za
bitcan oswiadczenie

Bitcan.pl wznawia działanie. Oficjalne oświadczenie nowych właścicieli.

2019-07-08
Bitcoin

Bitcan.pl to polski kantor Bitcoin, który powstał w połowie 2017 roku. Spółka Unbanked specjalizująca się w automatyzacji rozwiązań oraz o wysokim standardzie obsługi klienta opracowała platformę, która w ekspresowym tempie zyskała przychylność i uznanie swoich klientów. W trzecim kwartale 2018 roku, o marce pisała większość portali branżowych, dzięki nawiązaniu strategicznej współpracy, która umożliwiła wypłacanie PLN w 7500 bankomatach w Polsce. Niestety, nie wszystko w tej historii potoczyło się tak jak właściciele sobie tego życzyli.

W drugim kwartale 2019 roku na profilach społecznościowych BitCan zaczęły się pojawiać pierwsze negatywne opinie użytkowników, którzy czuli się oszukani przez swój ulubiony kantor. Wypłaty na rachunki bankowe zostały zablokowane, biuro obsługi klienta przestało odpowiadać, a na domiar złego, zarząd firmy (mogłoby się wydawać) zapadł się pod ziemię. Jak się okazało kilka miesięcy później, przez ten cały czas spółka Unbanked toczyła zażartą walkę o to by odzyskać płynność i ponownie spełniać oczekiwania swoich klientów. Jeżeli jest coś co na pewno można zarzucić BitCanowi, to niespełnienie kluczowej funkcji usługodawcy finansowego, jaką jest nieprzerwane informowanie klienta o aktualnym stanie firmy.

Źródło problemów BitCana

Wiele mówi się o tym, że prawo nie nadąża za nowymi technologiami. Niestety, wielu użytkowników kryptowalut w Polsce przekonało się o tym, że nawet jeśli kwestie prawne są uregulowane, banki wciąż pozostają nieprzychylne dla rynku kryptowalut. Tak było i w przypadku BitCana.

Kłopoty spółki Unbanked rozpoczęły się w pierwszym kwartale 2018 kiedy pierwszy bank zablokował rachunek firmy. Pomimo szybkiej reakcji odzyskanie środków zajęło ponad 2 tygodnie i wymagało otwarcia konta w kolejnym banku. Sytuacja powtórzyła się na przełomie sześciu miesięcy aż dziewięciokrotnie pomimo faktu, że żaden z banków nie posiadał podstaw prawnych do takiego zachowania. BitCan od początku swojego istnienia spełniał europejskie wymagania KYC i AML, dlatego taki obrót spraw był zaskoczeniem dla zarządu spółki. Promykiem nadziei było oświadczenie Komisji Nadzoru Finansowego, oceniające proceder zamykania kont bankowych spółce Unbanked jako bezprawny. Ostatecznie, nie wpłynęło to na decyzję banków. Ostatni rachunek został wypowiedziany w Listopadzie 2018, a 8 kolejnych banków odmówiło nawiązania współpracy. Brak rachunku bankowego uniemożliwił prowadzenie działalności kantoru w Polsce.

W związku z procederem banków, uniemożliwiającym legalne prowadzenie działalności podmiotów związanych z kryptowalutami, (w sierpniu 2018) Unbanked wraz z Fundacją Trading Jam, kancelarią Kara i biurem rachunkowym Taxo, złożyli petycję do Ministerstwa Finansów, prosząc o szybką reakcję i konieczne zmiany ustawodawcze.

Petycja:
https://www.gov.pl/documents/1079560/1080340/20181113_Petycja_ws_obow_przep_umozliwiajacych_nak%C5%82adanie_blokad_na_rachunki_bankowe_przed_zajmuj%C4%85cych_sie_kryptowalutami.pdf/9f14eab3-3b06-9031-c353-ad5d9145cc10

Mimo otwartej chęci współpracy ze strony BitCana, Ministerstwo Finansów problemu nie dostrzegło i pozostało niewzruszone zaistniałą sytuacją.

Odpowiedź MS:
https://www.gov.pl/documents/1079560/1080340/20181220_opd_dot_zwalczania_teroroyzmu.pdf/f138318a-a641-772e-149c-82ec14d56a37

Ostatecznie zarząd Unbanked, zniechęcony postawą banków jak i prawodawców w Polsce zdecydował się zakończyć działania, mające na celu przywrócenie działalności kantoru w takiej formie jakiej powstał na samym początku.

