za
bit-tv

Już niedługo wyślesz bitcoiny bez Internetu, wystarczy sygnał telewizyjny

2014-10-21
Techniczne

 

Technologie Bitcoin i Blockchain rosną w siłę. Jednocześnie jednak nieodłącznie powiązane są one z technologią internetową, będącą podstawowym medium transmisyjnym sieci Bitcoin. Pewna grupa Finów pracuje jednak nad rozwiązaniem, które w przyszłości może wyręczyć Internet w tej roli.

 

Fińska firma specjalizująca się w pracy nad rozwojem nowych technologii, Koodilehto, pracuje nad systemem transmisji danych transakcyjnych Bitcoin z wykorzystaniem cyfrowego sygnału telewizyjnego. System ten określany jest mianem Kryptoradio.

 

Tuomo Sipola, Koodilehto:

 

Chcemy zwiększyć dostępność sieci Bitcoin i zaoferować alternatywę, która nie wymaga łącza internetowego. Sieci telewizyjne charakteryzują się bardzo dużą niezawodnością, będąc stworzonymi tak aby móc poprawnie funkcjonować w prawie wszystkich, nawet tych najbardziej wymagających, warunkach.”

 

Od początku września, pilotażowa wersja Kryptoradio, protokołu transmisyjnego autorstwa Tuomo Sipoli i Joela Lehtonena, z powodzeniem przesyła transakcje Bitcoin, a także kurs wymiany kryptowaluty w czasie rzeczywistym. Transmisja odbywa się z wykorzystaniem fińskiej naziemnej telewizji cyfrowej, za który odpowiada fiński operator – Digita. Ten o współpracy z Koodilehto i samym projekcie wypowiada się z dużym entuzjazmem, określając go jako „interesujący i ekscytujący sposób otwarcia wielu nowych możliwości”.

 

Do poprawnego działania Kryptoradio potrzebuje obecnie komputera podłączonego do dekodera działającego w standardzie DVB-T. Na obecną chwilę komputery używane w fazie testowej funkcjonują jedynie w oparciu o system operacyjny Linux. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby w przyszłości rozszerzyć dostępność systemu o inne platformy, a nawet wyposażać same zestawy telewizyjne w odpowiednie podzespoły zdolne do przetwarzania płatności bitcoin.

 

Nietrudno zgadnąć jak wiele możliwości otworzyłaby implementacja tego typu technologii na szeroką skalę. Sam Sipola wskazuje na wiele innych potencjalnych zastosowań tego rozwiązania:

 

W ten sposób jesteśmy w stanie przesyłać praktycznie każdy rodzaj informacji. Obecnie, dla transmisji danych transakcyjnych Bitcoin wykorzystujemy tylko drobny zakres dostępnej szerokości pasma.”

 

Wraz z rozwojem sieci Bitcoin i wzrostem ilości realizowanych transakcji, sieć DVB-T może zostać bez problemu rozszerzona, aby sprostać nowym wymaganiom. Obecnie obowiązujący protokół Bitcoin, ogranicza wielkość pojedynczego bloku do jednego megabajta, jednak jak dowiadujemy się od Tuomo Sipoli, technologia, na której bazuje Kryptoradio bez problemu jest w stanie radzić sobie z blokami rzędu 10 megabajtów.

 

Kryptoradio to nie jedyna tego rodzaju inicjatywa, mająca na celu wykorzystanie alternatywnych kanałów transmisyjnych dla sieci Bitcoin. W planach jest także budowa sieci satelitarnej, aby także w ten sposób dokonywać dystrybucji łańcucha bloków Bitcoin. Projekt nosi nazwę Bitsat.

 

Kryptoradio planuje wejść w fazę rozwoju komercyjnego pod koniec tego roku, jednak jak stwierdza Lehtonen, przed projektem jeszcze wiele wyzwań, zanim ten będzie gotowy na komercjalizację.

 

Wiemy już, że projekt tego typu jest wykonalny. Fundamenty są już gotowe, teraz musimy już tylko budować na tym czego już dokonaliśmy. Nadal istnieje konieczność przeprowadzenia niezbędnych testów, chociażby różnego rodzaju odbiorników i anten. Potrzebna może być także zmiana określonych parametrów transmisyjnych, aby transmisja sprawniej pokonywała bariery architektoniczne. Wszystko to jednak może być dopracowane wraz z dalszym postępem prac.”

 

Obecnie Lehtonen i Sipola są na etapie poszukiwania sponsorów i środków na dalszy rozwój projektu.

 

Zdjęcie na licencji: Creative Commons

 

Portal bitcoin.pl nie wyraża zgody na przedruk tego artykułu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności