie wymaga rocznego zużycia energii na poziomie Argentyny. Oczywiście, istnieje spór dotyczący tego, jak duża część tej energii jest odpowiedzialna za powiększanie się śladu węglowego na świecie. Szacuje się bowiem, że około ⅔ energii zużywanej przez BTC powstaje przy wykorzystaniu OZE. Jednak nawet przy takich warunkach emisja CO2 jest nadal dużym wyzwaniem. Jednocześnie, wraz ze wzrostem popularności Bitcoina, stale zwiększa się jego zapotrzebowanie ne energię – tym samym powiększeniu ulega ślad węglowy.

Graph of countries and electricity consumption

Roczny koszt zużycia energii elektrycznej państw i Bitcoina

Alexander de Vries, analityk Niderlandzkiego Banku Centralnego, szacuje, że każda transakcja przetworzona przez BTC wymaga 300 kg CO2 – jest to ekwitalent 750 000 transakcji przeprowadzonych przez VISA. De Vries jest założycielem projektu Digiconomist – strony poświęconej monitorowaniu konsumpcji energii przez Bitcoina i inne kryptowaluty.

Odpowiedzialny za to jest… blockchain. Konieczność udokumentowania w rozproszonym rejestrze każdej transakcji pozwala zachować transparentność i bezpieczeństwo transakcji. Wszystko odbywa się kosztem energii.

Wzrost Hash Rate sieci BTC od początku jej istnienia

Biznes i Bitcoin

Duży wzrost popularności Bitcoina ma swoje źródło w zainteresowaniu instytucjonalnym. Firmy takie jak Microstrategy, Tesla, Square i inne kupują więcej BTC niż sama sieć jest w stanie wyprodukować.

Dodanie kryptowalut do swojego portfela spowoduje, że będzie on mniej zielony
komentuje de Vries

Mimo to świat biznesu odczuwa presję i odpowiedzialność za swoje inwestycje. Jack Dorsey, twórca Square, zapowiedział inwestycję rzędu 10 milionów dolarów na rzecz bardziej zielonych technologii wydobycia Bitcoina.

Bill Gates nie opowiada się jednak jednoznacznie jako przeciwnik Bitcoina. Zaznacza, że jest gotów zmienić zdanie, jeśli zostaną przedstawione sensowne alternatywy:

Jeśli jest to zielona energia elektryczna i nie wypiera ona innych zastosowań, ostatecznie może jest to OK

Tagi
Bill Gates bill gates bitcoin bitcoin bitcoin a klimat bitcoin środowisko klimat bitcoin

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.