Nowi właściciele z licencją MIP lekarstwem na bolączki Bitcana?

W przeciągu ostatnich 2 tygodni kontrolę nad marką Unbanked przejęła spółka LitPay, której zespół składa się osób będących w czołówce polskiej sceny Bitcoin. Zespół LitPay posiada wieloletnie doświadczenie w biznesie międzynarodowym, marketingu, IT, kryptowalutach i prawie. Pierwszą rzeczą za jaką zabrała się spółka jeszcze przed przejęciem BitCana to uzyskanie statusu Małej Instytucji Płatniczej. Jest to zaledwie 4 przypadek w Polsce kiedy firma z branży kryptowalut otrzymała taką licencję. Przypomnijmy, że posiadając MIP, banki są zobligowane do współpracy. Dla użytkowników oznacza to niezachwiany i bezpieczniejszy dostęp do usług platformy. Dla nowych właścicieli platformy zaś, oznacza to możliwość płynnej współpracy z bankami oraz szersze perspektywy rozwoju kantoru.

Wznowiony handel na parze BTC/PLN.

W chwili obecnej została ponownie uruchomiona dwustronna wymiana BTC/PLN. Nowi właściciele, chcąc zachęcić do handlu na platformie udostępnili kody promocyjne obniżające prowizje o 25%. Kod NEWBITCAN (kod wielokrotnego użytku) jest aktywny do końca lipca. Spółka zapowiedziała także, że w najbliższym czasie wachlarz usług zostanie powiększony, a prace nad nową ofertą zostały już rozpoczęte.

Ile osób zostało oszukanych przez BitCan?

Odpowiedź jest prosta i na pewno zaskoczy osoby bezpośrednio zainteresowane losem kantoru – żaden z użytkowników nie został oszukany. Od dwóch miesięcy kantor nie umożliwiał wymiany BTC na PLN, co niestety mylnie zostało odebrane, jako zablokowanie zdeponowanych środków. W rzeczywistości jednak kantor do dnia dzisiejszego (najprościej rzecz ujmując), działał jako portfel kryptowalut. Innymi słowy każdy z klientów BitCan mógł (i nadal może) przetransferować swoje Bitcoiny na inny (zewnętrzny) portfel. Następnie z użyciem giełdy można bez problemu spieniężyć swoje kryptowaluty. Aktualnie, gdy handel został wznowiony, spieniężyć swoje Bitcoiny można ponownie na platformie Bitcan.pl, bez konieczności przechodzenia przez serwisy zewnętrzne – wprost na swoje konto bankowe. Jeżeli ktoś mimo wszystko chciałby przelać swoje kryptowaluty na zewnętrzny portfel kryptowalutowy, poniżej znajduje się krótkie wideo instruktażowe, wyjaśniające jak to zrobić.

Komentarz Artura Pszczółkowskiego, CMO BitCan:

Wiemy, że BitCan zrobił wiele dobrego dla polskiej branży kryptowalut w początkowej fazie swojego działania, lecz zdajemy sobie sprawę także z tego, iż kompletny brak responsywności poprzednich właścicieli, przyczynił się do nieuchronnej utraty zaufania platformy Bitcan.pl. Pierwszym celem jaki chcemy osiągnąć to umożliwienie płynnych wypłat w złotówkach oraz zagwarantowanie stabilnego działania platformy na kilka lat wprzód. Szeroka oferta jest ważnym elementem rozwoju platformy, lecz jeszcze ważniejszym są pozytywne doświadczenia obecnych już użytkowników. W najbliższym czasie postaramy się zrobić wszystko, aby odbudować nadszarpnięte zaufanie naszej marki. Od teraz zaczynamy pisać nowy, transparentny rozdział BitCana – i serdecznie zapraszamy wszystkich do jego współtworzenia! Na początku, w ramach rekompensaty chcielibyśmy zaoferować kod rabatowy, który przez najbliższy miesiąc przy każdorazowym użyciu podczas zakupów obniży prowizje aż o 25%!

Kod: NEWBITCAN

Zespół kantoru pozostaje do dyspozycji wszystkich zainteresowanych i zaprasza do kontaktu pod adresem: https://bitcan.pl/kontakt lub na kanałach social media.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności